Obecní knihovna Radslavice
Drobečková navigace

Události v knihovně > Archív aktivit > akce 2018

Události v knihovně

Prosinec

Provozní doba ve Vánoční svátky 2018

Provoz knihovny v letošním roce končí  posledním otevíracím dnem 17. prosince.

Po novém roce začíná provoz knihovny 5.ledna

 V novém roce při první návštěvě knihovny Vás požádám o zaplacení registračního poplatku na rok 2019 ve výši 20,- Kč

Obnova technického vybavení v Obecní knihovně v Radslavicích z programu VISK 3 Ministerstva kultury

V roce 2018 proběhla obnova technického vybavení a rozšíření služeb v Obecní knihovně v Radslavicích. Tento projekt se uskutečnil za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky z programu VISK 3 pro rok 2018. Celkové výdaje projektu činily 110.025 Kč, dotace z rozpočtu Ministerstva kultury byla 69.000 Kč. V rámci této akce byly pořízeny dva kusy stolních PC, jeden notebook, jeden dataprojektor a tiskárny.

Nový knižní regál v Obecní knihovně v Radslavicích

Olomoucký kraj poskytl obci Radslavice dotaci ve výši 50.000 Kč na nákup nového knižního regálu, který je umístěn v patře Obecní knihovny v Radslavicích. Tento regál byl pořízen v rámci dotačního titulu Program na podporu investičních projektů v oblasti kultury v Olomouckém kraji v roce 2018. Celková cena projektu je 74.415 Kč, finanční spoluúčast obce Radslavice je  33%.

Listopad

17. listopadu - státní svátek Knihovna má dnes otevřeno, můžete přijít.

Pokud je ještě nějaký opozdilec, který nestihnul v termínu koupit poukázku na Mikulášskou nadílku, máte dnes poslední příležitost.

Říjen

OD 28. října do 16.listopadu máme v knihovně a na obecním úřadě k prodeji poukázky k Mikulášské nadílce. Nezmeškejte!

MIKULÁŠSKÁ-NADÍLKA-prodej-2018.jpg

 V knihovně na vás čekají nové knihy z podzimního cirkulačního souboru.

Září

Omezení provozu knihovny

Sobota 15.září bude knihovna zavřená. Koná se knihovnický seminář.

Podzimní cirkulace

Zároveň připomínám blížící se říjnovou cirkulaci knih. Knihy z tohoto souboru musí být vrácené do knihovny do konce září. Přesný termín výměny knih zatím neznám.

Obalování školních učebnic.

Probíhá obalování učebnic pro školáky.Poplatky za obalení podle velikosti učebnice.

Srpen

Omezení provozu.

18. + 20. srpna 2018 bude knihovna zavřená.Dovolená.

 Obalování učebnic pro školáky

Začátek školního roku se blíží! Také každoročně řešíte problém jak obalit učebnici netradičního formátu? Máte po starostech. Naše knihovna Vám nabízí každoroční službu. Pomůžeme Vašim dětem obalit učebnice do fóliových průhledných obalů stejným způsobem, jako balíme knihy v našem fondu. Přejeme si, aby se naše děti cítily ve škole co nejlépe :-).

Jak dlouho budu na obalení čekat? Záleží na situaci v půjčovně a počtu knih, které chcete obalit. Pokud bude půjčovna volná, knihy obalíme na počkání. V opačném případě si knihy vyzvednete dle dohody.

Ceník  formáty: A5  5,-Kč  nad A5  7,-Kč, A4 10,-Kč, nad A4 velké atlasy 12,-Kč.

Červenec

Omezení provozu.

V pondělí 16.7.2018  bude knihovna  zavřená.Dovolená.

Červen

Odměnění nejpilnějšího dětského čtenáře.

 Při závěrečném školním ceremoniálu v Základní škole jsme předali pamětní list a knihu Nové Mikulášovy patálie - Návrat z prázdnin nejpilnější dětské čtenářce Evičce.  Evičku jsme odměnili také za to, že se aktivně zapojila do projektu Čtení pomáhá . 

Den pro děti

2. června pořádá Klub aktivních seniorů s finančním přispěním SPZŠ Radslavice od 15.00 hod. na výletišti za školou „Den pro dětí“  

Na programu budou zábavné hry a soutěže se sladkou odměnou pro soutěžící děti a  tombolou. Dále nafukovací skákací atrakce. Občerstvení zajištěno, uzenina z udírny.

Srdečně zvou pořadatelé

Květen

Odprodej vyřazených knih v pondělí 14. května od 15:00 hod před knihovnou

Obec Radslavice pořádá Odprodej vyřazených knih  z obecní knihovny formou bazaru 

za symbolické ceny.. V případě nepříznivého počasí se uskuteční v náhradním termínu.

Seznam vyřazených knih najdete pod odkazem, některé z knih se seznamu už mohou mít nového majitele po odprodeji.

2017 úbytkový seznam - stručně.pdf

Knížka pro prvňáčka 3. návštěva knihovny Pasování na čtenáře

Děti z 1. třídy už nepatří mezi nesmělé školní začátečníky. Naopak. Stali se správnými žáky, kteří umí číst, psát a počítat. A tak nadešel nejvyšší čas, aby byli pasováni na čtenáře. Své čtenářské umění museli předvést paní knihovnici Ladě Veselé, a pak mohli vstoupit do světa čtenářů. V tento slavnostní den 24. května 2018 získali diplom, průkazku do knihovny a novou knížku. (Mgr Němečková) 

2018 knížka pro prvňáčka IMG_0942.JPG

 program: 

 • Připomenutí společných aktivit mezi školou a knihovnou.
 • Pasování prvňáčků na čtenáře.
 • Předávání knih z projektu Knížka pro prvňáčka.

foto na webu školy

Knížka pro prvňáčka - 2. návštěva knihovny -Knihotaška

Prvňáčci už přečetli Slabikář a pustili se do čtení své první Čítanky. Knihy se jim moc líbí a v knihovně jsou jako doma. Tentokrát si s paní Ladou Veselou vyrobili KNIHOTAŠKU. Taková knihotaška je moc praktická věc. Můžete si do ní uložit knížku, kterou jste si v knihovně vypůjčili. A navíc! Je to vaše originální dílo, které jen tak v obchodě nekoupíte.(Mgr Němečková) 

program:

 • Jak pečujeme o půjčené knihy? Poučení
 • Seznámení s knihami naučnými – s výtvarnými návody
 • Výtvarná dílna: Výroba knihotašek pro návštěvu knihovny.

foto na webu školy

Duben

V dubnu proběhne cirkulace výměnných jarních souborů knih. Chybí mi ještě do knihovny několik kousků, vraťte je prosím co nejdříve.

Březen 

Projekt Knížka pro prvňáčka

Obecní knihovna a škola Radslavice se společně přihlásily do Projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje letošní žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny. Veřejná knihovna musí být institucionálním členem SKIP ČR.

Knížka pro prvňáčka 1. návštěva knihovny

6.března přišli do knihovny žáci první třídy se svou třídní učitelkou Mgr. Němečkovou na první návštěvu knihovny. 

Naši prvňáčci už umí téměř všechna písmenka a začínají plynule číst. Než se však stanou skutečnými čtenáři, budou muset ještě hodně trénovat. Pro docvičování čtení se nejlépe hodí časté návštěvy knihovny. Vždyť v knihách je ukryta moudrost i zábava. Jak si vybrat tu správnou knížku poradila dětem paní knihovnice Lada Veselá. Beseda o světě knížek, která se uskutečnila v úterý 6. března 2018 nebyla jistě pro prvňáčky poslední. (Mgr Němečková)

Program: Povídání o čtení v rodinách a domácích knihovničkách:

 • Rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím
 • Jak se stát registrovaným čtenářem.
 • Rozdělení a řazení knihovního fondu podle věkových skupin. Jak a kde si najít a vybrat správnou knihu
 • Představení vybraných knih vhodných pro malé čtenáře
 • Seznámení s projektem Noc s Andersenem v knihovnách.

 foto na webu školy

Návštěva dětí z SMŠ

26.března. přišly do knihovny děti z mateřské školy s paní učitelkou Hanou Petrovou popřát k Velikonočním svátkům a přinesli krásné přáníčko, které si můžete v knihovně prohlédnout. Zazpívali jsme si písničku o jaru a přečetli si krátkou pohádku.

 

Noc s Andersenem

Malované čtení  Do pohádky dokreslete obrázky v tomto pořadí:

Sluníčko, zajíce, pejskovi, ucho, křoví, kalhoty, provázku, kočička, švadleně, pejskovi.

 Když se Vám doplňovačka podaří, budu ráda, když mi ji přinesete do knihovny ukázat.

Ztráty a nálezy: hlásím nález dvou lahví na pití ,  jedné světlé rukavice zdobené kamínky a jeden pár černých ponožek. 

fotografie  po skončení akce najdete  pod odkazem foto nocování 2018

 nebo Qikni pro vstup do fotogalerie 


NsA2018-plakat-pejsek-kocicka-Radslavice.png  2018 NsA.JPG s Andersenem foto   kod pro fotogalerii noc s andersenem 2018 653744506ada7c7d199c8c462ddeeb1a.png 

 

Zpráva : Jak jsme si užívali svou letošní Noc s Andersenem

Pilně jsme se připravovali na další noc plnou zábavy pro děti v naší knihovně. Měli jsme v plánu seznámit je s krásnou pohádkovou knížkou Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce.

Jakým způsobem to provedeme? Na úryvky z pohádek jsme plnili tematické úkoly. Poslechli si písničku z Kostomlat. Skládali jsme puzzle s obrázkem kočičky a pejska, Seskládali a seřadili jsme na kousky rozstříhanou pohádku. Proběhli jsme se a potrénovali paměť při venkovní soutěži. Podle rad kočičky a pejska jsme se učili mňoukat a hafat, zkoušeli jsme to opravdu velmi pilně, jsem si jistá, že naše mňoukání a hafáni vyhnalo všechny myši z celého širokého okolí. Ozdobili jsme hned dva dorty, v každém družstvu jeden. Soutěžili jsme v oblékání „kočičky a pejska“ na cestu s dopisem na poštu do velmi zimního počasí – kočička na sobě měla 19 vrstev oblečení a pejsek dokonce 24 vrstev. Potom jsme soutěžili v obouvání bot židličkám poslepu. Pochutnávali si také na večeři, kterou byla pizza. Nesmí nikdy chybět všemi velmi očekávaná noční hra s plněním úkolů na stanovištích, tentokrát po názvem Hon na myši. Aktivity venku jsme museli hodně zkrátit, protože nám tam bylo chladno, noci jsou pořád studené, takže jsme se rádi vraceli do tepla knihovny. Tancovali jsme tam na písničku o pejskovi a kočičce. Svedli jsme polštářovou bitvu. Holky se věnovaly zkrášlování svého zevnějšku zaplétáním vlasů. Naplánovaných aktivit bylo tolik, že jsme jich několik ani nestihli do půlnoci splnit. Nevadí, i tak jsme si užili plno zábavy a legrace.

Snad nám z těch všech kočičích a psích úkolů nenaroste přes noc kočičí či dokonce psí srst!

Fotografie máme jen z vnitřních aktivit, venkovní jsme zaznamenat nestačili, nebyl čas. Pokud vám ty obrázky chybí, budete si muset o proběhlé noci nechat vyprávět od samotných malých účastníků.

Zřejmě ty společné zážitky způsobily, že první nocležníci usínali těsně před druhou ranní hodinou a poslední klebetilky ve tři hodiny. A to snad proto, že jsem jim už hrozila, že příští rok už je na spaní v knihovně nepřijmu :-)

Děkujeme maminkám, které pro děti napekly dobroty, Moc jsme za to chválily paní Knopovou a Popovou. Mými pomocníky byli studenti Kuba a Kája a již několik let se aktivně zapojuje Katka, která plynule přešla z malého nocležníka na asistentku a teď už i organizátorku večera.

Za okny začínají zpívat první ptáci, budí se nový den, a já se jdu na chvilku natáhnout. Abych také věděla, jak se spí na zemi.

Sladký sen a Hezký den přeji všem, kteří se snažili ukázat dětem knihovnu jinak.

 V Radslavicích 24.března. 5:35 hod

Noc s Andersenem 2018

 K nocování v knihovně se sejdeme v pátek 23. března v 18:00

Přihlášky

Pro nocování v knihovně  dostanou jako každý rok přednost žáci 2. a 3. třídy. Počet nocujících je omezen prostorovými možnostmi knihovny na max. 12 spáčů. 

Přihlášky přijímáme v knihovně už v těchto dnech, Písemné přihlášky dostanou přihlášené děti v knihovně, nebo si je můžete stáhnout pod odkazem .

Přihlášky NsA 2018

Přihlášeni jsou:

Vavrušková Andrea, Kuklová Jůlinka, Kristýnka Knopová, Stržanovská Lenka, Vojta Popp, Menšík Jonáš, Hrabalová Tereza,Vaculíková Nikola,Petrovský Vojta, Kristýna Školoudíková, Tereza Trubačová,Sebastian Hradil, Matěj Dvořák, Jan Dvořák, Kristýnka Barboříková

Stav naplněn, je mi líto, ale další přihlášky nepřijímáme.

Březen je měsíc čtenářů

Březen býval tradičně měsícem knihy, pak chvíli internetu a teď čtenářů. 
Číst se totiž dá různými způsoby a záleží jen na čtenáři, který z nich si vybere.

Knihovníci v celé zemi připomínají březen jako měsíc čtenářů

Březen měsíc čtenářú v knihovně v Radslavicích

 • Čtenářská amnestie - v březnu odpouštíme poplatky za pozdní vrácení knih
 • 1.3. Promítání videozáznámů z kulturních akcí v Klubu aktivních seniorů
 • 6.3. Beseda pro prvňáčky – Jak se stát čtenářem- rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím. Součást projektu Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka
 • 23.3. Noc s Andersenem

Únor

7. 2. Návštěva dětí z mateřské školy

Knihovnu navštívily děti  z BERUŠEK s p. uč. Hanou Petrovou a  oddělení KOŤÁTEK s p. uč. Marií Kratochvílovou a Jana Zlámalovou. Ve školce mají v těchto dnech na programu výuku o povoláních. Přišli se tedy podívat co je to knihovna a jak pracují knihovnice.

Leden

Návštěva dětí ze základní školy

Knihovnu navštívily děti  s paní učitelkou Mgr. Ivetou Povalačovou. Druháčci si knihovně natáčeli své třídní video o knihách.

Knižní klub mladých čtenářů vyhlásil velkou soutěž pro jednotlivce a třídy Vypravuj! 2018 aneb Klání vypravěčů. Úkolem bylo natočit krátké video, jak originálně a nápaditě vyprávíte děj knihy, kterou jste četli, která se Vám líbila a kterou byste rádi doporučili ostatním. Video mělo trvat přibližně 3 minuty. Tato soutěž se zalíbila dětem z literárního kroužku, které pod vedením paní učitelky Povalačové natočily krásné soutěžní video. Budeme jim držet palce, aby se jejich video líbilo také porotě.

video ke shlédnutí zde

 

Chcete nás navštívit? Bloudit nebudete!

mapa
mapka_radslavice.gif

Veřejný internet

http://www.brezen.cz/cs/bmi-sdruzeni/verejny-internet/verejny-internet

Potřebujete poradit?

http://www.ptejteseknihovny.cz/

Celé Česko čte dětem

http://www.celeceskoctedetem.cz/

Týden knihoven

logo Týden knihoven

Noc s Andersenem

http://www.knihovnabbb.cz/cz/noc_s_andersenem

Svaz knihovníků a informačních pracovníků

http://skip.nkp.cz/index.htm

 

„Máš-li zahradu a knihovnu, pak máš všechno, co potřebuješ.“ Cicero

 

2021 Události v knihovně

Půjčovní doba :

Pondělí:
9.oo -11.oo 15.oo -19.oo
Sobota:
9.oo -11.oo

 

Možnost kontaktu

http://cs-cz.facebook.com/people/Obecni-Knihovna-Radslavice/100001561952525

Městská knihovna v Přerově

Aktuality a pozvánky MěK v Přerově

http://www.knihovnaprerov.cz/index.php

Čtenářský deník MP3

Povinná četba k poslechu - pomocník zejména pro studenty na vlnách ČRo3 - VLTAVA

Nabídka knih MP3
http://www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/autori

Audiopohlednice z Radslavic

poslechni si

Šumná města - Přerov

Odkaz na oblíbený seriál ČT, díl věnovaný Přerovu

Předpověď počasí

Radar bouřky

Návštěvnost stránek

058346