Obec Radslavice
Olomoucký kraj
počet obyvatel
1128
nadmořská výška
223 metrů
Napište nám Sledujte nás na facebooku Fotogalerie

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Naše obec > Historie a osobnosti > Osobnosti obce- ocenění v roce 1999

Osobnosti obce - ocenění v roce 1999

Vladislav Vičík, Pavel Složil, Josef Caletka

Vladislav  Vičík

Medaile Františka Slaměníka udělena v roce 1999

Narodil se 11.8.1941 v Radslavicích, jeho otec byl povoláním zedník, matka v domácnosti, později členkou JZD.
Po absolvování osmileté základní školy vystudoval v letech 1955 - 59  Vyšší průmyslovou školu  strojní v Přerově.  Po studiu nastoupil  do Přerovských strojíren, kde s výjimkou základní vojenské služby v Nitře v letech 1960 – 62  pracoval postupně jako  horizontář, konstruktér a vývojový pracovník až do roku 1994.
V letech 1993 a 1994 podstoupil dvě náročné operace hlavy na neurochirurgické klinice v Olomouci, v důsledku nichž je od roku 1994 v plném a do roku 1998 v částečném invalidním důchodu. Vladislav Vičík celý svůj dosavadní život zasvětil práci  ve prospěch obce a tělovýchovy v obci. V letech 1964 až 1971 byl poslancem  ONV Přerov a po 3 volební období v letech  1976 až 1990 pak poslancem MNV Radslavice. Zde byl členem stavební komise, nejprve jako její tajemník a pak místopředseda. Patřil mezi aktivní organizátory  stavby obecního vodovodu v letech 1972 – 75 , následně pak v letech  1975 – 77  stavby koupaliště, za což bylo uděleno TJ Sokol, jehož byl členem  Čestné uznání vlády ČR.  Při výstavbě nových šaten s tribunou na fotbalovém hřišti byl hlavním organizátorem a  autorem kovové konstrukce tribuny.
Vladislav Vičík působil dříve jako hráč kopané, byl cvičitelem a náčelníkem ZTV, po ukončení aktivní sportovní činnosti pak byl od roku 1972 dlouhých 22 let   předsedou fotbalového oddílu a členem výboru TJ Sokol  a to až do doby, kdy musel ze  zdravotních důvodů práci v oddíle i TJ Sokol ukončit.

Pavel  Složil

Medaile Františka Slaměníka udělena v roce 1999

Narodil se 28.10.1969 v Brně, vyrůstal v Oldřichově. Základní školu navštěvoval postupně v Radslavicích, Oseku nad Bečvou a v Přerově  na Palackého ulici. V roce 1984 začal studovat  střední zemědělskou školu v Přerově, kterou ukončil v roce 1988 maturitní zkouškou. Svůj velký zájem o koně od útlého mládí završil absolvováním dálkového studia oboru jezdec – chovatel koní v Šale v roce 1990.
Úspěšná  sportovní kariéra Pavla Složila začala již v dorosteneckém věku, nejprve v parkurových soutěžích, kde se mu podařilo získat 3.místo na  mistrovství ČSR .  Následovala vojna  a po ní opět návrat ke koním. Po ročním působení v zemědělském družstvu Prosenice, přebral do soukromého hospodaření areál chovu koní v Radslavicích a založil zde  Tréninkové a výcvikové středisko koní. Většinu koní byl nucen rozprodat a vsadit vše na nové , mladé koně, což se brzy ukázalo jako správné řešení,  protože se začaly ukazovat i sportovní výsledky. Zejména v posledních sezónách završených -  pátým, druhým, třetím a čtvrtým místem  v nejtěžším a nejslavnějším  dostihu v ČR – Velké  pardubické, ale i dalšími úspěchy  v zahraničí – v Itálii a Švýcarsku a několik vítězství v kvalifikačních závodech.
V současné době trénuje  Pavel Složil  15 dostihových koní, z nichž  8 běhá větší závody a  také se stará o několik provozních koní.  Na  jaře pořádá  každoročně  Jezdecké dostihy, které se stávají  velmi navštěvovanou akcí  zájemců o koně ze širokého okolí.
Na základě dosažených sportovních výsledků se umísťoval v  posledních letech i v anketě o sportovní osobnost regionu Přerov. V roce 1997 a 1999 skončil nejtěsnějším rozdílem na 2. místě  a v roce 1998 se stal vítězem této ankety a byl vyhlášen sportovcem osobností regionu  Přerov.

Josef   Caletka

Medaile Františka Slaměníka udělena v roce 1999

Narodil se 15.3.1920 v Radslavicích v rodině zedníka. Navštěvoval obecnou školu v Radslavicích a měšťanskou školu v Přerově. Po ukončení povinné školní docházky se začal učit typografem  u firmy  Novina – rolnická tiskárna v Přerově, po vyučení přešel do spolku Typografia.
V době okupace byl totálně nasazený v přerovské Meoptě, kde pracoval ve fotolaboratoři . Po válce přešel z Meopty do Filmových ateliérů ve Zlíně, kde pracoval krátce do své nemoci  rovněž ve  fotolaboratořích. Po uzdravení se vrátil ke svému řemeslu a nastoupil jako typograf  k tehdejší firmě Strojil Přerov, ze které  po znárodnění  vznikl národní podnik Tisk Přerov. Zde prošel různým  zařazením  a funkcemi až po vedoucího výroby.
Josef Caletka  byl jedním z  iniciátorů  největších slavností obce, konaných u příležitosti  100. výročí narození Františka  Slaměníka  v roce 1945. Jeho zásluhou byl na profesionální úrovni  natočen filmový dokument z těchto slavností, uchovaný dodnes jako součást a základ filmové kroniky  života v obci. Již od  mládí se zapojoval do veřejného života . Byl členem výboru  TJ Sokol nepřetržitě  od r. 1945 až do r. 1975, po většinu té doby jako jednatel. Byl iniciátorem výstavby radslavské Sokolovny, která byla zahájena v r. 1954,  na které odpracoval stovky hodin. Stejné zásluhy má i o fotbalové hřiště, postupně upravovaného v padesátých letech.  Byl také dlouholetým funkcionářem   OV ČSTV v Přerově . Aktivní byl rovněž v divadelním souboru Radslav, který byl v letech 1953 – 63 součástí TJ Sokol.
Mnoho let pracoval také v lidosprávě. Poprve byl členem MNV zvolen v r. 1950, další dvě volební období  v letech 1954 – 60 je členem  KNV v Olomouci a od r. 1960 – 76  pak nepřetržitě  poslancem a funkcionářem MNV Radslavice. V letech 1960 – 64 předsedou MNV, od r. 1964 do r. 1971 ve funkci tajemníka MNV a to vždy jako neuvolněný funkcionář.V letech 1971 – 76 byl pak členem školské a kulturní komise.

Pan Josef Caletka  zemřel  27.8.1986 v Přerově . Čest jeho památce!