Co se dělo?

Cyrilometodějské slavnosti 2024

Od 4.7. do 7.7.2024 se v naší obci konaly Cyrilometodějské slavnosti. Naši členové již tradičně sestavili tým do 8. ročníku soutěže Hubertův kotlík, kde v kategorií hodnocení diváků vyvařili 1.místo. V neděli proběhla slavnostní mše svatá v chrámu Páně sv. Josefa, po které prošel průvod k sousoší Cyrila a Metoděje. Odpoledne patřilo 23. ročníku soutěže ručních koňských stříkaček. Celkem se ho zúčastnilo 8 týmů. Nechyběli ani zástupci z družebních sborů Raslavic a Chrzelic. Soutěž navštívil i hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. 1. místo vybojovali borci ze Šišmy a letos si tak odváží hattrick, protože tuto soutěž vyhráli již potřetí za sebou. Následoval rychlý netradiční víceboj o dvou disciplínách. 1. místo vybojoval narychlo složený tým Radslavic. Borci ze Šišmy brali 2.místo a bronz patřil slovenským Raslavicím. 

Foto zde.

 

VC MH Pavlovice u Přerova, Paršovice a dorost v Troubkách

Sobota 29.6.2024 VC MH Pavlovice. Mladší 10.místo a starší 8.místo v požárním útoku. 60m překážek 3.místo. Barča Popová a 5.místo Vojta Pop. Dorost v Paršovicích 7.místo. Neděle v Paršovicích, mladší 4.místo a starší 5.místo. Gratulace k víkendovým výsledkům.

Foto zde

VC MH Radíkov, Troubky a dorost Opatovice

Sobota 22.6.2024 VC MH Radíkov, mladší 9.místo, starší NP. Dorost soutěžil v Opatovicích, kde obsadil 9.místo. Nedělní závody se konaly v Troubkách. Mladší vybojovali 7.místo a starší 8.místo.

Foto zde

Oslavy 100 let DHZ Raslavice

Ve dnech 7.6 - 9.6. 2024 se tříčlenná delegace našeho sboru zúčastnila oslav 100 let založení partnerského sboru DHZ Raslavice. Pro hasiče i diváky naši partneři připravili bohatý program zahájený pateční noční soutěží TFA v místním amfiteátru. V něm program pokračoval i v sobotu dětskou soutěží TFA, výstavou hasičské techniky a fotografií z historie sboru. Proběhla rovněž několikakolová soutěž v požárním útoku. Neděle byla vyhrazena pietnímu aktu na místním hřbitově, slavnostní mši svaté a žehnání zrekonstruované hasičské zbrojnice a sochy sv. Floriána, umístěné v jejím průčelí. U příležitosti významného výročí byla předána spousta ocenění. Náš sbor byl oceněn pamětní plaketou a medailí za dlouhodobou spolupráci. Naši zástupci pak partnerům předali pamětní stuhu k historickému praporu. Program byl završen slavnostním obědem.

Foto zde

Soutěž ručních koňských stříkaček v Těšánkách 

V sobotu 15.6.2024 se naši hasiči zúčastnili soutěže koňských ručních stříkaček v Těšánkách, kde vybojovali 2.místo.

Foto zde

VC MH Milotice nad Bečvou

Dne 15.6.2024 se konala VC MH v Miloticích. Mladší obsadili 13.místo s časem 28,91s. Starší 5.místo s časem 15,87s. Na 60m s překážkami jsme brali dvě 3.místa - Vojta Pop s časem 14,86 a Barča Popová 19,66s. Gratulace.

Foto zde

Výcvik výjezdové jednotky

Členové jednotky si dne 14.6.2024 zopakovali zásady pohybu v neznámém, silně zakouřeném prostředí. Výcvik se konal na centrální hasičské stanici HZS OLK v Přerově.

Foto zde

web.jpg

Den pro Mateřskou školu Radslavice

☀️ Páteční červnové dopoledne 14.6.2024 patřilo dětem z místní mateřské školky 👧👦. Pro holky a kluky jsme si připravili prezentaci vozidla SCANIA 🚒 a také ukázky práce hasičů ✂️ a hasičskou opičí dráhu (TFA). Na připravené dráze čekalo děti 5 disciplín: rozvinutí hadice „C“, Hammer Box 🔨, proběhnutí tunelu, přenos zraněného (figuríny) a nakonec přehnutí po žebříku. Děti byly šikovné, všem se podařilo dorazit rychle do cíle a při celém závodu se hlasitě podporovaly👏. Nakonec si všichni vyzkoušeli uhasit 🔥 hořící domeček 🏠 a také se svezli SCANIÍ! Těšíme se na další setkání s dětmi, bylo to dnes super! Komu se líbilo dnes, srdečně zveme i do mladých hasičů! 💦

Foto zde

VC MH Hustopeče n/B

Druhý víkend 9.6.2024 rozjeté VC MH OSH Přerov se konala pouze jedna soutěž a to v Hustopečích nad Bečvou. Mladší skončili na 10.místě. Starší měli rozběhnutý pěkný útok s časem kolem 16 s, před hvizdem rozhodčího se však rozpojil spoj savic a útok tak nebyl počítán. Pokračujeme dále !!! Přes týden se nachystáme na VC v Miloticích, která nás čeká následující víkend.

Foto zde

Oslavy 100 let DHZ Raslavice

Ve dnech 7.-9.6. 2024 se tříčlenná delegace našeho sboru zúčastnila oslav 100 let založení partnerského sboru DHZ Raslavice. Pro hasiče i diváky naši partneři připravili bohatý program zahájený pateční noční soutěží TFA v místním amfiteátru. V něm program pokračoval i v sobotu dětskou soutěží TFA, výstavou hasičské techniky a fotografií z historie sboru. Proběhla rovněž několikakolová soutěž v požárním útoku. Neděle byla vyhrazena pietnímu aktu na místním hřbitově, slavnostní mši svaté a žehnání zrekonstruované hasičské zbrojnice a sochy sv. Floriána, umístěné v jejím průčelí. U příležitosti významného výročí byla předána spousta ocenění. Náš sbor byl oceněn pamětní plaketou a medailí za dlouhodobou spolupráci. Naši zástupci pak partnerům předali pamětní stuhu k historickému praporu. Program byl završen slavnostním obědem.

Foto zde

VC HM Opatovice a Býškovice

O víkendu 1.6. a 2.6.2024 se naši mladí hasiči zúčastnili soutěže v požárním útoku, zařazeného do VC MH OSH Přerov. V Opatovicích brali mladší 4.místo a starší 9.místo. V Býškovicích oba kolektivy na 10.místě. Nedělní soutěž patřila i individuální disciplíně 60m překážek. 4.místo z této disciplíny patřilo Zdeňku Hlinkovi, hned za ním Vojta Pop na 5.místě a v kategorií dívek Barča Popová na 4.místě. Gratulujeme k pěkným výsledkům v začátcích sezóny a přejeme další dobré časy a umístění.

Foto zde

Okresní kolo Hry plamen

Víkend 25. a 26. 5. 2024 patřil okresnímu kolu hry Plamen 2023-2024. Sobota byla ve znamení štafet na stadionu v Hranicích. Štafeta dvojic, štafeta 4x60m, štafeta CTIF a útok CTIF. Neděle pak probíhala na hřišti v Soběchlebech s královskou disciplínou požární útok. Mladší, kteří závodili pouze první den skončili na 15. místě. Starší skončili na 13.místě.

Foto zde

plamen242web.jpg

Okresní kolo dorostu v požárním sportu Provodovice

Dne 17.5. 2024 se naši dorostenci zúčastnili okresního kola. Startovali v kategorii smíšené družstvo. Ve své kategorii obsadili 1.místo. Přejeme, aby jim chuť závodit vydržela i do dospělácké kategorie.

Foto zde

dorosti web.jpg

Není sušení jako sušení

Sbor dobrovolných hasičů Radslavice pořídil nový vysoušeč obuvi a rukavic ROS 20. Sušící efekt vysoušeče obuvi je umocněn právě nucenou cirkulací teplého vzduchu. Teplý vzduch okolo 45°C je ideální pro rychlé, hygienické a bezpečné sušení. Nový vysoušeč nahradí po domácku vyrobený svařenec trnů uložený nad radiátorem. V letních měsících tato varianta není ekonomická ani praktická.

Vybavení bylo pořízeno Sborem dobrovolných hasičů Radslavice s významným příspěvkem z hasičského fondu Nadace Agrofert.

Tímto oběma děkujeme.

web agrofert.jpg

Okrskové kolo SSHD v Prosenicích

Ve středu 8.5.2024 se konalo okrskové kolo SSHD v Prosenicích, tradičně pro dva okrsky Pavlovice a Prosenice. Požárním útokem s časem 24,92s jsme obsadili 2. místo na této disciplíně, pouhých 0,21s nám chybělo na první Pavlovice. Ve 100m překážek jsme též brali 2.místo. Po součtu časů z obou těchto disciplín vezeme domů krásné 2.místo. Za zmínku stojí i 3.místo na 100m překážek, které vyběhl pro tým Stanislav Jemelík ml. a 4.místo Martina Janáčka. Gratulujeme všem borcům, kteří nás reprezentovali.

Foto zde

web okrskové kolo.jpg

Oslavy svátku sv. Floriána

Dne 4.5.2024 oslavili naši hasiči svátek sv. Floriána. Dopoledne se zúčastnili IMZu ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel na CHS Přerov. V podvečer byla mše v kostele sv. Josefa a následná Valná hromada.

Foto zde

webflorian.jpg

Staměřický dvojboj

V sobotu 28.4.2024 se naši mladí hasiči a dorosti zúčastnili soutěže Staměřický dvojboj. Soutěžilo se v disciplínách štafeta požárních dvojic a štafeta 4x60m. Mladší vybojovali 1.místo, starší 3.místo a dorosti 4.místo. gratulujeme k výsledkům.

Foto zde

web stamericky dvojboj.jpg

Taktické cvičení Helfštýn 2024

Dne 17.4.2024 se naše jednotka zúčastnila taktického cvičení složek IZS ÚO Přerov v okolí hradu Helfštýn. Byli jsme nasazeni na úseku hašení lesa a vytváření předělových pásů.

Foto zde

web helfstyn.jpg

 

Odborné příprava první pomoci

Kdo je připraven, není překvapen...dne 7.4.2024 si členové naší jednotky zopakovali postupy při poskytování první pomoci. Školení se konalo na stanici HZS OLK Lipník n/B pod vedením zkušeného instruktora. Tohoto opakovacího školení se postupně zúčastní všichni členové výjezdové jednotky. 

Foto zde

436348006_827531096070600_7576541536499305299_n.jpg 

Radslavská přilba

Je za námi 21. ročník mezinárodní noční soutěže hasičské všestrannosti "Radslavská přilba". Ikdyž nám počasí při odpolední části nepřálo, noční část se vydařila. Z 10 týmů po náročném zápolení na hlavu posadili vítěznou přilbu borci ze Šišmy, druhé místo obsadil Osek n/B , třetí místo Dřevohostice a čtvrté domácí Radslavice. Gratulujeme všem, kteří se této náročné soutěže zúčastnili.

Foto zde

prilba web.jpg

Osecká uzlovačka

V sobotu 16.3.2024 proběhl v osecké sokolovně XV. ročník soutěže v hasičském dvojboji pod názvem: “Osecká uzlovačka”. Závodilo se v kategoriích mladší žáci, starší žáci, dorostenci – jednotlivci a nejzdatnější vedoucí kolektivů. Kolektiv mladších obsadil celkové 5. místo a starší 4. místo. Obsadili jsme i kategorií jednotlivců a vedoucích.

Foto zde.

uzlovacka web.jpg

Odborná příprava jednotky

 V sobotu 2.3.2024 proběhla pravidelná odborná příprava členů jednotky. Školení bylo rozděleno do 3 bloků, kdy v prvním byla teoreticky probíraná témata vypsaná GŘ HZS ČR. Další dva bloky byly věnovány praktickému výcviku s dýchací technikou a tvoření různých bojových rozvinutí. 

op23 web.jpg

Výcvik nových pilařů

Od pátku 23.2.2024 do neděle 25.2.2024 probíhal ve Valšovickém polesí kurz práce s motorovou řetězovou pilou, kterého se zúčastnili naši dva členové. Ten úspěšně absolvovali se všemi končetinami. Přejeme jim spoustu nařezaných kubíků.

mprp web.jpg

Ořez křovin cyklostezka

Dne 14.1.2024 provedli členové naší jednotky ořez křovin na cyklostezce Bečva v katastru obce Radslavice

Foto zde

VVH, sjezd řeky Bečvy, silvestrovský florbalový zápas a spanilá jízda SDH

Dne 26.12.2023 se již tradičně konala výroční valná hromada sboru. Svou zprávu o činnosti předložil vedoucí kolektivu mladých hasičů, velitel sboru a starosta sboru. Valná hromada zvolila nového preventistu Tomáše Popa a nového vedoucího mladých hasičů Jakuba Janáčka, který tuto funkci již nějakou dobu vykonává. Zástupce HZS Olomouckého kraje pak předal jednotce vybavení na dopravní nehody. Jedná se posun technických prostředků od HZS dobrovolným jednotkám. Byl přijat nový člen SDH, který doplní i řady v jednotce sboru.

Dne 28.12.2023 členové jednotky v rámci výcviku práce na vodní hladině sjeli řeku Bečvu. Ta již nedosahovala žádného povodňové stupně. Několik dní předem byla sledována výška hladiny a průtok na měřících bodech, aby byl tento výcvik bezpečný.

Dne 31.12.2023 se odehrál tradiční silvestrovský florbalový zápas svobodní x ženatí s výsledkem 49:29. Takže v dalším roce opět přejeme spoustu sňatků. V odpoledních hodinách se členové vydali s prvosledovým zásahovým vozem Scania na 1.ročník spanilé jízdy dobrovolných hasičů. Tuto akci organizovalo SDH Veselíčko.

Fotky ze všech akci zde.

Výcvik na tekoucí vodě

V sobotu 9.12.2023 si při krásném počasí členové naší jednotky zopakovali práci na tekoucí vodě, ovládání člunu a záchranu osob z vody.

Foto zde

IMGP5454.JPG

Nové vybavení pro jednotku

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Radslavice získala díky dotaci Olomouckého kraje šest přileb na technické zásahy, jeden zásahový oblek Tiger a zásahové boty Haix. Touto cestou děkují členové JPO Olomouckému kraji za jeho podporu.

publikace dotace.jpg

Taktické cvičení okrsku Pavlovice

Dopravní nehoda, zaklíněný řidič, spolujezdec ztracený v lese a následný požár lesa.... Takový byl námět taktického cvičení, kterého se zúčastnilo celkem 7 jednotek okrsku Pavlovice. Řidič vyproštěn, spolujezdec nalezen a požár lesa uhašen. Jednotky si procvičily dálkovou dopravu vody pomocí PS 12, pátrání po ztracené osobě a vyproštění osoby z havarovaného vozidla.

tc ok.jpg

Závod hasičské všestrannosti

V sobotu 7.10.2023 se konal závod hasičské všestrannosti, který zahajuje mladým hasičům sezónu 2023-2024. Mladší se umístili na 8.místě z 18 družstev. Starší vybojovali 7.místo z 28 družstev. Nově poskládané družstvo dorostenců si, po zvrtnutém kotníku jednoho člena, došlo pro 3.místo. Gratulujeme ke krásným výsledkům.

branak 23.jpg

Výcvik jednotky ve vyprošťování…

Dne 29.9.2023 proběhl na centrální hasičské stanici HZS Olomouckého kraje v Přerově výcvik naší jednotky. Každá jednotka PO v kategorii II a III má svého patrona, který organizuje a vede výcviky přiřazené jednotky. Hasiči si vyzkoušeli nové prostředky na nouzové otevírání vozidel. Dále si pak zopakovali praktické postupy při dopravních nehodách -  zajištění místa dopravní nehody, protipožární opatření, stabilizace, vyprošťování...

vycvik.jpg

VC MH v Radslavicích

Dne 10.9.2023 se v Radslavicích konala poslední soutěž v požárním útoku mladých hasičů zařazená do Velké ceny OSH Přerov. Naši mladší skončili na 7. místě a starší na 11. místě. Tímto, v pořadí 13. závodem, byla VC pro rok 2023 ukončena a došlo k součtu bodu. V celkovém hodnocení obsadili mladší 10. místo a starší 7. místo. Gratulujeme.

Foto zde

Soutěžní víkend

V pátek 1.9.2023 se uskutečnilo tradiční ukončení prázdnin pro děti. V areálu SK si pro ně hasiči připravili spoustu soutěží a sladkých odměn. Naši mladí hasiči pak večer vyrazili na noční soutěž do Roštení, kde obsadili krásné 2. místo s časem 14,74s. V sobotu obsadili v požárním útoku 5. místo s časem 14,75s v Soběchlebech. V neděli byli opět na bedně s 2. místem a časem 14,93s ve Stříteži nad Ludinou. Gratulujeme mladým hasičům ke krásným víkendovým výsledkům.

Foto zde.

Nové vybavení do prvovýjezdové cisterny Scania

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Radslavice doplnila vybavení ve své prvovýjezdové cisterně Scania. Byly pořízeny dva obleky proti bodavému hmyzu,  kominické nářadí, žáruvzdorné rukavice, sada aku nářadí, gola sada, sada na nouzové otevírání vozidel. Toto vybavení bylo pořízeno Sborem dobrovolných hasičů Radslavice s významným příspěvkem z hasičského fondu Nadace Agrofert. Tímto  oběma děkujeme.

dotace agrofert.jpg

Soutěž koňských stříkaček Zašová

Dne 22.7.2023 odpoledne se vydali naši hasiči do obce Zašová na soutěž ručních koňských stříkaček. Soutěžilo se ve třech disciplínách: kuželky, plnění sudu a nástřik na terč. V konkurenci 14 družstev, pro soutěž rekordní počet, obsadili naši borci 3.místo. 

20230726_193832.jpg

Cyrilometodějské sla vnosti a oslavy 130. let sboru

Ve středu 5.7.2023 odstartoval program slavností a oslav výročí našeho sboru. Ráno proběhla slavnostní mše svatá v chrámu Páně sv. Josefa. Za hudebního doprovodu dechové hudby Věrovanka prošel průvod obcí a byly položeny věnce u sousoší Cyrila a Metoděje, Pomníku Svobody a u kříže na místním hřbitově. Večer byly v Domě hasičů promítnuty filmy z předchozích oslav sboru. V sobotu 8.7.2023 se naše družstvo zúčastnilo 7. ročníku Hubertův kotlík, kde se svým kotlíkovým gulášem obsadilo 1. místo (hodnocení diváků) a 2. místo (hodnocení odborné poroty). Neděle byla zakončena hasičským programem. Dopoledne se konala slavnostní valná hromada, na které převzali někteří naši členové vyznamenání. Radslavským hasičům byl také předán pamětní list HZS Olomouckého kraje. Ústředím SH ČMS byla sboru udělena stuha I. stupně k Čestnému praporu. Po slavnostním obědě se všichni přesunuli do areálu SK Radslavice, kde si mohli prohlédnout výstavu hasičské techniky. Byly zde k vidění historické i moderní stříkačky a vozidla. Následovala tradiční soutěž koňských ručních stříkaček doprovázená blokem ukázek pro širokou veřejnost. Diváci mohli vidět ukázku, jak si poradit s hořící olejem na pánvičce, útok mladých hasičů a vyproštění osoby z havarovaného vozidla.

Fotky zde.

Dopoledne pro MŠ Radslavice

Dne 27.6.2023 jsme si připravili hasičské dopoledne pro děti z MŠ. Kluci a holky si prohledli naše zásahové vozidlo Scania, pozorně poslouchali i náš výklad o vybavení vozu, ukázali jsme jim také zásahové obleky. Nachystali jsme jim i dráhu železného hasiče TFA. Děti si na závěr vyzkoušely uhasit požár domečku. Za odměnu dostaly balónky a sladkosti.

IMG-20230627-WA0011.jpg

Poslední závody Mladých hasičů před prázdninovou pauzou

Mladí hasiči mají za sebou poslední víkend soutěží zařazených do VC v požárním útoku před prázdninovou pauzou. Sobota 24.6. 2023 Pavlovice u Přerova: mladší 10.místo (20,68s), starší 8.místo (15,87s), neděle 25.6.2023 Paršovice: mladší 8. místo (20,78s), starší 7.místo (14,91s). Super časy, gratulujeme.

Oslavy 70. let HZS Přerov

Dne 21.6.2021 probíhaly na náměstí TGM v Přerově oslavy 70. let od založení profesionálních hasičů v Přerově. Naši hasiči se zúčastnili oslav a raftem vozily návštěvníky akce. 

Závody Mladých hasičů

V sobotu 17.6.2023 se naši mladí hasiči zúčastnili závodu VC v Miloticích n/B. Mladší skončili na 11. místě a starší na 16. místě. V neděli jsme si spravili chuť v Troubkách. Mladší krásným pokusem s časem 17,95s brali 6. místo a starší se s časem 16,13s umístili na 7. místě. Gratulujeme.

Oslavy 110 let SDH Hradčany, 100 let SDH Vlkoš

V sobotu 10.6.2023 jsme byli pozváni na oslavy 110 let založení SDH Hradčany, na výstavce stála i naše Scanie. A poté následoval přejezd do Vlkoše na oslavy 100 let od založení SDH. Zde jsme provedli ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozidla. V neděli jsme pak opět zasahovali u požáru odpadu na skládce v Hradčanech. 

Foto zde

Požární útoky, soutěže koněk i požáry... vše stíháme

Další náročný víkend za námi. Sobota 3.6.2023 velká cena mladých hasičů v Opatovicích. Soutěž ručních koňských stříkaček v Pohořelicích. Požar odpadu na skládce v Hradčanech. Vyhlášen III.SPP. Na místě hasil i vrtulník s bambi vakem. Naše jednotka se na základnu vrátila v neděli ráno. Přes den pak další soutěž velké ceny. Tentokrát v Býškovicích.

Foto zde

Návštěva centra pro rodinu Ráj 

Dne 30.5.2023 jsme vyrazili na návštěvu do centra pro rodinu Ráj v Pavlovicích u Přerova.  Děti si po předchozí přednášce o hasičích od starosty okrsku Pavlovice, prohledly naši cisternu. Vyzkoušely si proudnice, dýchací přístroj a potěžkaly si hydraulické nůžky.

20230530_105219.jpg

Okresní kolo hry Plamen 2022-2023

Víkend 27. a 28. 5. 2023 patřil okresnímu kolu hry Plamen 2022-2023. Sobota byla ve znamení štafet na stadionu v Hranicích. Štafeta dvojic, štafeta 4x60m, štafeta CTIF a útok CTIF. Neděle pak probíhala na hřišti v Soběchlebech s královskou disciplínou požární útok. Mladší skončili po dvou dnech závodění na 16. místě. Starší byli po dobře rozběhnuté sobotě na průběžném 6. místě. Na požárním útoku je po technické závadě zradil stroj a obsadili tak celkově 13. místo. Mladým hasičům gratulujeme. Příští víkend pokračujeme závodem Velké ceny OSH Přerov.

foto zde

VC MH Hustopeče n/B

Dne 21.5.2023 se v Hustopečích nad Bečvou konala první soutěž v požárních útocích mladých hasičů zařazená do poháru Velké ceny OSH Přerov. Soutěžilo se pouze v kategorii starších, kde jsme obsadili 5.místo s časem 17,78s. Pěkný výkon na úvod sezóny. Mladým hasičům gratulujeme a přejeme další pěkné časy a umístění.

Odborná příprava jednotky 

Dne 14.5 2023 se členové naší jednotky zúčastnili odborného výcviku na stanici HZS v Přerově. Modelová situace, záchrana kolegy v neznámém zakouřeném prostředí (simulované zakrytím zorníků DT). Dále pak nácvik tvoření dopravního a útočného vedení.

Foto zde

IMG-20230514-WA0013.jpg

Okrskové kolo SSHD v Pavlovicích

V pondělí 8.5.2023 se konalo okrskové kolo SSHD v Pavlovicích, tradičně pro dva okrsky Pavlovice a Prosenice. Pro postup na okres bylo zapotřebí, aby se hasiči vypořádali s požárním útokem a během na 100m s překážkami, kde se počítaly nejlepší čtyři časy jednotlivců v týmu. Následně druhý požární útok byl o putovní pohár starosty okrsku Prosenice. Domácí z Pavlovic vybojovali prvenství ve svém okrsku a Prosenští hasiči ve svém. Putovní pohár za nejrychlejší útok vyhráli borci z Tučína. SDH Radslavice se umístilo na 5. místě. Všem závodníkům gratulujeme k umístění.

Foto zde.

received_1038239093810591.jpg

Sportovně střelecké dopoledne

Dne 6.5.2023 nás reprezentovali naši členové na sportovně střeleckém dopoledni. V kategorii družstev jsme obhájili loňské prvenství. Druhé družstvo se umístilo na 8.místě. V jednotlivcích pak zlatá medaile pro Martina Klára a bronz pro Stanislava Jemelíka. Všem našim zúčastněným členům sboru děkujeme za reprezentaci.
 
 
   
 Noční soutěž Zlaté (SK)

V pátek 28.4.2023 dopoledne vyrazil soutěžní tým našich hasičů na Slovensko do Zlatého. Od sobotního odpoledne až do dnešních ranních hodin soutěžil o "Najzdatnější hasičský zbor". Naše družstvo bylo posíleno členem Sdh Sušice a našim kamarádem Bohušem, který je od loňska již platným členem soutěžního družstva pro závody na Slovensku. Naši matadoři se umístili na 10. místě. Děkujeme posilám našeho družstva a také hasičům ze Sveržova, kteří nás pohostili a ubytovali. Přejeme bezpečný návrat domů, který očekáváme dnes v podvečer.

Foto zde

zlate.jpg

Oslavy 130 let založení SDH Radslavice

První krůčky k letošním oslavám 130 let založení Sboru dobrovolných hasičů v Radslavicích, vytvoření společné fotografie členů sboru, mše svatá ku cti sv. Floriana v kostele sv. Josefa v Radslavicích a následná Valná hromada.

342868271_251950237201047_8593629862649690848_n.jpg

Instrukčně metodické zaměstnání...

Dne 22.4.2023 se 4 členové naší jednotky zúčastnili výcviku ve vyprošťování. Ten se konal na centrální hasičské stanici v Přerově. Oživili si práci s hydraulickým vyprošťovacím zařízení a taktické postupy při zásazích na dopravní nehody.

fotka jednotky.jpg

Radslavská přilba

Jubilejní 20. ročník Radslavské přilby je za námi. Celkem 16 družstev poměřilo své síly. První tři týmy obhájily své umístění z loňského ročníku. Gratulujeme všem, kteří tuto náročnou soutěž absolvovali. Děkujeme sponzorům a všem, kteří se podíleli na organizaci soutěže.

Foto zde

20230326_060528[1].jpg

"Osecká uzlovačka"

V sobotu 18.3.2023 se naši mladí hasiči zúčastnili první letošní soutěže " Osecká uzlovačka". V kategorii mladší ukořistili 4. místo a ve starších obsadili 5. místo. Zdeněk Hlinka, Barbora Černošková a Vojtěch Pop pak brali 15, 18. a 20. místo z kategorie dorost jednotlivci. Gratulujeme.

Foto zde

IMG-20230319-WA0015.jpg

Ukázka zbrojnice pro MŠ Radslavice

Dne 23.2.2023 jsme prostory naší zbrojnice techniku v ní předvedli dětem z MŠ Radslavice. 

mš radslavice ukázka zbrojnice.jpg

Ukázka CAS 20 Scania pro MŠ Želatovice

Dne 17.2.2023 proběhla ukázka CAS 20 Scania před MŠ v Želatovicích. Dynamickou ukázkou byla doplněna přednáška Honzy Čtvrtníčka z Tučína. Děti si prohlédly cisternu a vyzkoušely si sražení terče za pomocí vody z proudnice. 

Foto zde

20230217_104859.jpg

Odborná příprava jednotky

Dne 12.2.2023 se během dopoledne naše jednotka zdokonalovala  ve svých dovednostech. Celá odborná příprava byla rozdělena do tří bloků. První z nich byl teoretický a ve zbylých dvou se ověřovala praktická dovednost členů. U společného oběda byla odborná příprava vyhodnocena. Děkujeme všem za účast.

Foto zde

foto jednotky.jpg

Hasičský bál v Radslavicích

Dne 21.1.2023 se konal Hasičský bál. Po covidové odmlce nám k tanci zahrála kapela Kartágo Penčice. Na bál dorazilo kolem 190 lidí. Zábava a tanec, probíhal brzkých ranních hodin. Děkujeme všem, kteří se přišli bavit.

Foto zde

20230121_211526.jpg

Novoroční výšlap na Helfštýn

První sobotu v novém roce se konal tradiční novoroční výšlap na hrad Helfštýn. Nejpočetnější skupina vyrazila klasicky z Hranic. Jednotlivci se připojili po trase. Na zpáteční cestě tradiční zastávka na lomu Podhůra s opečením špekáčků. Závěrečná návštěva bývalého výletiště v Kudlově a občerstveni v "Chalupě u lesa Kudlov". 

Silvestrovský zápas svobodní -  ženatí

Dnes od 10:00 do 12:00 hodin se konal tradiční silvestrovský zápas svobodní - ženatí. Dvě hodiny potu, úsilí a bojů... Výsledek utkání 43:32 ve prospěch svobodných. Všech 23 borců si zaslouží pochvalu. Svobodným přejeme do dalšího roku hodně sňatků...

Foto zde

321934207_1576771302795325_7454329740161508990_n.jpg

Výroční valná hromada 

Dne 26.12.2022 proběhla tradiční štěpánská výroční valná hromada. Zhodnocení uplynulého roku bylo provedeno přednesením výroční zprávy starosty sboru, velitele jednotky a vedoucího kolektivu mladých hasičů. Kulturní vložku si připravili mladí hasiči. Celou dobu probíhalo promítání fotek ze všech akcí roku 2022. Závěrečná diskuze byla ukončena slavnostním obědem. 

Foto zde

20221226_110450.jpg

Prověřovací cvičení jednotky...

Požár chatky v ubytovacím zařízení Resort Radslavice. Jedna osoba uvnitř... Takový byl námět prověřovacího cvičení pro naši jednotku. Provedli jsme záchranu zraněné osoby,  uhasili požár a odvětrali zakouřené prostory chatky. Po ukončení cvičení nás majitelé seznámili s ubytovacím areálem, za což jim děkujeme.  

IMG-20221202-WA0024.jpg

Výcvik ve vyprošťování a lampionový průvod

Nezahalíme ani na statní svátek. Dopoledne 28.10.2022 byla provedena odborná příprava členů jednotky SDH. Výcvik byl zaměřen na poskytování první pomoci při dopravních nehodách a postupy a taktika při vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Navečer se pak naši členové zúčastnili lampionového průvodu a slavnosti u pomníku Svobody.

IMG-20221028-WA0002.jpg

Taktické cvičení okrsku Pavlovice

V sobotu 22.10.2022 bylo provedeno taktické cvičení okrsku č.5 Pavlovice. Námětem cvičení byl požár balíků slámy v zemědělském areálu v Šišmě. Cílem bylo uhasit požár. Ochránit okolní objekty a dopravit vodu na větší vzdálenost pomocí PS12 z nedalekého rybníka. Cvičení se zúčastnilo 7 jednotek z okrsku.

311911736_484763143680732_1246375850142745047_n.jpg

Hasiči z Radslavic mají pět nových tygrů

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Radslavice získala díky příspěvku Nadace Agrofert a dotaci Olomouckému kraji pět nových zásahových obleků Tiger plus a k tomu dvoje zásahové boty Haix.

Celková cena tohoto nákupu činí 140 366 Kč. Nadace Agrofert se na pořízení obleků podílela částkou 50 000 Kč, Olomoucký kraj částkou 45 600 Kč, zbylé výdaje byly dofinancovány z rozpočtu obce Radslavice.

Touto cestou děkují členové JPO Nadaci Agrofert a Olomouckému kraji za jejich podporu a poskytnutý finanční dar, který posloužil k výměně 25 let starých zásahových obleků.

20221017_113711.jpg

Soutěž TFA Soběchleby

O víkendu 15.-16.10.2022 proběhla soutěž TFA v Soběchlebech. V sobotu nás reprezentovali vedoucí mladých hasičů Jarka, Kuba a Marek. V neděli pak soutěžili mladí hasiči. Všichni předvedli parádní výkony na velmi těžké dráze. Vojta Pop navíc skončil bronzový ve své kategorii. Gratulujeme.

Foto zde

tfa sobechleby web.jpg

 

Závod požární všestrannosti mladých hasičů

V sobotu 1.10.2022 se ve Staměřicích konal závod požární všestrannosti. Mladší hasiči obsadili 9.místo ze 17 družstev. Starší skončili na 15.místě z 26 družstev. Gratulujeme k umístění a pěkným výkonům.

310518512_469396175217429_6804968438248775719_n.jpg

Voda koňkó přes tře kraje Úsobrno 

V sobotu 10.září 2022 se šest členů sboru s naší ruční koňskou stříkačkou zúčastnilo akce „Voda koňkó přes tře kraje“, pořádané společně Okrsky Šebetov a Deštná-Roubanina, hasičským sborem Úsobrno, a OOR historie a muzejnictví při OSH Blansko.

Cílem akce bylo dopravit dálkovým hadicovým vedením pomocí ručních vahadlových stříkaček vodu z Olomouckého kraje přes území Jihomoravského kraje do kraje Pardubického. V případě úspěchu by se jednalo o rekord, který by byl zapsán do české knihy rekordů, vedené agenturou Dobrý den Pelhřimov.

Výzvu pořadatelů nakonec vyslyšelo 38 hasičských sborů, kteří se se svými krasavicemi nejrůznějšího stáří a typu dostavili na hřiště v obci Úsobrno, aby se následně rozmístili po 100 metrech na vyznačené trase  a postupně pumpovali vodu vytvořeným hadicovým vedením k cílovému hořícímu domečku.

Záměr se po necelých dvou hodinách usilovné práce podařilo naplnit a voda na trase téměř čtyř kilometrů doputovala k cíli.

Odměnou všem zúčastněným byl nejen rekordní zápis, ale i skvělý zážitek, plejáda krásné historické techniky a odpoledne prožité ve společnosti  milých a zapálených lidí.

Foto zde

Fotogalerie pořadatele akce

20220910_110058-1.jpg

 

VC MH v Soběchlebech 

V sobotu 3.9.2022 se konala Velká cena mladých hasičů v Soběchlebech. Mladší se umístili na 6.místě s časem 19.89s. Starší obsadili 13.místo s časem 16.45s. Umístění jsou pěkná a časy parádní. Jsou to totiž letošní nejlepší časy v požárním útoku obou kategorií.  Trenéři Kuba a Jarča jsou na Vás pyšní. Přejeme spoustu dalších super časů v ostatních závodech.

Foto zde:

IMG-20220903-WA0012.jpg

 

Ukončení prázdnin 

Slalom s balonem, kuželky, opičí dráha, hod granátem, skok v pytli. Po několikaleté pauze se pro děti na hřišti v Radslavicích uspořádalo ukončení prázdnin. Po covidové pauze a několika zrušených ročnících kvůli nepříznivému počasí nám letos vše přálo. První zářijový pátek odpoledne patřil všem dětem. Těšíme se na další vydařené ročníky. 

Foto zde:

20220902_191546[1].jpg

Šišemský krtičák ...

V sobotu 20.8.2022 se v Šišme konal tradiční závod "Šišemský krtičák". Vzhledem k srpnovému termínu závodu, odolal i covidovému řádění minulých let. Letos se nám po roční pauze (ročník 2021 ..4. místo) podařilo opět urvat 1. místo. (1.místo ..2019,2020).

Fotky zde

IMG-20220820-WA0006.jpg

 

Mladí hasiči na hasičské stanici v Přerově

Ve čtvrtek 18.8.2022 si mladí hasiči byli prohlédnout stanici HZS OLK ÚO Přerov. Přes prázdniny si odpočinuli a nyní se zase připravují na závody. Konec sezóny velké ceny se blíží...

IMG-20220818-WA0003.jpg

Soutěžní sobota...

V sobotu 23.7.2022 jsme obsadili 1.místo na hasičské soutěži, která byla součástí hodového programu v Tučíně. Odpoledne jsme se zúčastnili svěcení nové CASky v Zašové a odvezli si krasné 8.místo ze soutěže koňských stříkaček, která se zde konala. 

20220723_184219.jpg

IMG-20220723-WA0048.jpg

Mladí hasiči na Potštátském rybníku..

Během prázdninové závodnické pauzy provětrali mladí hasiči motorový člun.

Foto

20220716_114624.jpg

AED  => tři písmena, která zachraňují životy…

Pod zkratkou AED najdeme název přístroje, který je schopný zachraňovat životy. Jedná se o automatizovaný externí defibrilátor. Tento přístroj je určený k laické resuscitaci, postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace). AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrovatelnými rytmy. Laika navádí hlasitými mluvenými pokyny.

 Při fibrilaci srdce není možno člověka oživit nepřímou masáží srdce. Masáží pouze nahrazujeme mechanicky činnost srdce až do příjezdu ZZS. Defibrilátor je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Pořízením AED bude i naše jednotka schopna podávat postiženému člověku výboje. Nebude se tak ztrácet drahocenný čas, o který jde v tyto okamžiky především.

AED se podařilo pořídit díky NADACI AGROFERT a SDH Radslavice. Nadace přispěla částkou 45 000,- Kč, zbývající část kupní ceny uhradil hasičský sbor z vlastních prostředků. Pořizovací cena tohoto přístroje se pohybuje přes 63 000,- Kč. Po zakoupení absolvovali členové JSDH Radslavice na obsluhu tohoto zařízení školení akreditovanou osobou. Poté se lze zařadit do programu FIRST RESPONDER. First respondeři jsou osoby, které jsou vysílány na pomoc ještě před příjezdem týmu zdravotnické záchranné služby.

Touto cestou, bychom chtěli poděkovat Nadaci Agrofert a SDH Radslavice za pořízení tohoto přístroje. Dále pak jmenovitě podpraporčíkovi Martinu Poppovi, který naši jednotku proškolil.

Více foto zde.

20220714_143402.jpg

Hasiči na Cyrilometodějských slavnostech….

Zapojení radslavských hasičů do CM slavností obce začalo v neděli, a to pořádáním tradičního, již 21. ročníku hasičského odpoledne. Do soutěže ručních koňských stříkaček se přihlásilo celkem 6 družstev. Mezinárodní účast byla letos dvojitá. Dojeli naši kamarádi z polských Chrzelic a slovenských Raslavic. První místo vybojovali v nabité konkurenci borci ze Šišmy.

Druhá část odpoledne byla zakončena netradičním vícebojem, do kterého se přihlásilo 7 družstev. Nejlépe si s třemi disciplínami poradili kluci z Raslavic.

V pondělí začaly přípravy na úterní žehnání nové Scanie. Cisternu jsme ráno umyli a naleštili. Před finálním večerním zdobením jsme se ještě podívali na skládku do Hradčan. Po uhašení požáru odpadu jsme si to všechno umývání střihli ještě jednou.

V úterý nás už nic nepřekvapilo. Po mši svaté v chrámu páně sv. Josefa, jsme za účasti hejtmana olomouckého kraje, starosty obce, členů zastupitelstva, veřejnosti a členů naší jednotky mohli konečně požehnat nové vozidlo. Po žehnání, prohlídce cisterny a drobném občerstvení se někteří naši členové vypravili do areálu SK Radslavice, kde se konal 6. ročník soutěže Hubertův kotlík. Naši borci ve složení Janáček Leoš a Jakub, Říha Tomáš a bratři Veselý Karel a Petr vybojovali krásné 2. místo.

Děkujeme soutěžícím a všem, kteří se podíleli na organizování našich akcí.

Fotky z těchto událostí zde.

IMG-20220705-WA0019.jpg

vysledky konky 2022.png

 

 

Víkend plný výročí a soutěží...

Sobotní dopoledne 18.6.2022 jsme strávili v obci Tučín na oslavách 100 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů. Naši borci předvedli ukázku hašení pomocí ruční koňské stříkačky, následoval požární útok mladých hasičů. CAS 20 Scania byla zpřístupněna veřejnosti k prohlédnutí.

Odpoledne přejelo naše družstvo chlapů s koňkou na oslavy 110 let SDH Bezuchov. Zde také předvedli, jaká dřina je rozpumpovat koňskou stříkačku.

V neděli se mladí hasiči vydali do nedalekého Oseka nad Bečvou, kde byla soutěž v požárním útoku. Starší skončili na 15. místě a mladší na 9. místě.

Přes víkend se konala krajská soutěž v požárním sportu Olomouckého a Moravskoslezkého kraje pro profesionální i dobrovolné hasiče. Hasiči po oba dny soutěžili na atletickém stadionu v Přerově. V neděli se naši 3 členové zapojili do pomocných prací, při zajišťování průběhu soutěže, jako technická četa.

Více foto zde

IMG-20220618-WA0028.jpg

 

Soutěž mladých hasičů

V neděli 12.6.2022 se naši mladí hasiči zúčastnili soutěže v Radíkově. Starší obsadili 7. místo a mladší 10. místo FOTO

V neděli 5.6.2022 soutěž Býškovice. Starší zaběhli požární útok s časem 25,83 s  a mladší 27,33 s.  FOTO

V neděli 29.5.2022 soutěž v Hustopečích n/B. Starší zaběhli požární útok s časem 24,19 s a mladší 28,22 s.  FOTO

287642023_5456253977719389_6744932291444390738_n.jpg

Den s hasiči pro místní školku

V pátek 10.6.2022 jsme si připravili pro děti z místní mateřské školky prezentaci nového vozidla SCANIA a také ukázky práce hasičů a to hlavní a u dětí nejpopulárnější: hasičskou opičí dráhu (TFA). Na připravené dráze čekalo děti 5 disciplín: rozvinutí hadice „C“, Hammer Box, proběhnutí tunelu, přenos zraněného (figuríny) a nakonec přehnutí po žebříku. Děti byly šikovné, všem se podařilo dorazit rychle do cíle a při celém závodu se hlasitě podporovaly. Těšíme se na další setkání s dětmi, bylo to dnes super!

Foto zde

287079033_5450642031613917_7678097665856195789_n.jpg

Rozloučení s CAS 25 Škoda RTHP

Vozila nás neuvěřitelných 30 let. V roce 1979 byla CAS Škoda 706 RTHP pořízena jako nový zásahový automobil. V roce 2009 byla vystřídána "lízou". Do důchodu ale nešla!!! Do loňského roku jezdila v zápůjčce v Dolním Újezdu. Nyní je připravena na zasloužený odpočinek, který bude trávit v KOVOZOO ve Starém Městě. Tak jí tam při cestě kolem můžete navštívit....

284208188_5407123882632399_980639026970996639_n.jpg

Okresní kolo hry Plamen 2021-2022

Mladí hasiči zvládli okresní kolo Hry Plamen. Nedělní požární útoky v Soběchlebech uzavřely víkendové zápolení. Po mnohaleté pauze a opětovném restartu mladých hasičů skončili starší na 23. místě a mladší na 17. místě. Gratulujeme všem malým závodníkům a přejeme jim mnoho dalších úspěchů. Velké díky všem, kteří stojí za opětovném rozběhnutí mladých hasičů.
Můžete se kouknout jak nám to sluší v nových dresech..
 
IMG-20220522-WA0026.jpg

Okrsková sportovní soutěž hasičských družstev

Dne 8.5.2022 se uskutečnila sportovní soutěž hasičských družstev okrsku Pavlovice a Prosenice. Celkem se za oba okrsky zúčastnilo soutěže 9 družstev (3 okrsek Prosenice a 6 okrsek Pavlovice). Od 10:00 se všichni závodníci rvali o nejlepší výkony a časy na disciplínách. V průběhu celé akce nám přálo krásné slunečné počasí. V disciplíně  běh na 100m překážek a požární útok se nejlépe vedlo borcům z Prosenic a Radslavic, kdy oba zmíněné týmy vyhrály 1.místo ve svém okrsku. Celkové prvenství z obou okrsků má družstvo z Tučína. Nejlepším "stovkařem" se stal Lukáš Stecker z Radslavic. Tradičně se běžel i druhý požární útok „O pohár starosty Prosenice“. Tento útok opět ovládli borci z Tučína a odvezli si domů putovní pohár. SDH Radslavice děkuje všem závodníkům za účast a všem, kteří se podíleli na pořádání soutěže.

Fotky zde..

Více k soutěži

20220508_101834.jpg

 

 

Sportovně střelecké dopoledne

Kromě stříkání z proudnic nám jde i střelba !!!
Dvě družstva hasičů reprezentovala náš sbor na sportovně střeleckém dopoledni. V 45. ročníku ve střelbě z malorážky jsme v kategorii muži obsadili 1. a 6. místo. Všem našim zástupcům děkujeme.
 
IMG-20220507-WA0019.jpg

Noční soutěž ve Zlatém SK

V pátek 22.4.2022 vyjelo naše reprezentační družstvo na 360km dlouhou cestu. Na "16. ročník nočné hasičské súťaže o najzdatnejší hasičský zbor vo Zlatém". O ubytování se postarali naši kamarádi ze Sveržova. V pátek večer se tak ladila taktika na jejich zbrojnici. V sobotu  proběhla odpolední část na hřišti ve Zlatém. Po napsání znalostních testů a disciplíně požární poplach následovala noční část. Víkendové zápolení nám vyneslo pěkné 8.místo. Za ČR jsme v tom nebyli sami, reprezentovala družstva z Dřevohostic a Pavlovic u Přerova. V našem týmu se během celé soutěže na jedné pozici vystřídalo několik pomocníků. Děkujeme našemu soutěžnímu družstvu i všem, kteří přidali ruku k dílu na této výpravě, zvláště Bohušovi Moravcovi, který nám pomohl v noční části. V neděli 24.4.2022 se pak celá výprava vrátila ve zdraví domů.

Více fotek zde: Noční soutěž Zlaté (SK) 04/2022 – sdhradslavice – album na Rajčeti (idnes.cz)

Nová cisternová automobilová stříkačka SCANIA v Radslavicích

Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídila obec Radslavice pro svou jednotku. Na financování vozidla se podílela Česká kancelář pojistitelů z Fondu zábrany škod a Olomoucký kraj. Cisterna je postavena na podvozku Scania P440 XT o rozvoru 4550mm. Nástavba byla vyrobena firmou KOBIT – THZ. Nádrž na vodu má objem 4000 litrů. Na každém boku je trojice schrán pro uložení vybavení. V zadní části vozidla za výklopnými dveřmi je uloženo ovládání čerpadla. Scania nahradí vozidlo CAS K 24 LIAZ  XA 18.29 vyrobené v roce 1994, které po bezplatném převodu od HZS OLK jezdí v Radslavicích od roku 2009 doposud.

Děkujeme Obci Radslavice a všem, kteří se podíleli na pořízení nové cisterny.

liaz1.jpg272967600_5093027284042062_4368830751234965817_n.jpg

 

IMZ - instrukčně metodické zaměstnání..

Právě tohoto zaměstnání s tématem vyprošťování osob z havarovaných vozidel se dne 19.11.2021 zúčastnili 3 naši členové. Vše se uskutečnilo na PS Přerov pod taktovkou příslušníků HZS OLK.
Pro získání citu při práci s hydraulickými nástroji si všichni vyzkoušeli disciplíny s plastovými příbory a kelímky. Parádní výcvik, děkujeme....více na fotkách zde..
 
IMG-20211119-WA0001.jpg

Kdo je připraven, není překvapen !

V pátek 29.10.2021 proběhla u hasičské zbrojnice odborná příprava jednotky na téma Vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Výcvik končil za tmy. Členové si vyzkoušeli různé druhy stabilizace a zopakovali si postupy vyprošťování. Výcviku se zúčastnili i 3 naši nováčci. Všem, kteří se zapojili do výcviku děkuji. Foto z výcviku zde.

IMG-20211029-WA0004.jpg

 

Mladí hasiči - hry Plamen 2021-2022

Naši mladí hasiči v sobotu 2.10.2021 zahájili sezónu hry Plamen 2021-2022 závodem požárnické všestranosti, který se konal tradičně v Přestavlkách. Soutěžící přijížděli na stanonený čas a po odběhnutí ihned odjížděli domů.

Více foto zde.

received_992974704891658.jpeg

!!! HASIČSKÝ VÍKEND !!!


V sobotu se naši členové zúčastnili "dálkové přepravy vody" pomocí ručních vahadlových stříkaček v obci Úsobrno. Zapojilo se 13 stříkaček a vodu dopravily na vzdálenost 1200m za 32 minut. Foto Úsobrno zde

V neděli proběhla odborná příprava na oseckém Jadranu. Po delší odmlce jsme provětrali náš motorový člun. Do akce se dostaly i nově pořízené obleky, získané v rámci grantu Povodí Moravy. Foto výcvik Jadran zde

Uctili jsme památku za zemřelé hasiče z Koryčan vyvěšením vlajky na hasičské zbrojnici a účasti dvou členů na společné pietě okrsku Pavlovice.

 

F761730C-F133-4514-83CA-90BCCC7DC93A.jpeg

 

Opravy v HZ

V  uplynulém období se na naší hasičské zbrojnici začali dít velké věci. Vše začalo podzimní výměnou oken. Stávající dřevěná byla vyměněna za moderní plastová okna. Akce byla realizována Obcí Radslavice za finanční podpory Olomouckého kraje z Programu obnovy venkova. Dokončila se tím tak druhá část výměny oken na Domě hasičů, kdy v první etapě byla v roce 2018 vyměněna okna v celém 2.NP.

Na tuto výměnu výplní otvorů plynule navazovala výměna obou výjezdových vrat. Zde se již naplno zapojili naši členové. Před výměnou totiž bylo potřeba vybourat podlahu kolem původních vrat a zabetonovat podlahu s novým spádem. Výměna dveří hlavního vstupu a vstupu do věže se obešly bez většího bourání.

 Členové sboru postupně vyklízeli jednotlivé místnosti v hasičárně. Došlo na redukování a přeskládání výstroje, výzbroje a inventáře HZ. Před vymalováním byly vyměněny všechny žárovkové „bludičky“ za LED osvětlení. Vysekány otočné vypínače světel a zásuvky ze zapuštěných dřevěných krabic. Místy natažena nová el. instalace a vytvořeny nové zásuvky a vypínače na vhodných místech.

Velké změny nastaly také v zadních místnostech. Po zasekání 2kusů traverz byla vybourána celá zeď mezi skladem PHM a koňkou. Dříve musela být jedna koňka uskladněna na obecním úřadě a po zredukování techniky stála mezi výjezdovými vozidly. Dnes tak máme obě koňské stříkačky v jedné místnosti a pod jednou střechou.

Všechny podlahy po odmaštění dostaly krásný šedý nátěr.

Velké poděkování patří všem členům, kteří se zapojili do prací v HZ a jejich rodinám které trpěli jejich absenci doma. Zkrášlování hasičárny nám zabralo spoustu času, ale máme ji zase o něco hezčí.

Fotodokumentace zde

20. hasičské odpoledne 2021

Soutěžní týmy koňek se musely vypořádat se 3. disciplínami...požární útok, doprava vody a nejdelší dostřik. Soutěže se zúčastnilo 6 družstev. V netradičním víceboji o první místo soupeřilo 5 týmů.

Screenshot_20210706-073540_OfficeSuite.jpg

Pomoc na jižní Moravě 1.7.- 4.7. 2021

I naše jednotka z Radslavic se zapojila do likvidace následků po tornádu na jižní Moravě. Konkrétně zasahujeme v Moravské Nové Vsi s již 4. vyslaným odřadem z Olomouckého kraje. V akci je i náš nový nosič kontejnerů Iveco.

Fotky zde.

IMG-20210703-WA0015.jpg

Oslavy 110 let OSP Chrzelice 15.8.2020

V sobotu 15.srpna 2020 oslavil náš družební partner – OSP Chrzelice – 110. výročí založení svého hasičského sboru. Výroční slavnost byla umocněna další významnou skutečností – proběhlo žehnání praporů. Nejprve původního, užívaného již několik desítek let, k němuž byla při našem výročí 125 let připnuta stuha Za partnerství a spolupráci, a následně nového, čerstvě ušitého, pořízeného s přispěním občanů Chrzelic, členů sboru i darů sponzorů.  Každý přispěvatel má svůj štítek na žerdi praporu a speciální erbové tabuli. Žehnání provedl kněz Damian Cebula z farnosti  Łącznik.

Slavnosti se zúčastnili také zástupci okolních sborů z OSP Zielina, OSP Racławiczki, OSP Łacznik, OSP Pogórze, OSP Biała se svými prapory, mezi nimiž nechyběl ani ten náš.

Slavnost se uskutečnila na fotbalovém hřišti, kam účastníci přišli ve společném průvodu obcí po krátké zastávce u hasičské zbrojnice, otevřené k její prohlídce i výstavy fotografií, a společné modlitbě u sochy Sv. Floriána.

V rámci slavnosti byla udělena celá řada ocenění členům sboru, ale obdobnou poctu si vysloužil i náš hasičský sbor, jemuž byla udělena Bronzová medaile za zásluhy. Chrzeličtí strážáci byly oceněni Zlatým odznakem Svazku OSP RP.

Naše pětičlená delegace tlumočila pozdravy členů našeho sboru a na památku těchto významných okamžiků předala našim přátelům obraz - pohled na obec Radslavice od jihu. Jedná se o originál olejomalby našeho člena Lojzi Šmída a jeho předání bylo doplněno vysvětlením skryté pointy: na horizontu obrazu se nachází pramen Odry, druhé největší  polské řeky, od níž jsou Radslavice i Chrzelice zhruba stejně daleko (15 km) a tím nás také její tok spojuje a navíc jim tak předáváme základní životadárnou tekutinu.

Kulturní program následně pokračoval na krytém výletišti, samozřejmě nechyběla tradiční grochowka.

Přejeme našim přátelům hodně zdaru a chuti do hasičské činnosti v dalších letech.

IMG_75220.JPG

Foto z oslav OSP Chrzelice 

Hasičský večírek

   Letošní tradiční Hasičský bál se bohužel nemohl konat z důvodu rekonstrukce místní sokolovny, proto hasiči přišli s nápadem uspořádat v Domě hasičů "Netradiční hasičský večírek". Kapacita sálu nám dovolila příjmout pouze 80 hostů, i tak byla ale zábava veselá, občerstvení vynikající, pivo vychlazené a tombola bohatá. K tomu všemu nám k tanci i poslechu hrála kapela DUO HARMONY. Děkujeme všem za účast a již se těšíme na další rok a plnohodnotný hasičský bál v nově zrekonstruovaných prostorech naší sokolovny.

fotogalerie....

 

Silvestrovský floorbal

   Tradiční silvestrovské floorbalové utkání mezi svobodnými a ženatými, konané kvůli rekonstrukci místní sokolovny v tělocvičně v Prosenicích, mělo nečekaný náboj a hojnou účast. I přes mohutný závěrečný tlak svobodných a jejich gólovou smršť, se ženatým podařilo svůj úvodní náskok ubránit až do závěrečné sirény a zvítězili tak po 4 leté odmlce, opět tím nejtěsnějším možným rozdílem.
100_1091.JPG100_1084.JPG100_1069.JPG

Cyrilometodějské slavnosti 2019

   První červencový víkend jako již tradičně patřil obecním Cyrilometodějským slavnostem. A stejně tradičně u toho nemohli chybět ani naši hasiči. Hned v pátek zaznamenali první úspěch, kdy v   5. ročníku soutěže ve vaření kotlíkových gulášů „Hubertův kotlík“ zvítězil v ceně poroty a v diváckém hlasování obsadili krásné 2. místo.
   Sobota pokračovala v podobném duchu a opět náš tým úřadoval. Tentokráte ve volejbalové turnaji ve sportovním areálu SK Radslavice, ve kterém se střetli amatérské týmy místních spolků a i zde jsme po povedeném začátku brali místo nejcenější.
   Neděle již patřila hasičům. Nejprve účast na mši svaté, poté  průvod obcí a položení kytice u pomníku sv. Cyrila a Metoděje, ale hlavně jejich  19. Hasičskému odpoledni. Soutěži ručních koňských stříkaček a sportovnímu víceboji v netradičních disciplínách. Stejně jako loni byla účast hojná. Sjelo se 10 týmů a hlavně díky našim kamarádům z polských Chrzelic ani letos nechyběl přívlastek „mezinárodní“.
    Soutěžilo se ve dvou disciplínách, nejprve tradičním slalomu přes překážky s následným rozvinutím proudu a sražením imitovaného plamene + výběru odlišně označených kuželek. Druhou disciplínou bylo plnění 200l sudu pomocí koňské stříkačky ze vzdálenosti cca 5 metrů.  Poté byla nachystána disciplína pro 4 členná družstva odvážlivců. Šlo o plnění 10 l kyblíku za pomocí kelímků na nápoje. V obou disciplínách zvítězilo družstvo SDH Police. Naši borci skončili v „koňkách“ na 6. místě a na 4. v netradiční disciplíně.

CMRESULTS.jpg

pátek, sobota, neděle, foto zde...

Hasičské odpoledne foto zde......

 

 

 

Radslavská přilba 2019

   Ani letos nemohla v Radslavicích chybět tradiční „RADSLAVSKÁ PŘILBA“. Tato noční soutěž hasičské všestrannosti se zde konala již po 18. a i letos si organizátoři nachystali řadu disciplín, se kterými se jako dobrovolní hasiči můžeme potkat u skutečných zásahů.
   Do Radslavic se tak poslední březnovou sobotu sjíždí 12 hasičských jednotek v počtu 5+1. Nechybí tradiční týmy, které jako každý rok pomýšlí na prvenství, ale ani taková družstva, kterým o celkové vítězství nejde. Chtějí si jen zasoutěžit, dokázali své schopnosti, objevit nečekané mezery a něčemu novému se přiučit. Také letos přilbě nechybí přívlastek „mezinárodní“. Nechybí chalani ze Zlatého, a ze Sveržova, až z dalekého okresu Bardějov na Slovensku, ani chlopaki z Chrzelic v Polsku.
   Celá soutěž začíná registrací družstev a společnou fotografií, po které odchází řidič týmu na 1. disciplínu, kterou je test z autoškoly. Poté následuje slavnostní nástup a oficiální start odpolední části, která má krom autoškoly ještě dvě další disciplíny. Nejprve odpolední štafetu, ve které závodník sjede po tyči z připravené věže, překoná bariéru, proplazí se tunelem a poté podle pořadového čísla vykoná daný úkol. (První čtyři musí libovolně smotat hadici „B“ tak aby se vlezla do připravené přihrádky, Zbylí dva přenesou z podložky dva 25 l naplněné barely kolem tunelu zpět na podložku.) Potom hasič oběhne kužel, přes pneumatiky k překážce přeskoč – podlez – přeskoč a po provazovém žebříku zpět na věž, kde předává štafetu dalšímu, dokud trať neabsolvuje celý tým.
   Další soutěží je „Honzo vstávej“ neboli simulace požárního poplachu při nočním spánku. Tým uloží výstroj v připravených skříních, ulehne na lehátka a čeká až rozhodčí zhasne světlo a povelem „HOŘÍ“ odstartuje. Cílem je se v co nejkratším čase řádně ustrojit, včetně přilby a opasku.
   Hlavní část, tedy ta noční poté startovala po setmění od 20:00, kdy se jednotky dopravily na   start jednotlivých disciplín, kterých bylo letos i kvůli menšímu počtu soutěžících pouze 11.
   Ani tento rok nechyběl útok do kopce na 4B + 2 C na jeden proud s překážkou a sáním z podzemní nádrže, jízda na člunu s převozem břemena na Prosenském rybníku, přesun po dlouhém vodorovném traverzu, či první pomoci po zásahu elektrickým proudem v Přerově na stanici HZS. Jednou z disciplín bylo i vyhledání a transport zraněné osoby po vyhrazené trase, nebo každoroční doplnění nádrže pomocí stojatého ejektoru z podzemní nádrže do stanovené výšky. V Oseku byly vyzkoušeny znalosti značení tlakových lahví, a nebezpečnost z Kemler kodu a taktéž vázání uzlů. V Sušicích nechyběl průchod několikapodlažního objektu. Při průchodu nese družstvo 2 hadice B a proudnici B, které vertikálně dopravuje pomocí připravených lan, předáním nebo nesením soutěžícím. Na vyznačeném místě provede vytvoření útočného vedení a hadice rozvine po vyznačené trase.
   S těmito nástrahami se nejlépe vypořádal tým ze Sveržova (SK), následován Osekem nad Bečvou a třetím na bedně byly Dřevohostice. Vítězem Radslavské přilby byl ale každý, kdo dokázal úspěšně absolvovat celou soutěž a dorazit zpět do cíle, proto všem gratulujeme, neboť nezáleží toliko na výsledku, jako na získaných zkušenostech. 

   Na úplný závěr chceme poděkovat všem sponzorům, děkujeme za podporu Olomouckému kraji, obci Radslavice, Hasičskému záchranném sboru Olomouckého kraje, územní odbor Přerov i okolním hasičským sborům dobrovolných hasičů, ať už za poskytnutím zázemí, prostředků, či pracovní silou. Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA ...

FOTOGALERIE....

Hasičský bál 2019

  V sobotu 19.1. se v místním kulturním domě uskutečnil tradiční „hasičský bál“. Místní sbor si pro více než 200 návštěvníků nachystal výborné občerstvení, bohatou tombolu a zajímavý kulturní program z pera známé dvojice "tanečních lektorek" Ivči s Míšou. K tomu všemu po celý večer vyhrávala k tanci i poslechu hudební kapela Kartágo Penčice.

fotogalerie....

Novoroční výšlap

   Již po čtyřicáté se otevírají brány hradu Helfštýn první lednovou sobotu u příležitosti „Novoročního výšlapu“ Naši hasiči co se organizované akce týče vyrazili letos již posedmé. V předchozích letech vyráželi ze Lhoty v hojném počtu čítající i tři desítky hlav, letos však zvolili úplně novou trasu a hrad se pokusili dobýt severovýchodní cestou. Snad právě nová trasa, ale daleko pravděpodobněji teploty klesající pod -15°C letos přilákala pouhou desítku odvážných, ke kterým se v Sušicích přidali další dva. Ještě před rozbřeskem se tedy skupina  sešla na autobusové zastávce, odkud společně vyrazili autobusem do Drahotuš. Z Drahotuš už pěšky přes Rybáře, rozcestí Kamenku a po modré Za Krásnicí až na Helfštýn.
   Po krátkém občerstvení a vytvoření pamětních fotografií nastal čas vyrazit k domovu, tentokráte po staré známe trase. Prošli jsme nad lomem Podhůra, kde jsme opekli špekáčky, kolem zamrzlého vodopádu a krátce přes pole do obce Hlinsko a odtud přes les, kolem osady Kudlov a Sušic až do našich Radslavic.

IMG_2847.JPGIMG_2862.JPGIMG_2873.JPG

Silvestrovský floorbal

   Již poněkolikáté si členové sboru zpestřili poslední den v roce silvestrovským florbalovým kláním speciálně sestavených týmů "Svobodní - ženatí." Účast byla nevalná, do sokolovny si našlo cestu pouhopouhých 11 sportovců, což ale nezabránilo této hrstce statečných si poslední zápas roku užít. Štěstí, kondice a floorbalový um se letos přiklonil na stranu svobodných a ti již potřetí v řadě dokázali zvítězit.

IMG_2805.JPG IMG_2810.JPGIMG_2802.JPG

Odborná příprava Chrzelice

Ve dnech 18. a 19. srpna 2018 se čtyřčlenná výprava našeho sboru účastnila cvičení, které zorganizovali naši polští přátelé z Chrzelic. Společně jsme si procvičili záchranu osob z vody. Vše začalo v sobotu v 7 hodin ráno u hasičské zbrojnice. Po naložení člunu a vybavení na vodu jsme se vydali na 2,5 hodinovou cestu do Chrzelic, kde nás čekalo přivítání u Borise doma. Po společném obědě jsme vyrazili do 5 km vzdálené „Zielone zatoky“. Tam již čekalo 15 polských stražáků z Chrzelic. Úvodní slovo při nástupu měl prezes OSP Chrzelice Józef Roden, který nám představil projekt, díky němuž mohl celý tento společný výcvik proběhnout. Teorie a instruktáž byla pod taktovkou profesionálních stražáků z Prudniku. Ti nám ukázali jaké vybavení a postupy používají pro záchranu osob z vody. Ukázkou našeho vybavení skončila teoretická část. Praktický výcvik začal záchranou osob pomocí házecích pytlíků a záchranných kruhů ze břehu. Následně profíci z Prudniku předvedli záchranu osoby za pomoci svého hliníkového člunu. Tonoucího v bezvědomí jim zahrál člen naší výpravy. Po úspěšné záchraně jsme i my předvedli naše dovednosti při stejné situaci. Asi po hodině výcviku ve vodě byla pro všechny nachystaná tradiční grochówka od Borise. Po nabrání sil, jsme opět pokračovali v pilování a nacvičování naučených technik, a to již bez profíků.  K tomu nám posloužil náš člun UZC 440 s motorem Mercury 25. K úplnému závěru výcviku jsme sundali motor ze člunu. Třešničkou byl pak nácvik převracení člunu a nalodění se do něj. Tato zkušenost je stěžejní pro zvládnutí krizové situace při převrácení člunu. Tento nelehký úkol si vyzkoušeli všichni. Po sbalení veškerého vybavení jsme se přesunuli zpět do Chrzelic. Po zabydlení u místního občana, který nám poskytnul dva pokoje, jsme vyrazili na kulturní večer „obnovy vsi“. V neděli po snídani jsme se rozloučili s našimi přáteli a vydali se nazpět domů.

Integracja międzynarodowa poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń.”

Strażacy z Chrzelic i Radslavic 18 sierpnia 2018 r. wspólnie szkolili się z ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy pod okiem strażaków z PSP Prudnik. Szkolenie zostało przeprowadzone w ramach projektu „ Integracja międzynarodowa poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń”. Wsparcie finansowe na jego realizację udzielił Zarząd Województwa Opolskiego.  Ćwiczenia  przeprowadzono w Polsce na akwenie wodnym „Zielona Zatoka”.

Zarząd OSP Chrzelice dziękuje strażakom z SDH Radslavice i PSP Prudnik za udostępnienie łodzi i innego sprzętu do ćwiczeń na wodzie a właścicielowi „Zielonej Zatoki” za udostępnienie miejsca do  ćwiczeń.

 Fotogalerie akce

Oslavy 125 let SDH

   V letošním roce slaví naši hasiči významné jubileum. Je to již 125 let od vzniku našeho sboru dobovolných hasičů. Oslavili jsme to během tradičních Cyrilometodějských slavností obce a oslava to byla velkolepá.
    Začalo to již ve čtvrtek 5.7. slavnostní mší svatou v chrámu Páně sv. Josefa, po které se konal průvod obcí s položením věnců u sousoší sv. Cyrila a Metoděje, Pomníku Svobody a kříže na místním hřbitově, to vše za doprovodu dechové hudby Záhorská kapela.
    Ještě týž den se náš tým zúčastnil ve sportovním areálu souboje amatérských týmů ve volejbale, ve kterém nakonec obsadil 6. místo. Na závěr dne se v domě hasičů konala videoprojekce z oslav hasičského sboru v předchozích letech.
    Pátek patřil myslivcům a jejich 4. ročníku soutěže Hubertův kotlík. I zde jsme vyslali naše zástupce do tohoto zápolení ve vaření kotlíkových gulášů a ti nás nezklamali, stejně jako loni uvařili nejlepší guláš a mohli se pyšnit pohárem za 1. místo
    Sobota byla opět v naší režii. Nejprve proběhlo slavnostní shromáždění u hasičské zbrojnice spojené s žehnáním nového dopravního automobilu Ford Transit a nově zrekonstruované ruční koňské stříkačky a poté byli hosti pozváni na slavnostní valnou hromadu. Té se kromě našich hasičů účastnili i zástupci kraje v osobě hejtmana p. Oklešťka, zástupci okresního sdružení hasičů i host z HZS ÚO Přerov. Nechyběli ani členové sborů okolních obcí, místních spolků a samozřejmě ani kamarádi z družebních obcí Raslavice (SK) a Chrzelice (PL). Ti všichni byli oceněni pamětními listy a aktivně se zúčastnili předání ocenění vybraným členům sboru.
    Závěrečným dnem nejen Cyrilometodějských slavností, ale i oslav založení sboru byla neděle 8.7. Ve sportovním areálu byla nachystána výstava historické hasičské techniky a od 14 hodin bylo připraveno již 18. hasičské odpoledne, jehož součástí byla soutěž ručních koňských stříkaček s mezinárodní účastí. Letošní ročník byl opravdu vydařený a zúčastnilo se jej rekordních 12 týmů nejen z okolí, ale i ze Zlínského a Jihomoravského kraje plus soutěžní tým z polských Chrzelic. Vítězem se stal tým z Kvítkovic, který navíc zpestřil odpoledne několika ukázkami svojí unikátní plně funkční stříkačky na parní pohon.
    Dalším zpestřením byla ukázka "sekyrkového cvičení", které přijel předvést sbor hasičů z Líšnice až z podhůří Orlických hor. Ukázka kombinované ruční-motorové koňské stříkačky z Dřevohostic, či ukázka metod hašení z konce 19. století v podání hasičů ze Lhoty. Po skončení soutěže i ukázek pokračovalo odpoledne lidovou veselicí s krojovanou dechovou hudbou Záhorská kapela

fotogalerie...

tv reportáž...

Soutěž koňských stříkaček Police

   V sobotu 9. června začala účastí na soutěži ručních koňských stříkaček v Polici u Valašského Meziříčí  "soutěžní sezóna" i naší staré gardě, která lehce omladila a hned z toho bylo krásné 2. místo
   Před místní hasičárnou se sešlo 7 týmů, kteří postupně soutěžili v nástřiku na přesnost, plnění sudu a nejdelším nástřiku, to vše za pomocí vahadlové koňské střkačky. Poslední disciplínou byla sací štafeta, kde se 5 členů muselo postupně vypořádat s lahvovým nápojem.
   Povzbuzeni úspěchem se již těšíme další týden do Těšánek na podobnou soutěž a hlavně na domácí již 18. ročník soutěže ručních koňských stříkaček, která proběhne již 8. července v Radslavicích na hřišti

video - sací štafeta...

fotogalerie...

 

Okrskové kolo požárního sportu Pavlovice

   V sobotu 12.5. se v Pavlovicích u Přerova uskutečnilo okrskové kolo v požárním sportu, kterého se účastnilo i naše družstvo. Po úvodním nastoupení jednotek a rozlosování bylo určeno, že začínáme na požárním útoku. Bohužel chyba na koši, který nebyl včas našroubován na savici znamenala neplatný pokus. Následoval běh na 100 m s překážkami, který je tradičně naší silnou disciplínou, což se také potvrdilo a celkovým časem 87,76 s jsme disciplínu vyhráli. Bohužel v součtu s neplatným pokusem to i tak znamenalo poslední 9. místo. Malou náplastí bylo vítězství v jednotlivcích pro Jiřího Hrdličku, který zaběhl nejrychlejší čas 20:72s, následovaný druhým v pořadí, taktéž naším Lukášem Steckerem s časem 20:94s. Poslední ze soutěží byl požární útok " O pohár starosty okrsku Prosenice". Tady se nám zadařilo lépe, než v prvním pokusu a časem 24,17 jsme obsadili stříbrnou pozici za suverénními Sobíškami, které tento útok vyhráli rychlým časem 18,02.

FOTOGALERIE ....

 

Družební návštěva Sveržov (SK) + Noční soutěž Zlaté 2018

    Předlouhých 7 let trvalo našemu sboru se oprostit od běžných povinností a na poslední dubnový víkend poskládat soutěžní tým, který by oplatil našim slovenským přátelům jejich pravidelnou účast na naší Radslavské přilbě.
    Vyrážíme v pátek, krátce po poledni v celkovém počtu 9, našim novým dopravním automobile Ford Transit s přívěsným vozíkem, ve kterém je uloženo veškerá výzbroj a výstroj potřebná k absolvování již 14. ročníků soutěže „O najzdatnější hasičský sbor“ ve slovenské obci Zlaté. Našim prvním cílem je však Sveržov. „Družební“ obec, kde nás rádi vidí a my rádi vídáme je a kde nás čekají s teplou večeří, vychlazenými nápoji, přátelským popovídáním u jednoho stolu a pohodlným noclehem v hostinském domku místního pana starosty, který se nám i po zbytek víkendu stal pozorným hostitelem a průvodcem po zajímavostech v okolí.
    Sobota – ráno jako malované, snídaně, kafíčko, a pohodička. Do zahájení noční soutěže zbývá ještě skoro 5 hodin, proto vyrážíme s našim průvodcem Pavlem Celuchem (starosta obce) v podstatě přes kopec do polské obce Tylicz. Zde za kostelem Panny Marie byly postaveny růžencové cesty - svatyně spojené "desítkami" růženeců nad nimiž vládne Golgota se svým tvarem připomínajícím obraz věže Babylonské. Na kopci jsou mimo jiné tabulky s citacemi a lidovými moudrostmi a památkami na polské velikány jako Jan Pavel II., , biskup Piotr Tylicki nebo král Casimír Veliký. Další naše cesta vede do nedalekého lázeňského města Krynica – Zdroj, na exkurzi po zdejší hasičské stanici a příjemné procházce po místní kolonádě, kde na nás čeká další kamarád, strážák Stašek Radzik z blízké Muzsynky.
   
 Sobota odpoledne – po výletu po zajímavostech a krásách Polska jsme se ve Sveržově dosyta naobědvali a začali se chystat na přesun do Zlatého. Letošního ročníku se účastnilo 15 mužských a 2 ženská družstva. Na slavnostním nástupu jsme nebyli jedinými zahraničními účastníky. Tradičně se účastní chlapci z Dřevohostic a letos poprvé dorazil i smíšený tým z Pavlovic u Přerova. Ihned po nástupu nás pořadatelé potěšili rozlosováním a sdělením, že odpolední štafetu startujeme opravdu my se v nás rozhostila nelíčená radost. Odpolední štafeta, jedna z našich silných disciplín se nám bohužel nevydařila. Na vině bylo „vyhozené“ rameno startujícího člena štafety Petra, který s ním musel absolvovat průlez tunelem a překážky přeskoč, podlez, přeskoč. Před provazovým žebříkem se mu naštěstí rameno podařilo zpátky umístit a mohl tak disciplínu s vypětím všech zbývajících sil dokončit. Zbylým členům se už bohužel časovou ztrátu nepovedlo dohnat a proto jsme po první disciplíně byli na samotném chvostu průběžného pořadí. Další disciplínou byly zkušební testy, kterými jsme prošli jen s pár drobnými zaváháními a konečně rychlost ustrojení, kde se nám bohužel taktéž úplně nezadařilo. Resumé před noční částí? Musíme zabrat a se špatným výsledkem se pokusit něco udělat.
  
Sobota, noční část - Do noční části družstvo startovalo tradičně ze Sveržova Začínali jsme tedy na ejektoru kde se dařilo a předsevzetí z odpolední části se tak začínalo naplňovat. Následoval průchod hořícím domem, Vodorovné lano, Vyklizení hořící garáže, Nekonečný útok, , Zrychlený přesun, Přenos raněného, PÚ do kopce, , uzly a signály a nakonec Práce na vodě. Většina disciplín byla hodně podobná těm z Radslavské přilby a proto nám dobře známá, proto se nevyskytl žádný výrazný problém a všechny disciplíny jsme úspěšně absolvovali, dokonce bez trestných bodů. Což nám v konečném zúčtování vyneslo nakonec přijatelné 9. místo. Vítězi se stali hasiči z Dřevohostic, těsně následování Sveržovem a domácím týmem ze Zlatého.   
    Po vyhlášení, které se konalo v časných ranních hodinách Následoval návrat do Sveržova a sice krátký, ale zasloužený spánek před zpáteční cestou, na níž jsme vyrazili krátce po poledni a po rozlučkovém obědě na který nás pozval náš celovíkendový hostitel Pavel Celůch, za což mu vřele děkujeme a těšíme se na jeho návštěvu u nás v Radslavicích, kde mu, i jeho družině budeme tuto pohostinnost moci rádi oplatit.

Fotogalerie z akce

 

Soutěž ručních koňských stříkaček 2017

V neděli 9.července 2017 se jako závěrečná akce 21.Cyrilometodějských slavností obce Radslavice uskutečnil již 17.ročník Hasičského odpoledne se soutěží ručních koňských stříkaček. Na start se postavilo šest soutěžních týmů. Někteří tradiční účastníci, vč. loňského vítěze z Hradčan tentokrát nedorazili, naopak hasiči z Opatovic se na start soutěže vrátili po sedmileté přestávce. Jediným zahraničním účastníkem byli Strážáci z partnerských Chrzelic, kteří však na start postavili hned dva týmy. Do boje s časem a záludnými překážkami se poprvé pustil dámský tým podpořený hřebcem Borisem. S nástrahami trati se nejlépe vypořádali hasiči z Pavlovic u Přerova, kteří se tak stali druhým vítězem nevlastnícím koňskou stříkačku. V druhé části odpoledne následoval netradiční víceboj čtyřčlenných družstev, po dlouhé době bez účastníků v kategorii ženy. Mužskou kategorii ovladlo soutěžní družstvo domácích, v dětské kategorii zvýtězil tým s názvem Fanda a jeho banda. Po celé odpoledne vládlo nádherné počasí a příjemná atmosféra. Hlavním cílem akce bylo pobavení soutěžících a věrných diváků, a to se myslím podařilo

10 let partnerství Chrzelice

Ve dnech 29. a 30 dubna 2017 se sedmičlenná delegace našeho sboru zúčastnila oslav svátku sv. Floriána v Chrzelicích. Akce byla současně připomínkou 10.ti let partnerské spolupráce našich sborů a dvacetiletí zařazení OSP Chrzelice do "krajového systému." Oficiální program byl zahájen v 15,45 hod. setkáním u sochy sv.Floriána odkud průvod hasičů s prapory, hostů a občanů Chrzelic zamířil do místní kaple, kde byla sloužena slavnostní mše svatá. Po jejím skončení proběhla na dvoře Domu kultury oficiální část věnovaná připomínce kulatých výročí. Místní sbor při této příležitosti ocenil pozvané partnery a spolupracovníky, někteří členové chrzelického sboru obdrželi hasičská vyznamenání. Na památku výročí vytvořili oba sbory koláž fotografií ze společně prožitých akcí uplynulého desetiletí, které si vzájemně vyměnili. Oficiální část byla zakončena společnou večeří - tradiční Borisovou hrachovkou. Chladné počasí přesunulo plánovanou taneční zábavu do sálu budovy. Zde se v družné zábavě nejen jedlo, pilo a tancovalo, ale při projekci vzpomínalo na krásné společně prožité chvíle.

Neděle byla ve znamení výletu na Horu sv. Anny. Účastníci společně navštívili mši svatou v nejmenší polské bazilice, prohlédli si prostory tohoto poutního místa. Po společném obědě si prohlédli místní přírodní amfiteátr i geopark v bývalém lomu.

O poslední zpestření této krásné a vydařené akce se postaral náš dopravní automobil Peugeot, který u Bělotína vypověděl svou další službu, a do domovské zbrojnice dojel na laně.

Fotogalerie 10 let spolupráce Radslavice - Chrzelice

 

Radslavská přilba 2017

vysledky.jpg

fotogalerie.....

výsledky pdf....

Hasičský bál

    V sobotu 21.1. se v místním kulturním domě uskutečnil tradiční „hasičský bál“. Místní sbor si pro více než 200 návštěvníků nachystal výborné občerstvení, bohatou tombolu a zajímavý kulturní program z pera známé dvojice "tanečních lektorek" Ivči s Míšou. K tomu všemu po celý večer vyhrávala k tanci i poslechu hudební kapela Kartágo Penčice.

IMGP3818.JPGIMGP3833.JPGfotopetr.jpg

Novoroční výšlap

   Již po čtyřicáté se otevírají brány hradu Helfštýn první lednovou sobotu u příležitosti „Novoročního výšlapu“ Naši hasiči co se organizované akce týče vyrazili letos již posedmé. V předchozích letech vyráželi ze Lhoty v hojném počtu čítající i tři desítky hlav, letos však zvolili úplně novou trasu a hrad se pokusili dobýt severovýchodní cestou. Snad právě nová trasa, ale daleko pravděpodobněji teploty klesající pod -15°C letos přilákala pouhou desítku odvážných, ke kterým se v Sušicích přidali další dva. Ještě před rozbřeskem se tedy skupina  sešla na autobusové zastávce, odkud společně vyrazili autobusem do Drahotuš. Z Drahotuš už pěšky přes Rybáře, rozcestí Kamenku a po modré Za Krásnicí až na Helfštýn.
   Po krátkém občerstvení a vytvoření pamětních fotografií nastal čas vyrazit k domovu, tentokráte po staré známe trase. Prošli jsme nad lomem Podhůra, kde jsme opekli špekáčky, kolem zamrzlého vodopádu a krátce přes pole do obce Hlinsko a odtud přes les, kolem osady Kudlov a Sušic až do našich Radslavic.

IMG_2847.JPGIMG_2862.JPGIMG_2873.JPG

Silvestrovský floorbal

   Již poněkolikáté si členové sboru zpestřili poslední den v roce silvestrovským florbalovým kláním speciálně sestavených týmů "Svobodní - ženatí." Účast byla nevalná, do sokolovny si našlo cestu pouhopouhých 11 sportovců, což ale nezabránilo této hrstce statečných si poslední zápas roku užít. Štěstí, kondice a floorbalový um se letos přiklonil na stranu svobodných a ti již potřetí v řadě dokázali zvítězit.

IMG_2805.JPG IMG_2810.JPGIMG_2802.JPG

 

  

Dobráci roku 2016

V pátek 10.června 2016 byly vyhlášeny výsledky soutěže "Dobráci roku". Náš hasičský sbor se i s pomocí Vašeho hlasování umístil s 1379 platnými hlasy  na čtvrtém místě v Olomouckém kraji. Mnohokrát děkujeme  členům, spoluobčanům, kamarádům a všem příznivcům za projevenou podporu, která bohužel tentokrát nestačila na oceňovaná pořadí. Místo veselice v režii Českého rozhlasu Olomouc si Vás dovolujeme pozvat na 16.hasičské odpoledne se soutěží ručních koňských stříkaček, které se uskuteční v neděli 3.července 2016 v areálu SK Radslavice a kde se o dobrou zábavu v připraveném programu postaráme společně. Ani o dostatek piva a grilovaného masa nebude nouze. Ještě jednou děkujeme a těšíme se na setkání s Vámi.

Kompletní výsledky soutěže naleznete zde.

 

Radslavská přilba

    2. duben, krátce po poledni, na nebi ani mráček a do Radslavic na zbrojnici se začínají sjíždět první soutěžní týmy, které se letos již po patnácté utkají v mezinárodní noční soutěži hasičské všestrannosti „RADSLAVSKÁ PŘILBA“.
   Týmů je letos méně než obvykle. pouhých 19 řeklo by se, ale i tak je to pěkný počet soutěžích nejen z blízkého okolí, ale třeba i po dvou týmech z Polska a ze Slovenska. Oživením pro mužské diváky je jedno družstvo skládající se ze 4 žen a pouze dvou mužů.
   Hlavní částí odpoledne je tradičně štafeta, začíná ihned po nástupu a rozehřeje soutěžící na zbytek dne. Hasiči postupně sjíždí z věže po skluzné tyči, překonají bariéru a postupně plní každý svůj úkol, ať už je to přenos dvou plných 25 l kanystrů, či rozmotání a smotání hadic B, nebo 40 úderů kladivem v tzv. Hammerboxu, každý ještě překoná dráhu z pneumatik a překážku „přeskoč, podlez, přeskoč“, vyleze po provazovém žebříku zpátky na věž.
   Po setmění čekala na soutěžící další řádka disciplín, jako např. požární útok do kopce, zrychlený přesun, slaňování a práce s lanem, zdravověda, pádlování na člunu, průchod domem, nebo provedení protipožárního opatření v určeném objektu a spousta dalších.
   Loňští vítězové z dalekého Sveržova – SK letos spadli na bronzový stupínek, svými výkony ale určitě nezklamali. Rozhodnout se tedy mělo mezi domácími a nejúspěšnějším družstvem historie této soutěže Dřevohosticemi. Těmi zklamanými, i když poté vlastně spokojenými byli nakonec domácí Radslavice a celkovým vítězem se tak stal opět po dvouleté pauze tým z Dřevohostic. Gratulujeme vítězům, i těm na dalších místech pořadí, protože jako o poražených se nedá hovořit o žádném týmu který dokázal absolvovat mezinárodní noční soutěž hasičské všestrannosti „RADSLAVSKÁ PŘILBA“.

   Na závěr DĚKUJEME všem sponzorům, zúčastněným obcím a organizátorům, kteří se podíleli na přípravě soutěže, ať už poskytnutím zázemí, prostředky, či pracovní silou. . Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.

fotogalerie....

Ukončení odborné přípravy

    O uplynulém víkendu 17.-18.10 vyvrcholila  v letošním roce probíhající upravená forma odborné přípravy  pro získání odborné způsobilosti  ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a neodkladné zdravotnické pomoci.
    V sobotu na  stanici HZS v Lipníku proběhla poslední odborná příprava, skládající se ze školení o konstrukci vozidel, zdravovědy a třízení zraněných, i ze samotného vyprošťování z havarovaných vozidel.
    V neděli pak došlo k ověření znalost
í formou testů a praktického cvičení, kde měl každý tým za dohledu instruktorů z řad HZS vyprostit zraněného ze simulované dopravní nehody.

FOTOGALERIE...

Ukončení prázdnin

   Nabitá sobota pro Radslavské hasiče, dopoledne soutěž mladých hasičů a na odpoledne přichystána pro děti všeho věku akce s výstižným názvem "ukončení prázdnin", 
   Soutěžní klání plné zajímavých disciplín, kde však nešlo ani tak o výsledek, jako o zábavu a příjemné rozloučení s letními prázdninami. Na závěr si místní jednotka připravila ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozidla a jako tečku za celým dnem vyrobili dětmi tolik oblíbenou pěnu, které neodolali ani někteří přihlížející dospělí.

fotogalerie...

Velká cena mladých hasičů

   Po prázdninové pauze se v sobotu 28. srpna znovu naplno rozjel kolotoč soutěží mladých hasičů v požárním útoku zařazených do Velké ceny OSH Přerov. Letos se při jubilejním 10. ročníku sjelo do Radslavic 11 týmů starších a 12 týmů mladších hasičů.
   Za krásného slunečného počasí se našim mladým příliš nedařilo a obsadili 10. místo v mladších, respektive 9. místo ve starších.
   Vítězství dosáhla mužstva z Paršovic v kategorii "mladší" a Velká ve starších

výsledková listina...

fotogalerie....

Soutěž ručních koňských stříkaček

   Ve sváteční nedělní odpoledne 5. července se i přes spalující žár slunce uskutečnilo již 15. hasičské odpoledne v rámci Cyrilometodějských slavností obce Radslavice. 
   Jak je zvykem, skládalo se toto odpoledne ze dvou částí. První byla soutěž historických ručních koňských stříkaček a tou druhou víceboj v (ne)hasičských disciplínách pro všechny odvážlivce z řad hasičů, obecních spolku i přihlížejících diváků, s mimořádným rozšířením i pro přítomné děti.
   Soutěže koňských stříkaček se účastnilo 6 celků, mezi nimi i naši přátelé z polských Chrzelic, kterým se ovšem tolik nedařilo a skončili na místě posledním. Těsně před nimi se umístili domácí borci, zvaní též "stará garda", kteří ovšem nesoutěží o výsledky, ale na krásu a součet jejich věků by nám dal pěkně tučné číslo a i přesto byli více než vyrovnaným soupeřem týmům, ve kterých soutěžili samí mladí "kluci". Vítězství i přesto zůstalo v Radslavicích. Zasloužili se o to náš druhý tým statných jinochů, kteří svým časem nenechali nikoho na pochybách o své fyzické zdatnosti a psychické odolnosti.
   Tradiční "netradiční hasičský víceboj" se letos konal ve 3 kategoriích. Muži, ženy a letos nově děti.. Tito všichni se museli vypořádat s chůzi na netradičních chůdách, hasičskou opičí dráhou, shazováním kuželek pomocí požární hadice a naplněním 200 l sudu za  pomocí kýblů z nedalekého vodního zdroje. S těmito všemi nástrahami se za děti nejlépe vypořádali "Sokolíci", u žen vládly "Koníčkářky" a mužské klání opanovali SDH Hradčany, které nechali domácí SDH Radslavice za sebou o pouhý 1 bod.

    FOTOGALERIE.....   

Propagační jízda SH ČMS

   Jednou ze zastávek "propagační jízdy na počest V. sjezdu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska" byly i Radslavice. Účastnící propagační jízdy dorazili v historickém hasičském vozidle PRAGA RN z roku 1934, které je ve vlastnictví největšího hasičského muzea v Evropě na zámku v Přibyslavi a automobilovou stříkačkou AS 16 Praga RN SDH Oprostovice. Před hasičskou zbrojnicí na ně čekali zástupci obce, hasičů, i řada zvědavých diváků.
   Hasičům v historických uniformách byla připnuta na jejich praporec pamětní stuha, představena nově zrekonstruovaná koňská stříkačka a vytvořena pamětní fotografie. 

FOTOGALERIE ZDE....

Preventivně výchovná akce pro základní a mateřskou školu

   Ve středu 24.června si naši hasiči připravili preventivně výchovnou akci pro děti z místní mateřské a základní školy. Pro obě skupiny byla nejprve nachystána menší výchovná přednáška, kde se děti ze školky doslechly o tom, co obnáší činnost hasiče, jak je poznáme a jaké nástrahy a nebezpečí na nás čekají doma, na ulici a v přírodě, kdežto pro starší již školou povinné byla připravena přednáška trošku odbornější, kde se žáci dozvěděli o tísňových linkách, kam a jak volat v případě krizové situace a jak se chovat pokud se ocitnou v hořícím domě.
   Poté následovala ukázka výstroje, výzbroje i hasičské techniky, koňskou stříkačkou počínaje a tou nejmodernější co u nás máme konče. Děti si vyzkoušely jak je těžká stříhací technika, prošli si zásahovou cisternou, zastříkali si z džberové i z koňské stříkačky, a nakonec shlédli názornou ukázku o tom jak se chovat při vzplanutí rozpáleného oleje na plotně.
    Na úplný závěr ještě každý dostal od našeho sboru malou pozornost,ať už omalovánky pro ty menší, nebo pexeso pro ty starší. Doufáme, že tato spolupráce s ZŠ a MŠ Radslavice nebyla poslední, neboť radostné úsměvy a slova chvály z úst samotných dětí nás naplnily pocitem dobře odvedené práce

FOTOGALERIE ZDE....

  

RADSLAVSKÁ PŘILBA 2015

   Poslední březnový víkend patřil již tradičně noční soutěži hasičské všestrannosti „Radslavská přilba“ Letošní již 14. ročník se konal  pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ing. Jiřího Rozbořila a finanční podpory Olomouckého kraje a zúčastnilo se ho 24 týmů, přičemž 2 dorazily z Polska a 2  ze Slovenska

   Naši chlapci obhajující loňské vítězství sice statečně bojovali, leč, našlo se čtvero lepších týmů a domácí SDH Radslavice tak brala konečné 5. Místo. Těsně pod bednou stanul čtvrtý Osek nad Bečvou, třetí se umístil tým z Hradčan, který se po sérii bramborových medailí konečně propracoval k cennému kovu. Loňské druhé místo se podařilo zopakovat  týmu SDH Dřevohostice a vítězství si až na daleký východ odváží tým našich slovenských kamarádů z DHZ SVERŽOV.
   Vítězům blahopřejeme, ale gratulace patří všem týmům, které našli odvahu a absolvovali  úspěšně celou soutěž

   Na závěr DĚKUJEME všem sponzorům, zúčastněným obcím a organizátorům, kteří se podíleli na přípravě soutěže, ať už poskytnutím zázemí, prostředky, či pracovní silou. . Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.

fotogalerie......

 

 

    Hasičský bál

     Hasičský bál je již tradičně první velkou akcí našeho sboru. Ani letošek nebyl vyjímkou, a proto se v sobotu 24. ledna rozhodlo najít cestu za zábavou do místního kulturního domu přes 230 návštěvníků, pro které bylo nachystáno výborné občerstvení, atraktivní tombola, 2 kulturní vložky a to vš za doprovodu hudební kapely "Big Mžik".

fotogalerie....

 

    Silvestrovský floorbal

     Rok 2014 zakončili členové našeho sboru tradičním floorbalovým utkáním SVOBODNÍ vs ŽENATÍ. Přestože do týmu ženatých každoročně přibude pár nových hráčů, měli tento rok problém sestavit konkurenceschopný tým jen ze svých řad a muselo jim tedy vypomoci i pár svobodných.
     I přes tuto výpomoc ovšem "ženáči" nedokázali obhájit své loňské vítězství a tentokráte se radovali svobodní. Jako při všech předchozích kláních však o vítězství nešlo. Byla to krásná tečka za úspěšným rokem a rozcvička před násedným vítáním nového roku.   

 

   Spolu při sportu i přípravě - Flashover kontejner Hamry

     V úterý 16.9. navštívili v rámci projektu „Spolu při sportu i přípravě na krizové situace“, jehož cílem je zvyšování profesní úrovně členů obou hasičských sborů a jejich odborné připravenosti na krizové situace, naši hasiči společně s polským kolegy z O.S.P. CHrzelice soubor prvků sestavených do systému, který dovoluje simulovat reálné podmínky při požáru v uzavřeném prostoru, tzv. "FLASHOVER KONTEJNER".

fotogalerie...

 

   Spolu při sportu i přípravě - cvičení Chrzelice

     Druhý zářijový víkend vyrazili naši hasiči do polských Chrzelic aby se zúčastnili další části projektu „Spolu při sportu i přípravě na krizové situace“, jehož cílem je zvyšování profesní úrovně členů obou hasičských sborů a jejich odborné připravenosti na krizové situace. Tentokráte šlo o dvoudenní odbornou přípravu členů jednotek zakončenou námětovým cvičením.
     Po příjezdu do Chrzelic nás čekalo školení na práci s pilou, její bezpečnou manipulací a její údržbou. Dále nás pak pracovnbík polských lesu seznámil se správnými postupy při kácení stromů a řezání klád. Poté jsme se přesunuli do místních rozsáhlých lesů, kde jsme si teorii vyzkoušeli v praxi a dále jsme byli seznámeni s technikou lokalizace lesních požárů, systémem lesních příjezdových cest a vodními zdroji.
     Druhý den nás čekalo námětové cvičení na simulovaný požár lesa, kde jsme uplatnili znalosti nabyté předchozím školením. Byli jsme rozděleni do družstev a zatímco jedni obdsluhovali čerpání z vodních zdrojů, druzí se účastnili lokalizací a likvidací požáru, další rozváželi velkoobjemovou cisternou vodu všem zasahujícím vozidlům.
     Na závěr bylo provedená dálková doprava vody od vodního zdroje za pomocí soustavy cisteren až na vzdálené požářiště a posléze cvičení zakončeno posezením a zhodnocením uplynulých dvou dní

 

fotogalerie...

 

 

     VELKÁ CENA + ukončení prázdnin

     Poslední srpnovou sobotu se v Radslavicích na hřišti uskutečnill  již 9. ročník soutěže mladých hasičů v požárním útoku, zařazené do velké ceny OSH Přerov.
     Celkem se zúčastnilo 27 družstev, z toho 13 v kategorii mladších a 14 v kategorii starších. Domácímu celku se útoky povedly a bylo z toho 7. místo ve starších, časem 18,11 s. A mladší dokonce dosáhli na 3. pozici s výsledným časem 19,3 s.

     Další akcí bylo jak již datum napovídalo "ukončení prázdnin". Odpolední soutěžení a zápolení v netradičních disciplínách pro děti všech věkových kategorií.
     Zúčastnilo se jich nakonec téměř 50. Vyzkoušeli si slalom na koloběžce, hod granátem, opičí dráhu, nebo třeba skok z místa plus další. '
     Šlo především o zábavu a zpestření posledních prázdninových dní, ale i přesto nikdo neodcházel s prázdnou. První 3 z každé kategorie si odnesli sladkou odměnu a na zbylé také čekala sladká drobnůstka. 

 

 

fotogalerie....

     Spolu při sportu i přípravě - 4. část

     Druhý srpnový víkend pokračoval společný projekt SDH Radslavice a O.S.P. w Chrzelicicach nazvaný „Spolu při sportu i přípravě na krizové situace“, jejímž cílem je zvyšování profesní úrovně členů obou hasičských sborů a jejich odborné připravenosti na krizové situace.

     Tentokráte šlo o odvetný fotbalový zápas našich a polských hasičů a následná účast naší koňské stříkačky na závodech v Chrzelicích.
     V sobotu jsme tedy vyrazili výletním autobusem ve složení cca 30 vybraných členů směr Chrzelice, kde nás již čekali naši přátelé s obědem a ubytováním. Nasledovala exkurze na nedaleké letiště a ukázka letadla a vrtulníku využívaných k likvidaci rozsáhlých požárů . Na závěr nám bylo i prakticky předveden pilotní manévr s vypouštením vody na postižená místa.
     Poté už jsme se přesunuli do samotných Chrzelic, kde nás čekal fotbalový souboj. Samotný výkop byl odložen nejprve o 20 minut z důvodu silné průtrže mračen a posléze o dalších 20 minut, když našim polským přátelům tzv. pískli výjezd a neměli tak dostatek hráčů. I přesto tyto nesnáze se ale dychtiví diváci dočkali našeho měření sil, které však po boji nakonec dopadlo lépe pro naše polské kamarády a to v poměru 2:0.
      Druhý den po návštěvě kostela a obědě, nastala chvíle i pro zbylou doposud nevyužitou část naší družiny a to pro "staré" pány, kteří i za pomoci mladších kolegů absolvovali tradiční soutěž koňských stříkaček. Zde jsme po problémech s uzlem na hadicích obsadili 6. místo z celkových sedmi družstev. O výsledek ale ani tak nešlo, jako o dobrou zábavu, nějaký ten pohyb a hlavně družbu s polskými kamarády.

fotogalerie...

Soutěž ručních koňských stříkaček + netradiční víceboj

Fotogalerie...

 

 Mezinárodní fotbalové utkání
SDH Radslavice vs. O.S.P. Chrzelice

Fotogalerie...

Taktické cvičení složek IZS - "Železniční přejezd" + Mezinárodní cvičení RAFEX

    Ve středu 28. května se jednotka SDH Radslavice ve složení 5+1 zúčastnila taktického cvičení složek IZS Olomouckého kraje na téma "Železniční přejezd", kterých se účastní kromě nás i všechny složky integrovaného záchranného systému (záchranka, hasiči, policie)
    Na odstavené koleji byla nasimulována dopravní nehoda dodávky a osobního automobilu s kolejovým vozidlem. Celkem je zraněno deset osob a je nutné jejich vyproštění z havarovaných vozidel a převoz do zdravotnických zařízení .
   Našim úkolem je technická pomoc (přenesení vyprošťovacího zařízení na místo zásahu) a poté transport zachraňovaných osob z místa dopravní nehody  na stanoviště raněných.

   Po ukončení tohoto cvičení, jsem se již jako diváci stali svědky mezinárodního cvičení RAFEX - největšího cvičení za posledních deset let v Olomouckém kraji.
   Zde téměř 300 cvičících trénovalo záchranu osob z havarovaného osobního vlaku, který se srazil s nákladním vlakem, který převážel kyselinu sírovou. 

Fotogalerie SDH Radslavice...

Fotogalerie HZS OK...

 

 

Okrskové kolo Pavlovice

    Za krásného slunečného počasí se v sobotu 10.5. uskutečnilo v Pavlovicích u Přerova okrskové kolo požárních soutěží pro okrsky Pavlovice a Prosenice.
    Jako každý rok vstupovali naši chlapci do této soutěže jako favorité a jako každý rok svou roli potvrdili, když výsledným časem 117,9 sekundy zvítězili před druhými Sušicemi a třetí Šišmou. Zadařilo se také v požárním útoku o pohár starosty okrsku Prosenice, kde s časem 22,28 sekundy nestačili pouze na Sobíšky a obsadili pěkné 2. místo. 

   Tradičně úspěšná je pro Radslavice i disciplína "běh na 100 m překážek", ve kterém zvítězil Michal Gadlena (20,85) a  druhý byl Jiří Hrdlička s časem 21,72.

FOTOGALERIE.......

Střelecká soutěž

   Ve čtvrtek  8.5.2010 se na střelnici v Radslavicích konal již 39. Ročník střelecké soutěže společenských a zájmových organizací ve střelbě z malorážky 5+10 ran, soutěž družstev a jednotlivců, které se již tradičně zúčastnily i 2 týmy SDH Radslavice. 
   Tým SDH 1 patří tradičně k velkým favoritům soutěže. Letos však i díky značně improvizovné sestavě obsadil "až " 3. místo celkovým nástřelem 154 bodů. Naproti tomu druhý tým našich hasičů účastnící se jako každý rok spíše z legrace a aby vyzkoušeli i něco zajímavého obsadil velice překvapivě nástřelem 179 bodů stříbrnou pozici za suverénní MS Katová.
   Dalším úspěchem bylo 2. místo v jednotlivích, které nástřelem 77 b. ukořistil náš nejlepší střelec Martin Klar

 

 

Spolu při sportu i přípravě na krizové situace – 2.část

     V sobotu 12. dubna se uskutečnil další díl společného projektu SDH Radslavice a O.S.P. w Chrzelicicach nazvaného „Spolu při sportu i přípravě na krizové situace“, jejímž cílem je zvyšování profesní úrovně členů obou hasičských sborů a jejich odborné připravenosti na krizové situace.
     Tentokrát se odehrávala za účasti vybraných řidičů obou jednotek v centru bezpečné jízdy v Ostravě, kde si tito na základě teoretické a praktické přípravy zkvalitnili a zdokonalili svou úroveň řízení, zlepšili si své řidičské a rozhodovací návyky, chování a jednání v silničním provozu a zvyšili dovednost v krizových dopravních situacích.
    Konkrétně si vyzkoušeli aquaplaningovou vanu, krizové brždění i řešení situací v ledové zatáčce, či simulaci náhlého smyku vozidla. Všichni zúčastnění se po závěrečném vyhodnocení shodli na vysoké přínosnosti akce a obdrželi certifikát o absolvování kurzu bezpečné jízdy.

 

RADSLAVSKÁ PŘILBA zůstává v Radslavicích 

     Soutěž konaná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ing. Jiřího Rozbořila a finanční podpory Olomouckého kraje se letos konala již po třinácté. Pro někoho nešťastné číslo, pro tým domácích Radslavic již navždy ročník, který zcela suverénně opanoval. 

     Druhé místo obsadil nejúspěšnější tým v celkovém hodnovení všech ročníků Radslavské přilby - SDH Dřevohostice, na třetím místě se umístili naši přátelé ze slovenského DHZ Sveržov.

   Všem úspěšným týmům gratulujeme a věříme že i s ostatními se uvidíme za rok na Radslavské přilbě s pořadovým číslem 14.

    Na závěr DĚKUJEME všem sponzorům, zúčastněným obcím a organizátorům, kteří se podíleli na přípravě soutěže, ať už poskytnutím zázemí, prostředky, či pracovní silou. . Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.

fotogalerie.....

Spolu při sportu i přípravě na krizové situace – 1.část

       Na víkend 15. – 16. března připadla první aktivita společného projektu SDH Radslavice a O.S.P. w Chrzelicicach nazvaného „Spolu při sportu i přípravě na krizové situace“, jejímž cílem je zvyšování profesní úrovně členů obou hasičských sborů a jejich odborné připravenosti na krizové situace. Touto první částí a pomyslným startem projektu byla dvoudenní společná odborná příprava členů jednotek, tentokráte v Radslavicích.
      První den se začalo pozvolna teoretickou přípravou, ve které nám dva příslušníci HZS Ol. Kraje, stanice Olomouc připravili prezentaci, ve které jsme se dozvěděli o záchraně osob z vodních toků, přiblížení se k tonoucímu, uchopení a narovnání tonoucího, jištění a lanovou techniku ve vodní záchraně, či základní terminologii vodních toků, nebo první pomoc na vodní hladině.
     Následoval přesun na vodní plochu oseckého „Jadranu“, kde byly připraveny dva nafukovací čluny z toho jeden s motorem a dostatek tzv. suchých obleků, díky kterým si práci na vodě a především ve vodě vyzkoušeli prakticky i všichni školení hasiči.
     Po přesunu zpět do Radslavic na jednotky čekalo pro tento den již posledních pár úkolů. Na obecním dvoře byly nachystány  3 stanoviště, na kterých se postupně všichni dozvěděli o tom jak postupovat při autonehodě, jak poskytnout první pomoc, zajistit vozidlo proti pohybu, nebo jak vyprostit zraněného z vozidla pomocí vyprošťovacího zařízení.  
     Do nedělní části byla mužstva rozdělena do 3 skupin, kde každá z nich absolvovala výcvik hašení ve sklepních prostorech, dále hašení požárů v patře a protipovodňová opatření.
     Celá dvoudenní příprava byla zakončená námětovým cvičením, při kterém se měli ověřit získané znalosti a prakticky si vyzkoušet simulovaný zásah na hořící patrovou budovu s možnými obyvateli uvnitř, dopravu vody k požářišti ze vzdáleného zdroje a simulovanou autonehodu.Zbývá už jen poděkovat všem zúčastněným za vzornou spolupráci a samozřejmě i instruktorům z řad Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje ať už z Hranic, Olomouce, nebo Lipníka n. Bečvou za prvotřídně odvedené proškolení a především za ochotu zúčastnit se tohoto projektu

FOTOGALERIE.....

 

Silvestrovský florbal

     Také výroční 120. rok sboru byl, jako již tradičně, zakončen silvestrovským florbalovým zápasem "svobodní - ženatí". Na rozdíl od sobotních večerních duelů se konečně sešel pořádný počet sportuchtivých hráčů na obou stranách. Asi poprvé byl počet hráčů u ženatých vyšší než u svobodných.  Po litém boji došlo na opakování historie a loňi vítězný tým svobodných neobhájil svůj předchozí triumf a nejtěsnějším jednogólovým rozdílem prohrál 23 : 24. Jako při všech předchozích kláních však ani tentokrát o vítězství vůbec nešlo. Byla to krásná tečka za úspěšným rokem a rozcvička před následným vítáním nového roku 2014.

 

Taktické cvičení Požár kotelny školy Radslavice

     Dne 14.10. 2013 se v Radslavicích uskutečnilo taktické cvičení jednotek požární ochrany. Jednalo se o požár v kotelně základní školy. Cílem tohoto cvičení bylo procvičit základy taktických postupů zasahujících jednotek a spolupráci se zaměstnanci školy při vzniku požáru.

     Cvičení se zúčastnila jednotka HZS OLK, stanice Přerov, s vozidly CAS24 T815 a CAS24 SCANIA a JSDH Radslavice s CAS24 LIAZ a  DA12 A31. Jako první na místo události dorazila místní jednotka, která po získání potřebných informací od zaměstnanců školy zahájila průzkum objektu a činnost k uhašení požáru. Evakuací dětí provedli zaměstnanci ZŠ před příjezdem jednotek. Při sčítání žáku na shromaždišti bylo zjištěn, že 4 dětí chybí.  Velitel zásahu nařídil prohledání školy. Tuto činnost prováděli příslušníci JPO HZS Přerov, následně doplněné o členy JSDH Radslavice. Po nalezení chybějících dětí bylo cvičení ukončeno. Následovalo krátké zhodnocení zásahu a odjezd jednotek zpět na základnu.

vice fotografií zde

 

Okrskové kolo Prosenice 11.5.2013

    Sobotni deštivé dopoledne uvítalo na fotbalovém hřišti v Prosenicích 12 mužských, 2 ženská a 1 dorostenecké družstvo, jenž se účástnili okrskového kola v hasičském sportu pro okrsky Pavlovice a Prosenice. Soutěž po celou dobu konání provázela značná nepřízeň počasí, proto se pořadatelé rozhodli odjet soutěž pouze na 1 požární útok, a v rámci bezpečnosti ze závodu na 100 metrů s překážkami odstranit mokrou a kluzkou kladinu.
    V samotné soutěži se celkově nejlépe dařilo našim chlapcům, kteří po celkovém součtu časů 110,42 sekund zvítězili před celkově druhými Sobíškami a na třetím místě skončil dorost z Radslavic. Co se týká našeho okrsku pořadí bylo následující 1. Radslavice 2. Tučín 3. Sušice
    Tradičně úspěšná je pro Radslavice i disciplína "běh na 100 m překážek", ve kterém zvítězil David Zdráhal časem 19:30s (Radslavice-dorost), druhý byl Lukáš Stecker
(19,85 s) a třetí Stanislav Jemelík ml. (oba Radslavice) za čas 20:55. Tento úspěch podtrhla v této disciplíně i Jarmila Svozílková, která přestože soutěžila za dorost, dokázala porazit všechny své soupeřky a zvítězit v čase 20,50 s

výsledková listina zde.....

 

 

 

 

Radslavská přilba 2013

      Letos již po dvanácté změřili své síly hasičská družstva nejen z Moravy, ale i Čech a dokonce i Polska a Slovenska v tradiční noční soutěži o nejvšestrannější hasičský sbor Radslavská přilba
      Soutěž konaná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ing. Jiřího Rozbořila a finanční podpory Olomouckého kraje odehrávající se nejen v samotných Radslavicích, ale za přispění okolních sborů i v přilehlých obcích startovala tradičně od 15:00 zkouškou vědomostí při testu hasičských znalostí, dále divácky atraktivní odpolední štafetou a poté neméně divácky úspěšným požárním poplachem, ve kterém se simuluje vyhlášení akce při nočním klidu hasičů.

      Hlavní část, tedy ta noční poté startovala po setmění od 20:00, kdy se jednotky dopravily na   start jednotlivých disciplín.  Letošní rok byl rokem změn a inovací, proto došlo i na nové disciplíny zaměřené především na znalosti a správný postup při vykonávané práci, než na silově vydřené sekundy. Cílem těchto změn je, aby jednotky po soutěži odjížděly s pocitem, že se něco nového naučili a že pro příští rok nebude potřeba jen tužit svaly, ale zapojit se i více do odborné přípravy. Mezi tyto disciplíny patřila například autonehoda, vyproštění zraněného ze zachytávací nádrže, požár sklepa, či sice již tradiční první pomoc, ovšem i s důrazem na správný postup družstva ke zraněnému zasaženému elektrickým proudem. 
      Krom nových disciplín zůstala i řada tradičních a proto musel každý absolvovat například zrychlený přesun, požární útok do kopce, překonání vodorovného traverzu, či plavbu na člunu, výměnu kola nebo průchod hořícím domem.
      Se všemi těmito nástrahami se nejlépe vypořádalo družstvo z Dřevohostic, následováno domácími Radslavicemi a pomyslnou bednu doplnil spřátelený tým ze slovenského Sveržova. Gratulace ovšem patří všem 26. týmům, které našli odvahu a absolvovali úspěšně celou soutěž.

Na úplný závěr chceme poděkovat všem sponzorům, zúčastněným obcím a organizátorům, kteří se podíleli na přípravě soutěže, ať už poskytnutím zázemí, prostředky, či pracovní silou. . Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.

fotogalerie zde....

 

Soutěž RWE O nejlepší hasičský sbor

 Děkujeme!!!

Vážení spoluobčané, příznivci a přátelé!

Zásluhou Vašich hlasů  Sbor dobrovolných hasičů Radslavice zvítězil v soutěži „RWE Dobrovolní hasiči roku 2012“ o nejlepší sbor a jednotku sboru dobrovolných hasičů v kategorii „Nejlepší sbor dobrovolných hasičů“ pro oblast Sever Moravy.

  

Velká cena mladých hasičů

Vikend věnovaný dětem pokračoval i v sobotu 25.8. , kdy se po prázdninové odmlce opět nastartoval seriál soutěží v požárním útoku mladých hasičů. A hned první "poprázdninové" závody se konaly v areálu TJ Sokol v Radslavicích, kam si našlo cestu, možná i díky pošmournému počasí "jen" 10 družstev mladších hasičů a stejný počet družstev hasičů z kategorie starších.
Nejvíce se dařilo družstvu mladších hasičů z Potštátu, kteří zaslouženě zvítězili časem 17,20 s. a v kategorii starších si nejcennější pohár odváží tým ze Špiček, které časem 14,67 s. porazili druhé Partutovice jen o pouhých 8 setin sekundy.
Domácím týmům se příliš nedařilo a zakončili své působení na 6. místě v kategorii mladších a konečným 9. místem v kategorii starších žáků. Nutno ovšem podotknou, že v druhém velice dobře rozběhnutém pokusu vypověděl službu stroj a zabránil tak vylepšení času a posunu na lepší příčky.
Na úplný závěr se převedl ještě tým našich nejmladších, kteří jsou příslibem pro léta budoucí a nadějí, že i v létech příštích budeme schopni poskládat tým mladých hasičů

Fotogalerie...

vc1.JPGvc2.JPGvc3.JPGvc4.JPG

Sportovní odpoledne

U příležitosti ukončení prázdnin pořádal náš sbor "Sportovní odpoledne" na kterém byly připraveny nejrůznější soutěže pro děti a mládež, nebo třeba skákací hrad. Za slunečného počasí se na místním hřišti sešlo na 60 dětí od nejmenších předškoláků až po děti již školou povinné.
Soutěžilo se v hodu granátem, slalomu na koloběžce, či překážkové dráze. Na závěr byly výsledky sečteny a 3 nejlepší z každé kategorie oceněni sladkou odměnou. Drobnou sladkost ale obdržel každý, kdo se zúčastnil, neboť tento den nešlo tolik o výsledky, jako o pohyb na zdravém vzduchu a především dobrou zábavu.
Největší odměnou pro všechny byla ovšem, jako již tradičně ukázka hasičské činnosti zakončená pokrytím asfaltové plochy hasební pěnou.
Na úplný závěr byl rozdělán táborový oheň, na kterém si každý mohl připravit chutnou uzeninu.

Fotogalerie

sop1.JPGsop2.JPGsop3.JPGsop4.JPG

Šišemský krtičák

V sobotu 18. srpna vyrazilo do blízké Šišmy, soutěžní družstvo hasičů z Radslavic, aby se zúčastnilo soutěže " Šišemský krtičák"
Tato netradiční soutěž se skládá ze dvou disciplín: tradičního požárního útoku a naprosto netradiční tajné disciplíny. Ta letošní všem týmům, včetně toho našeho pěkně zamotala hlavu. A to tak, že doslova. Úkolem bylo totiž od přistavené požární stříkačky štafetovým způsobem provést útočné vedení. Zádrhel byl jen v malé drobnosti a to v tom, že každý člen před převzetím jemu určeného nářadí musel doběhnout k připravené cca metrové tyči, zabodnout ji do země, na vrchní konec přiložit hlavu a desetkrát se takto kolem ní otočit. Soutěžící s takto narušenými motorickými schopnostmi poté spíše vypadal jako po návštěvě nějakého restauračního zařízení, než aby byl schopen smysluplné hasičské práce.
Po absolvování obou disciplín bylo rozhodnuto o vítězi, kterým se tentokrát stala domácí Šišma. O druhé místo se dělilo naše družstvo Radslavic a soupeři z Tučína. Rozhodnout proto musela doplňková disciplína pití piva na čas. V tom náš vylosovaný zástupce nedal nikomu šanci a mohlo se tak slavit konečné druhé místo, které bylo oproti loňskému roku posunem o jednu příčku. Doufáme, že v nastoleném trendu budeme pokračovat a příští rok budeme stát na stupni nejvyšším

Fotogalerie

sis1.JPGsis2.JPGsis3.JPGsis4.JPG

Návštěva Chrzelic a soutěž koňských stříkaček

Sobotní ráno 11.8.2012, 20-ti členná výprava nabírá směr Polsko, Cílem je partnerský sbor OSP Chrzelice , kde si pro nás naši přátelé přichystali zajímavé a turisticky atraktivní prohlídky památek z blízkého okolí . Vyvrcholením návštěvy je pak nedělní soutěž ručních koňských stříkaček.
První zastávkou byla Požární stanice v Prudniku, kde byla předvedena zásahová technika, a obšírněji promluveno o hasičské práci v Polsku. Dále následovala návštěva jednoho z nejkrásnějších a nejznámějších zámků v Mosznej. Zajímavá byla I návštěva skanzenu v Bierkowicach. Muzeum opolské vesnice v Opoli je jediným muzeem ve volné přírodě v opolském vojvodství a jedním ze čtyř nacházejících se v historických hranicích Slezska. V období takřka 50 let působnosti muzea byla vytvořena bohatá plenérová expozice památek vesnické dřevěné architektury Opolského Slezska, která – spolu s bohatou muzejní nabídkou, jako např. akce ve volné přírodě, výstavy, soutěže a přehlídky – patří k výjimečným atrakcím regionu. S koncem této prohlídky, byl u konce i náš denní program a všichni se již těšili na večerní posezení a družbu s občany Chrzelic.
Probuzení na hasičské stanici v Biale, kde jsme byli ubytováni bylo příjemné a poklidné. Po snídani byla v plánu návštěva kostela a absolvování dopolední mše, poté již balení a přesun zpět do Chrzelic, kde bylo vše nachystáno na odstartování soutěže ručních koňských stříkaček. Soutěže se z naší výpravy snad až na dámy zúčastnil každý účastník, neboť rychlostní disciplíny byly přenechány mladším generacím, kdežto královskou disciplínu celé soutěže, samotný závod koňských stříkaček, absolvovali pánové, kteří již pár životních zkušeností posbírali a s naší koňkou již mají něco odsoutěženo.
Ne všechny disciplíny se vydařily dle našich představ a po konečném součtu obsadilo družstvo Radslavic nepopulární 4. příčku. Tento výsledek ovšem nebyl tak důležitý, jako dobrá zábava, která panovala po celý víkend mezi námi a našimi Chrzelickými přáteli. A věříme že naše spolupráce, která je mimo jiné financována z „Evropského fondu pro regionální rozvoj“ bude i nadále utěšeně rozrůstat

Fotogalerie

chrz1.JPGchrz2.JPGchrz3.JPGchrz4.JPG

Projekt přeshraniční spolupráce

Sikawki[1].jpg

Dny Chrzelic[1].jpg

12. ročník soutěže ručních koňských stříkaček

Již po dvanácté se uskutečnilo v rámci tradičních cyrilometodějských slavnosti hasičské odpoledne se soutěží koňských stříkaček a netradičním hasičským vícebojem pro všechny odvážné zájemce i z řad nehasičů.
Za krásného slunného odpoledne si do Radslavic našlo cestu 8 sborů vlastnících ruční koňskou stříkačku, přičemž 3 sbory vážily dalekou cestu až ze sousedního Polska.
S tratí, na které nejprve družstvo překonalo kladinu, poté proběhlo improvizovanými vraty garáže ke koňské stříkačce, kterou vlastními silami rozpohybovali, projeli slalomem mezi kužely a minimálně jedním kolem přejeli přes "most", se dostali až ke kádi, kde navedli sací vedení a pomocí namáhavého pumpování vedli vodu až k "požářišti", se nejlépe vypořádalo družstvo SDH Rokytnice, následováni SDH Prosenice a třetí místo vybojovali naši přátelé z O.S.P. Chrzelice
Druhou neméně atraktivní částí odpoledne byl netradiční hasičský víceboj, kterého se zúčastnilo 7 mužských a 5 ženských týmů. Na které čekala dálková doprava vody, člunková štafeta (přenos has. přístroje, kutálení sudu,běh dráhou z pneumatik a sražení terče pomocí dřberovky), džberovka (zde tým proskočí bariérou s oknem, 3 členové nachystají terče a naplní ruční stříkačky, zatímco 4 člen běží na metu, kde vypije 0,5l připraveného nápoje, poté se vrací k ostatním a pomáhá srazit terče) a oddychové shazování kuželek hasičskou hadicí.
Vítězství k radosti domácího publika urvalo domácí mužstvo, před závodištěm Radslavice, v dámské kategorii se z vavřínů vítězství těšilo družstvo "Koňařek"

Fotogalerie...

P7080875.JPGP7080906.JPGP7080932.JPGP7080978.JPG

Družební návštěva polských hasičů

V rámci projektu česko-polské spolupráce navštívil během cyrilometodějských slavností náš sbor družební zájezd našich přátel z polských Chrzelic. Sobota byla vyplněna poznáváním okolních zajímavostí, jako např. Hasičské muzeum v Dřevohosticích, návštěva stanice drážních hasičů v Přerově, návštěva stanice HZS OL Přerov, města Lipníka a Hradu Helfštýn. V neděli poté návštěva mše svaté a místního koupaliště a na zavěr se zúčastnili 12. hasičského odpoledne konaného v rámci cyrilometodějských slavností

Fotogalerie...

P7070781.JPGP7070790.JPGP7070837.JPGP7070847.JPG

Krajské kolo soutěže JSDHO ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel

Krajského kola ve vyprošťování z havarovaných vozidel se tým SDH Radslavice zúčastnil v sobotu 19.5.2012 na stanici v Lipníku nad Bečvou
Na krajském kole se chlapcům zadařilo a obsadili 2. místo. Vítězem, který náš kraj bude reprezentovat na mistrovství republiky v Plzni se stala Náměšť na Hané

P5190666.JPGP5190673.JPGP5190675.JPGP5190688.JPG

Okrskové kolo Radslavice

V neděli 13.5. se na fotbalovém hřišti v Radslavicích konalo okrskové kolo v hasičském sportu pro okrsky Prosenice a Pavlovice.
Za slunečného odpoledne se do Radslavic sjelo 11 mužských a 2 ženská družstva.
V boji o postup do 1. kola hasičských soutěží musela zúčastněná družstva podstoupit disciplíny požární útok a běh na 100 metrů překážek. S těmito se nejlépe vypořádali muži z Radslavic, kdy po dílčích vítězstvích v obou disciplínách, se mohli radovat z celkového prvenství.
V běhu na 100 m překážek, se mezi jednotlivci nejlépe dařilo Petru Ježákovi ze Sušic, jenž zvítězil časem 19,12 vteřiny. Za zmínku stojí, že dalších 8 míst v pořadí obsadil kompletní tým SDH Radslavice. Další součástí dne byla soutěž v požárním útoku o putovní pohár starosty Prosenic, ve kterém se opět (ne)zadařilo domácím Radslavicím. Všem vitězům Gratulujeme a týmům postupujícím do 1 . kola, kterými jsou muži z Radslavic a ženy z Tučína za okrsek Pavlovice a muži ze Sobíšek za okrsek Prosenice, přejeme hodně štěstí v následujícím sportovním zápolení

Další informace o akci

CIMG2084.JPG[1].jpgCIMG2090.JPG[1].jpgCIMG2111.JPGCIMG2121.JPG

Železný hasič Tovačov 2012

V sobotu 7. dubna se tým ve složení Aleš Mikulík, Stanislav Jemelík ml. , Tomáš Říha a Michal Veselý zúčastnil dalšího ročníku soutěže Železný hasič, kterou v krásném prostředí Tovačovského zámku připravili hasiči SDH Tovačov. Pro závodníky byla připravena náročná trať, která důkladně prověřila fyzickou připravenost soutěžících.
Za přívětivého jarního počasí a za podpory diváků bylo úkolem soutěžících překonat v kompletní zásahové výstroji hasiče (třivrstvý zásahový kabát ,kalhoty ,zásahová obuv ,přilba , rukavice a dýchací přístroj) připravené překážky.Po celou dobu závodu nesměl závodník žádnou část výstroje sundat včetně dýchacího přístroje.
Po kontrole výstroje a nasazení dýchacího přístroje byl závodník odstartován výstřelem k plnění disciplín. Po startu vystoupil na lešení po žebříku, vytáhl dva kanystry naplněné vodou (každý zvlášť), odložil je na vyznačené místo a sestoupil z lešení po žebříku. Dále překoná překážku přeskoč, podlez, přeskoč a běží k jednomu zavodněnému hadicovému vedení C52 s napojenou proudnicí a roztáhne ho na vzdálenost 20m, kde proudnici odloží na metu. Po úspěšném odložení proudnice závodník pokračoval k připravenému závaží, které musel pomocí úderů palicí přemístit po kolejnici na vyznačenou vzdálenost .Jakmile závodník závaží dopravil na vyhrazené místo, odložil na vyznačené místo kladivo a byl před ním předposlední úkol, kterým bylo přenesení dvou hadic na vzdálenost cca 30m a jejich odložení na metu. Jako poslední disciplínu pořadatelé připravil výstup do schodech . Na již tak dost vyčerpané závodníky čekal výstup po 81 schodech do druhého patra zámecké věže, kde na ně čekal vytoužený cíl.Těm nejlepším trvalo absolvování všech disciplín méně než 2 minuty.
Konečné umístění nebylo pro naše borce až tak rozhodující, protože vyhrál každy, kdo úspěšně zvládl všechny disciplíny ale pro pořádek- Naše fyzická zdatnost a šikovnost nám vynesla následující pořadí.Z celkového počtu 54 startujících závodníků obsadil Michal Veselý 30. místo, Stanislav Jemelík 22. místo, Aleš Mikulík 11. místo a Tomáši Říhovi těsně uniklo umístění na stupních vítězů a skončil na 4. místě.

tovacov1.jpgtovacov2.jpgtovacov3.jpgtovacov4.jpg

Radslavská přilba 2012

Již 11. ročník noční hasičské soutěže všestrannosti "Radslavská přilba" proběhl pod záštitou náměstka hejtmana Olomouckého kraje Radovana Rašťáka v Radslavicích a okolních obcích.
Na 27 družstev včetně tří polských a jednoho slovenského čekaly nástrahy v podobě 18 disciplín, které měly za úkol prověřit soutěžící jak po stránce fyzické připravenosti, tak i po stránce teoretických znalostí. Tyto disciplíny se snažily co nejreálněji napodobit situace z běžného života tak, aby si soutěžící po jejich absolvování odnesli i nějaké poučení pro plnění svého hasičského poslání.
Jako již tradičně se soutěž skládala z odpolední a noční části. Zatímco přes den se soutěžící utkali v odpolední štafetě, nebo se museli co nejrychleji ustrojit do svých soutěžních úborů, tak hlavní část je čekala po setmění od 20:15 hodin. Během této noční části museli soutěžící na přibližně 60 kilometrové trase absolvovat cestu po přilehlých obcích, kde byla vytvořena stanoviště s disciplínami, kde se plnily dané úkoly. Poradit si museli například s s požárním útokem do kopce včetně úklidu, zásah džberovou stříkačkou ve svahu a s dopravou vody přes 2m překážku, či překonávání překážek s nastavovacím žebříkem. Novinkou byl noční víceboj, kde šlo o znalost uzlů a varovných signálů a přesnou mušku při střelbě z pistole pro nevidomé, kde se soutěžící měli orientovat jen dle sluchu. Za vícebojem následovala další tajná disciplína tzv. dolínkovská štafeta při které se všichni museli ze startu do cíle přesunout nejdříve za pomocí kladky po laně přes potok, dále přes provazový žebřík, úzkou lávku zpět přes potok a trubním tunelem zpět do cíle. Po tomto přišly na řadu již klasické a časem ověřené disciplíny jako slanění z cvičné věže a vodorovný traverz, vyklízení sklepa od dřeva a uhlí, práce na vodě, první pomoc, čerpání vody pomocí turbočerpadla, přenos raněného obtížným terénem, výměna ventilu trubního vedení, stavění povodňové hráze, průchod zemědělským objektem s dvěma pneumatikami a nakonec zrychlený přesun.
Nejlépe se s těmito nástrahami dokázali popasovat borci z SDH Dřevohostice . Na druhém místě skončili chlapci ze slovenského Zlatého. No a třetí místo patřilo domácímu mužstvu z Radslavic.
Na závěr, je potřeba pogratulovat všem, kteří se zúčastnili, neboť nezáleží toliko na výsledku, jako na získaných zkušenostech. Doufáme proto, že se se všemi uvidíme i příště, při jubilejním 10. ročníku soutěže hasičské všestranosti Radslavská přilba.
Na úplný závěr chceme poděkovat všem sponzorům a zúčastněným obcím a organizátorům, kteří se podíleli na připravě soutěže, ať už poskytnutím zázemí, prostředky, či pracovní silou. . Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.

Další informace a fotogalerie...

IMG_3823.JPGIMG_4044.JPGIMG_4095.JPGIMG_4224.JPG

Silvestrovský florbal

I rok 2011 byl jako již tradičně zakončen silvestrovským florbalovým zápasem "svobodní - ženatí". Na rozdíl od sobotních večerních duelů se konečně sešel pořádný počet sportuchtivých hráčů a snad teprve podruhé od říjnového zahájení letošní sezóny a hrálo i s brankáři. Přestože (a nebo právě proto) výběr svobodných točil o jednu trojici více, po litém boji neobhájil loňské vítěžství a těsně prohrál 22 : 24. O vítězství však ani tentokrát vůbec nešlo. Minimálně to bylo rozcvička před následným vítáním do života Alžbětka Veselé a oslavou konce v celku úspěšného roku 2011.

CIMG2256 web.jpg

CIMG2254 web.jpgCIMG2252 web.jpgCIMG2254 web[1].jpgCIMG2253 web.jpg

Odborná příprava jednotky Libavá 2011

V pátek 21.10. vyrazila 6-členná skupina našich hasičů na dvoudenní výcvik JSDHO na úseku ochrany obyvatelstva ve vojenském prostoru Libavá, srubový tábor Smilov.
Nachystáno bylo 10 stanovišť, na kterých nám profesionální hasiči názorně ukázali dekontaminaci osob a obyvatelstva a techniky, zásahy na nebezpečné a neznámé látky, protipovodňovou ochranu, práci s proudnicí, kde nám byla předvedena tzv správná kultura hašení, dále práci na vodě, kde měl si každý možnost vyzkoušet tzv. suchý oblek. Dále na nás čekal psycholog, jež nám osvětlil komunikaci při zásahu. Poté školení o evakuaci obyvatelstva a zásady komunikace s obyvatelstvem v případě mimořádné události .Nesmělo samozřejmě chybět ani školení na poskytování první pomoci, o které pohovořil a názorně předvedl člen letecké záchranné služby v Olomouci. A na závěr nám byl předveden kontejner pro nouzové přežití HZS OL a vyzkoušeli jsme si složení stanu pro nouzové přežití.

Fotogalerie...

c4.JPG[1].jpgPA210427.JPGPA220504.JPGb3.JPG

3. ročník memoriálu Jozefa Džalaje Raslavice

V sobotu v brzkých ranních hodinách vyrazil náš soutěžní tým v počtu 7 + 1 na družebně-soutěžní návštěvu do dalekých Raslavic na Slovensku. Zde jsme se zúčastnili již v pořadí 3. ročníku soutěže "Memoriál Jozefa Džalaje" v požárním útoku. Časný odjezd se podepsal na bezproblémovém a plynulém dojezdu do cíle v pravé poledne, kde po vřelém přivítání a ubytování v místním obecním úřadě se jednotka odebrala na místní hřbitov, kde uctila památku Jozefa Džalaje položením kytice na jeho hrob a minutou ticha s krátkou modlitbou.
Pak již tým začal spřádat taktiku na provedení co nejrychlejšího požárního útoku, který se konal tradičně na 2 hadice B a již tradičně jsme soutěžili s vypůjčeným strojem našich Raslavských kamarádů. První pokus nám již po nevydařeném startu nevyšel dle našich představ, ale čas 20,41 s nebyl v narychlo poskládané sestavě zdaleka nejhorším, ale přeci jen znamenal pouze průběžné 11. místo, což naše hoch alespoň nabudilo ke snaze o co nejlepší výkon v pokusu druhém. V tom se start již povedl na první pokus, a všichni pracovali výborně, takže bylo možno očekávat zlepšený čas, bohužel však "savičář" doplatil na již dost mokrý a kluzký terén a ještě před vnořením savice do kádě uklouzl a nabranou ztrátu již nebylo možno dohnat. Dosažený čas 24,32 s nás tedy vpřed neposunul, ale nenastal ani žádný propad tabulkovou listinou. Ke konečnéému 11. místu z celkového počtu 21 družstev nám byla alespoň malou náplastí cena pro nejlepší levý proud, kterým se stal náš Michal Gadlena.
Po skončení soutěže následovala v prostorech místního amfiteátru diskotéka, kde naše návštěva nabrala směr "družba" a kde jsem prohloubili naše již tak výborné vztahy jak s místními členy hasičského sboru, tak i s dalšími sbory a obyvateli Raslavic

Tímto bychom chtěli poděkovat všem Raslavickým děvčatům a chlapcům a především Vladovi Kohútovi a Vierce Kohútové, kteří se o nás po celou dobu naší návštěvy vzorně starali. Děkujeme a za rok nashledanou

P9170363.JPGP9170370.JPGP9170373.JPGP9170378.JPG

Soutěž MH

Po prázdninové odmlce se opět vrací kolotoč soutěží zařazených do Velké Ceny OSH Přerov. V této druhé polovině se ukáže, kdo přes léto poctivě trénoval a bude v půlce září vyhlášen jako celkový vítěz velké ceny.
A hned první poprázdninové závody se konaly za krásného slunečného počasí v sobotu 27. srpna v areálu TJ Sokol v Radslavicích, kam si našlo cestu 10 družstev mladších hasičů a 11 družstev hasičů z kategorie starších
Na kvalitně připravené trati se nejvíce dařilo družstvu mladších hasičů z Paršovic, kteří zaslouženě zvítězili časem 15,6 s. a v kategorii starších si nejcennější pohár odváží tým z Stříteže, kteří nedali časem 14:46 sekund šanci ostatním pomýšlet na příčku nejvyšší.
Dodejme, že domácím týmům se tentokráte úplně nejlépe nedařilo a obsadily 10. místo v mladší kategorii, potažmo 8. místo v kategorii starších.
Přejme jim proto společně, aby se našim mládežníkům v posledních kolech vedlo daleko lépe, aby vylepšili svá dosavadní umístění v celkovém hodnocení velké ceny

Fotogalerie zde...

IMG_2212.JPGIMG_2217.JPGIMG_2221.JPGIMG_2292.JPG

VIII Zawody Sikawek Konných na Górnym Śląsku

5.června 2011 navštívili zástupci SDH Radslavice ve složení Caletka Slávek, Caletka Josef, Šmíd Alois a Vybíral Jaromír soutěžní klání koňských stříkaček v obci Szemrowice, kteří jsou našimi nejen hosty, ale i závodníky na naší soutěži koňských stříkaček.
Obec Szemrowice má 500 obyvatel, kteří jsou zastoupeni národnostmi Poláků, Slezanů a Němců. V obci je školka a škola, kterou navštěvuje 90 dětí. Od 2 do 6 let navštěvují školku, od 6 do 13 let základní školu a do 13 do 16 let Gymnázium v Dobrodziene.
V roce 1973 byl v obci zbudován obecní vodovod a v současnosti je ve výstavbě kanalizace za 4 miliony zlotých.
Část obyvatel se zabývá zemědělskou výrobou,stolařskou a dřevovýrobou a část obyvatel pracuje v zahraničí.
Představitelem je burgmistrová Ruža Kožlik, něco na způsob našich Okú, s místem samosprávy v Dobrodzieni.
Osobností obce je Joachim Wloczyk – představitel Stowarzyszenia Rozwoju Wsi , který je ředitelem gymnázia v Dobrodzieni.
Ochotnická straž požárnická má svého představitele - prezese Chillu Rudolfa, který pracuje jako soukromý zemědělec na 9 ha polí z toho 3 ha luk a 6 ha orné půdy, na které pěstuje ječmen, pšenici a žito, chová 2 dojnice, 6 býků a 2 vepře, býci dosahují jatečnou váhu v průměru 750 kg .
Samotná soutěž začínala v 14:00 hod. slavnostním průvodem všech zúčastněných koňských stříkaček, buď tažených koňskou silou nebo na podvalnících celou obcí za doprovodu živé hudby.Tento průvod je sledován nejen místními obyvateli, kteří pro to žijí, ale širokým okolím občanů všech věkových kategorií celého wojwodství Opolského a Šlonského.
Samotná soutěž není pojata jako naše soutěž historických stříkaček i s historickou osádkou převážně hasičů v důchodovém věku, ale je výsadou mladých členů OSP, jak mužů, žen tak i dětí.
Tato soutěž je situována jako sportovně historická soutěž a provedení jednotlivých disciplin by určitě neprospělo bílým dobovým uniformám.
Povzbudit závodící týmu ze široké oblasti Polska přišlo kolem 2.000 diváků, kteří to pojali jako slavnosti jídla a piva. Zajímavostí je, že se na této soutěži nepije vůbec tvrdý alkohol, který není ani v areálu k dostání.
Samotné soutěže se zúčastnilo 32 soutěžních družstev zastoupených ve všech kategoriích
Již to byl 8.ročník soutěže sikawek konnych pod záštitou burgmistra Dobrodzien, konzula německo-polské spolupráce ve Wroclawi, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice a Ochotniczej Straže Požarnej Szemrowice.
Celé odpoledne bylo umocněno vstřícností všech zúčastněných a závodníků při tak velkém shromáždění.

Fotogalerie z akce

P5050013.JPGP5050016.JPGP5050041.JPGP5050058.JPG

Okrskové kolo SSHD

V sobotu 7.května bojovali členové našeho sboru hned na několika frontách. Vzhledem k souběhu akcí hned časně z rána nastoupili na střelnici v Radslavicích, aby obhajovali loňské vítězství v střelecké soutěži SSK Radslavice. Po té se jejich cesty rozdělili. Kolektiv mladých hasičů se svým doprovodem vyrazil na II. ročník jarní soutěže ve štafetě dvojic a štafetě 4x60m do Henčlova. Do bojů byla nasazena dvě družstva ve starší kategorii, která v konečném součtu obsadila třetí a deváté místo.
Druhá, větší skupina závodníků a rozhodčích, směřovala na okrskové kolo sportovní soutěže hasičských družstev okrsků Pavlovice a Prosenice, konané na hřišti v Pavlovicích. Do soutěže sbor v posledních letech tradičně staví dva týmy – družstvo dospělých a dorostence, pro něž je soutěž ostrým tréninkem před druhou částí jejich celoroční soutěže. Ani jedno z družstev však přípravě na soutěž mnoho nestihlo dát. Krásný, slunečný den nabídl ideální možnost ke skvělým výkonům. Ve výsledcích ji lépe zhodnotili dorosti, kteří trochu se štěstím posbírali vavříny v týmových disciplínách. Stali se celkovými vítězi soutěže a nejlepším časem požárního útoku toho dne – 23,54 s - získali i pohár starosty okrsku Prosenice. Družstvu dospělých se tentokrát nezdařil ani jeden ze dvou požárních útoků a tak alespoň sbírali cenné kovy v běhu na 100m překážek. I zde však byla po více než deseti letech proražena kontinuita vítězství radslavského závodníka. Vítězem se stal Petr Ježák, krájánek, příslušník HZS SŽDC, hostující v týmu Sušic. Po loňské pauze se na stupně vítězů vrátil 2.místem Aleš Mikulík, bronz vybojoval Vítek Svozílek a bramborová medaile zbyla pro loňského vítěze Tomáše Říhu. Nadvládu našich borců v této soutěži dokládá umístění ještě dalších čtyř v první desítce.
Kaňkou na krásném dni je jen zranění kolene Milana Markla z bariéry v běhu na 100m, které, věříme, nebude vážné.
Postupujícími tými do okresního kola soutěže Jsou Sobíšky a Tučín. Soutěže se zúčastnila i dvě ženská družstva, která si cenné kovy podělila. V soutěži zvítězilo družstvo Buku, v poháru byla lepší děvčata z Tučína. Vítězkou běhu na 100m se stala Kateřina Bubeníková z Tučína.
Až po návratu na základnu jsme zjistili, že i naše ranní střelecké vystoupení, ač se nám to z předvedených výkonů ani nezdálo možné, mělo vavřínovou koncovku. Družstvo ve složení Leoš Janáček, Svaťa Libigr a Martin Klar nástřelem „pouhých“ 216 bodů dokázalo obhájit vítězný pohár a Leoš byl nástřelem 74 bodů nakonec i nejlepším střelcem dne. V kategorii do 18 let patřil nejcenější kov Standovi Jemelíkovi. Výsledková listina okrskového kola je přiložena v příloze.

Fotogalerie z akce

Výsledky soutěže

IMG_8727.jpgIMG_8630.jpgIMG_8646.jpgIMG_8649.jpg

Noční soutěž Zlaté - Sveržov 2011

Letošní Filipojakubskou noc i celý víkend strávilo 9 členů našeho sboru u slovenských partnerů. Páteční večer patřil partnerskému posezení v Kulturním domě ve Sveržově, kde byla výprava i ubytována. Vzájemná výměna zkušeností a zážitků uplynulých období byla zpestřena společným sledování hokejového zápasu Slovensko – Slovinsko a návštěvou společného kamaráda, strážáka Staška Radzika z blízké Muzsynky. Sobota byla ve znamení účasti na 7.ročníku nočnej súťaže o NAJZDATNEJŠÍ HASIČSKÝ ZBOR v sousední obci Zlaté. Dopoledne bylo věnováno kontrole výzbroje a taktickému tréninku. Oběd pro nás představoval, či pro některé mohl představovat nahlédnutí do nejrůznějších tajů slovenské kuchyně. Ve Seržově totiž probíhaly tzv. Firemné dni, při nich podnikatelé vaří nejrůznější jídla, která si zájemci koupí za 0,5 eura a získaný výtěžek je věnován pro místní děti. Někteří z nás tak ochutnali kyselicu, guláš, grilované křídlo či maso, palačinky, langoše, mačanku a jiné speciality. Následoval přesun na hřiště do Zlatého a po zpožděném slavnostním nástupu samotné disciplíny soutěže. Jako první rychlost ustrojení, v níž se pravidelně vyskytují velké rezervy. Při testech nás pořadatel trochu zaskočil možností psát český test, což dříve nebylo zvykem. Výsledkem rozhodování byl mix. – někdo psal český, někdo slovenský a výsledek nic moc. Reputaci jsme si tak napravili až ve štafetě se čtvrtým nejlepším časem. Do noční části družstvo startovalo tradičně ze Sveržova, ale ještě předtím se aktivně zapojilo do stavění máje. Začínali jsme tedy na ejektoru a dole následovali disciplíny Havarované vozidlo, Vodorovné lano, Protipovodňové práce, Vyklizení hořící garáže, Nekonečný útok, Štafeta jednic, PÚ od hydrantu, Zrychlený přesun, Přenos raněného, PÚ do kopce, Věcné prostředky, uzly a signály a nakonec Práce na vodě. Z názvů disciplín je zřejmé, že spoustu z nich známe z naší soutěže. Zde probíhaly v upravené někdy až náznakové podobě. Podpůrný tým soutěžního družstva v noční části doplnili kamarádi z Raslavic. Přestože se soutěže zúčastnilo 24 družstev a rozhodčí byly na naše poměry velmi shovívaví k rychlosti nástupu na plnění disciplín, podařilo se nám celou trasu projet poměrně rychle, což umožnilo i družné posezení ve Sveržově před vyhlášením výsledků. To se jako na každé pořádné noční soutěži uskutečnilo až s ranním rozbřeskem a v konečném součtu všech umístění našemu družstvu přineslo pěkné osmé místo. Naprosto nečekaným vítězem se stalo družstvo z Tarnova, které nejvyrovnanějšími výsledky na všech disciplínách pokořilo papírové favority ze Sveržova, Dřevohostic a Zlatého, kteří se takto postupně seřadili až za ním. Následoval návrat do Sveržova a sice krátký, ale zasloužený spánek před zpáteční cestou, na níž jsme vyrazili krátce po poledni a po rozlučkovém obědě v nám dobře známém motorestu v Tarnově. Děkuji všem účastníkům výpravy za dosažený soutěžní výsledek i vzornou reprezentaci sboru. Stanislav Jemelík
Výsledková listina v příloze

Fotogalerie z akce

Výsledková listina soutěže

IMG_8604.jpgIMG_0063.jpgIMG_0033.jpgIMG_0060.jpg

Radslavská přilba 2011

V sobotu 26. Března se uskutečnil již 10. „jubilejní“ ročník hasičské všestrannosti Radslavská přilba
Zúčastnilo se jí 28 šestičlených posádek z celého okresu, ale i ze Slovenska a Polska. Jako již tradičně se soutěž skládala z odpolední a noční části. Zatímco přes den se soutěžící utkali v odpolední štafetě, nebo se museli co nejrychleji ustrojit do svých soutěžních úborů, tak hlavní část je čekala po setmění od 20:00 hodin. Během této noční části museli soutěžící na přibližně 40 kilometrové trase absolvovat cestu po přilehlých obcích, kde byla vytvořena stanoviště s disciplínami, kde se plnily dané úkoly. Poradit si museli například s autonehodou, pytlováním povodňové hráze, nebo překonáním rybníka na člunu.
S těmito nástrahami se nejlépe vypořádali domácí chlapci z Radslavic, následováni Osekem nad Bečvou a třetím Tučínem. Vítězem Radslavské přilby byl ale každý, kdo dokázal úspěšně absolvovat celou soutěž a dorazit zpět do cíle, proto všem gratulujeme, neboť nezáleží toliko na výsledku, jako na získaných zkušenostech.
Na úplný závěr chceme poděkovat všem sponzorům a zúčastněným obcím a organizátorům, kteří se podíleli na připravě soutěže, ať už poskytnutím zázemí, prostředky, či pracovní silou. . Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.

Výsledková listina

undefined

198476_135775766495671_100001897465499_244482_8098886_n.jpgJC1_7914.jpgJC1_8164.jpgDSC_1610.JPG

Hasičský bál

Dne 22. ledna 2011 pořádal náš sbor v místním kulturním domě tradiční hasičský bál. S úderem dvacáté hodiny začala hrát hudební skupina Axel Olomouc, která přispěla k výborné náladě a až do brzkých ranních hodin udržovala taneční parket stále v zaplněném stavu.
Pro všechny hosty bylo připraveno bohaté občerstvení, obsáhlá tombola a kulturní vložka, kterou zajistila skupina Gracie Vlkoš.
Jen pár zasvěcených mělo zvěsti o tom, že si místní děvčata připravily „malé“ překvapení. A tak chvíli před půlnocí vypuklo to, co předčilo veškerá očekávání. Směsice hudby a pohybových kreací byla po zásluze odměněna mohutnými, místy až frenetickými ovacemi.
Děkujeme všem zúčastněným za návštěvu, těm co připravovali a posléze i obsluhovali za tolik potřebnou pomoc a samozřejmě všem sponzorům, kteří se podíleli svou pomocí na našem plese a tombole a doufáme,že nám všichni zůstanou nakloněni i do dalších let.
DĚKUJEME SDH Radslavice

VIDEO : Taneční vystoupení místní skupinky pod názvem Los Afros

P1020133.JPGP1020146.JPGP1020140.JPGP1020158.JPG

Novoroční výstup na Helfštýn

V sobotu 7.ledna se hrstka našich chlapců rozhodla, že zdolá při příležitosti novoročního výstupu nedaleký hrad Helfštýn.
Nemaje mapy, avšak plni elánu vyrazili jsme z Lipníka nad bečvou a podél řeky Bečvy jsme došli až do Týna, kde se již táhl dlouhý štrůdl ostatních turistů. Proto jsme se rozhodli, že zvolíme netradiční, ne tak známou, ale o to kratší a dá se říci i pohodlnější trasu, která vedla přes skálu, kde příroda vytvořila krásné schodiště z kamenů a proto byla zdolána i nejmladšími účastníky naší skupinky a ve velice krátkém čase jsme stanuli na nádvoří našeho prvního cíle hradu Helfštýn.
Po krátkém občerstvení a vytvoření pamětních fotografií nastal čas vyrazit k domovu, tentokráte po nové trase. Prošli jsme nad lomem Podhůra kolem zamrzlého vodopádu a krátce přes pole do obce Hlinsko a odtud přes les, kolem osady Kudlov a přes Sušice až do našich Radslavic.
Všichni účastníci byli rádi, že výlet ve zdraví absolvovali a udělali něco pro své zdraví a těší se, že příští rok se opět sejdou v ještě daleko hojnějším počtu u dalšího novoročního výstupu

CIMG2461.JPGCIMG2472.JPGCIMG0065.JPGCIMG0087.JPG

Silvestrovský florbal

Již poněkolikáté si členové sboru zpestřili poslední den v roce silvestrovským florbalovým kláním speciálně sestavených týmů "Svobodní - ženatí." Ti dříve jmenovaní tentorát předvedli disciplinovanější a taktičtější výkon a po zásluze tedy, sice těsně, ale zvítězili. Tedy sláva vítězům a čest poraženým!

P1040772 zmen 1.jpg

svobodníženatíP1040766 zmenš.jpgP1040762 zmenš.jpg

Sbohem Matýsku!

Ve středu 24.listopadu 2010 jsme se na čas rozloučili s naším Matýskem. Po více než třicetileté, spolehlivé službě opustil své, v podstatě rodné, Radslavice. Naše přeplněná zbr ojnice mu již přes rok nemohla poskytnout své zázemí a zahálčivá nečinnost mu očividně nesvědčila. Při letošních povodních byl naším velkým pomocníkem. A protože do muzea by ho zatím bylo přece jen škoda, vydal se na novou ostrou službu do jednotky Dolního Újezdu. Věříme, že kolegům bude poctivě sloužit sice ne dalších 30 let, ale nějaký ten pátek to jistě bude. A jelikož jej stejně jako my zahrnou svou láskyplnou péčí, po čase se v dobré kondici stane hezkým kouskem do muzea.

IMG_7320.jpgIMG_7321.jpgIMG_7318.jpgIMG_7295.jpg

Den vzniku samostatného Československého státu

Ve čtvrtek 28. října uctila naše jednotka "Den vzniku samostatného Československého státu" svou účastí na lampionovém průvodu spojeného s položením věnce k Pomníku Svobody.
Součástí této oslavy bylo i krátké vystoupení žáků místní základní a mateřské školy a posléze i projev významného rodáka, historika PhDr. Josefa Harny, CsC., a závěr patřil ohňostroji

DSC03408.JPGDSC03410.JPGDSC03416.JPGDSC03420.JPG

2. ročník Hasičskej súťaže

V sobotu 4.7. vyrazilo naše soutěžní družstvo na dvoudenní družební návštěvu do slovenských Raslavic.
Cílem této výpravy nebyla pouze soutěž v požárním útoku v již 2. ročníku Hasičskej súťaže "MEMORIÁL JOZEFA DŽALAJA, ale i upevnění dobrých vztahů s našimi slovenskými kamarády.
Po příjezdu v odpoledních hodinách, jsme byli ubytováni v prostorách zrekonstruovaného obecního domu a vřele přivítáni starostou panem Antonem Lamancem. Poté se jednotka odebrala na místní hřbitov, kde uctila památku Jozefa Džalaje položením kytice na jeh hrob a minutou ticha s krátkou motlitbou.
Poté již následovala veselice spojená s večeří a výměnou tradičních nápojů.
Druhý den byl již o poznání klidnější a čekala nás jen soutěž v požárním útoku prováděným na 2 B hadice. Se zapůjčeným strojem a trochu zimprovizovanou sestavou jsme se svého úkolu zhostili poměrně dobře a jen díky hloupé chybě na rozdělovači jsme v konkurenci dvaceti týmů dokázali obsadit pouze 8. místo.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem Raslavickým děvčatům i chlapcům, v čele s panem starostou Lamancem a paní Džalajovou za peči a ochotu, kterou nás po celé dva dny hojně zásobovali.

P1010971.JPGP1010981.JPGP1020010.JPGP1020016.JPG

Soutěž MH a ukončení prázdnin

Poslední prázdninový víkend je již mnoho let spjat s akcí pro děti a mládež k níž se posledních 5 let přidala soutěž soutěž mladých hasičů v požárním útoku, zařazená do Velké ceny okresu Přerov. V letošním roce se jí zůčastnilo 15 družstev MH v kategorii mladší a 11 v kategorii starší. Po pátečním dešti poskytlo sice chvílemi ocelově zamračené nebe na rozdíl od minulého ročníku na skvěle připravených tratích přijatelné podmínky pro oba pokusy. Akce se konala za finanční podpory Olomouckého kraje. Výsledky
Ukončení prázdnin, pro déšť přesunuté z pátku, nabídlo zejména nejmladší generaci odpoledne plné her a soutěží. Nechyběly ani ukázky z hasičské činnosti. Přítomným dětem i jejich rodičům byly převedeny ochranné obleky OL 2 a OPCH a krátká trať soutěže TFA, na ktrerou se po čtveřici členů sboru vydala bez použítí dýchací techniky i pětice dobrovolníků z řád diváků, která si tak vyzkoušela nelehký hasičskou činnost. Ukázky byly završeny vyproštěním zraněné osoby z havarovaného vozidla.

Fotografie z obou akcí

Výsledky soutěže MH

IMG_7216.JPG[1].jpgIMG_7238.JPG[1].jpgIMG_0131.JPGIMG_0159.JPG

10.hasičské odpoledne

V pondělí 5.července 2010 se na prostranství za kostelem sv.Josefa v Radslavicích uskutečnilo již jubilejní – desáté hasičské odpoledne, jehož nosným programem je soutěž ručních koňských stříkaček. Vzhledem ke zkušenostem z předchozích ročníků a prezentaci akce v Opolském vojvodství se již v pozvánce pyšnila přídomkem „s mezinárodní účastí“
Po úvodním nástupu, přiněmž soutěžící pozdravil i přítomný senátor a primátor Statutárního města Přerov Ing. Jiří Lajtoch, provedl hlavní rozhodčí intruktáž velitelů.
Na jednoduchou trať závodu, imitující skutečný dobový hasičský výjezd, vyrazil v desetileté historii soutěže rekordní počet jedenácti týmů. Sedm – domácí, Prosenice, Rokytnice, Veselíčko, Lhota, Rakov a Tovačov - přijelo z obcí okresu Přerov, čtyři – Chrzelice, Nowa Wies, Szemrowice a Dobrodzien – pak dorazili z Polska.

Fotogalerie z akce

První zahraniční vítěz souteže koňských stříkaček

IMG_0149 web.jpgIMG_0169 web.jpgIMG_0170 web.jpgIMG_0171 web.jpg

Soutěž koňských stříkaček v Horním Slezsku

V sobotu 5.června 2010 vyrazilo 8 hasičských veteránů vozidlem Peugeot Boxer s přívěsem a koňskou stříkačkou na 220 km dlouhou cestu z moravských Radslavic do polských Szemrowic. V cíli cesty je čekala reprezentace Radslavského sboru s rekonstruovanou stříkačkou na VII.ročníku soutěže koňských stříkaček.
Po příjemném přivítání starostou obce a presesem hasičstva ve sportovním areálu byly v 15:00 hod zahájeny závody mládeže do 16 let s přenosnou stříkačkou. Po skončení závodů a vyhlášení výsledků byly všem soutěžním družstvům předány Slávkem Caletkou a Mirkem Vybíralem upomínkové předměty.......

Další fotografie z akce

Celý článek o soutěži

vyslanci před odjezdems hlavním hostitelemv akciseznamování ve zbrojnici

100 let O.S.P. Chrzelice

V sobotu 15.května se pětičlenná delegace našeho sboru zúčastnila oslav stého výročí založení partnerského hasičského sboru v polských Chrzelicích. Spolu s našimi přáteli a jejich dalšími hosty jsme absolvovali slavnostní nástup u hasičské zbrojnice, spojený s předáním ocenění sboru i jejím členům, obřadů u sochy sv.Floriána, slavnostní mše svaté i kulturního programu završeného taneční zábavou. Na památku kulatého výročí jsme našim přátelům předali pamětní list a keramickou sošku hasiče. Věříme, že před čtyřmi lety navázaná spolupráce bude pokračovat i v dalších letech.

Chrzelice 100 let 001 web.jpgChrzelice 100 let 012 web.jpgChrzelice 100 let 019 web.jpgChrzelice 100 let 021 web.jpg

Rally Hamry 2010

Ve dnech 8. a 9. května se družstvo JSDH Radslavice ve složení : Leoš Janáček, Aleš Mikulík, Michal a Martin Veselí, Lukáš Stecker, Tomáš Říha a Martin Klar zúčastnilo již potřetí soutěže Rallye Hamry, kterou pořádá HZS Olomouckého kraje - územní odbor Prostějov a Česká asociace hasičských důstojníků v okolí obce Hamry na Prostějovsku.
Letošní ročník se skládal ze dvou etap, ve kterých soutěžící plnili celkem 9 disciplín.
Na prvním stanovišti jsme museli zvládnout simulovaný požár lesního porostu o rozloze 100x100m. K dispozici jsme měli PPS 12 včetně příslušenství. Stejně jako u všech dalších disciplín, nebyl ani při této disciplíně důležitý čas provedení, ale taktika provedení, způsob velení a komunikace. Na splnění disciplíny byl stanoven časový limit 30 minut.
Druhá disciplína měla za úkol prověřit naše schopnosti při likvidaci neznámé látky v rybníce. Úkolem družstva bylo vytáhnout z rybníka neznámé sudy, pomoci člunu instalovat nornou stěnu a provést likvidaci zbytků látky z hladiny rybníka. I s touto disciplínou jsme se myslím vyrovnali velmi dobře a již za šera jsme se přesunuli na třetí stanoviště, kde nás překvapila pobíhající a hystericky křičící figurantka, která nám oznámila pád vedení vysokého napětí, při kterém došlo k poranění a zraněný je v bezvědomí. Při plnění této disciplíny jsme museli zajistit místo zásahu, pomocí radiostanice a simulovaného operačního střediska přivolat pracovníka energetiky, který provedl předání místa zásahu předepsaným způsobem a my jsme provedli následné vyproštění raněného a jeho ošetření. Velké úsilí museli dva naši členové vynaložit na uklidnění figurantky, která svou roli přítelkyně raněného zahrála opravdu s velkým nasazením.
Prakticky za tmy jsme se přesunuli ke čtvrté, v této etapě předposlední disciplíně. Tou byla záchrana osoby po pádu v bývalém lomu. Při plnění této disciplíny se již naplno projevila nevýhoda startu z posledních pozic. Na rozdíl od ostatních družstev jsme byli jedni z mála, kteří tuto disciplínu plnili za úplné tmy a osvětlení bylo zajištěno pouze ručními svítidly. Úkolem bylo sestoupit pomocí lezeckého vybavení ke zraněnému a provést jeho ošetření.
Poslední soutěží první etapy bylo ošetření raněného dřevorubce. Družstvo muselo provést ošetření tepenného krvácení na ruce a pořezané nohy. Zatím, co tři z nás prováděli ošetření raněného další dva uklidňovali přítomnou figurantku, hrající opět skvěle manželku raněného. Do cíle první etapy jsme dorazili cca ve 22:30.
Start druhé mělo naše družstvo plánováno až ve 4 hodiny ráno následující den. Vzhledem k tomu, že část družstva po výkonu prakticky umírala hladem, vyrazili jsme do nejbližší vesnice sehnat něco k snědku.Jako své útočiště jsme si vybrali hospůdku v nedalekých Soběsukách, kde nás přivítal velmi svérázný hospodský p.Konšel, který byl i přes pozdní hodinu ochoten udělat něco pro hladovějící a samozřejmě i žíznící hasiče. Žízeň zahnal pan hospodský skvěle a jídlo vyřešil k našemu velkému překvapení ještě svérázněji.Vybral jednoho z nás a ten nám v kuchyni večeři jednoduše ohřál a zkušeně naservíroval . Tím děkuji Martinu Klarovi za jeho kuchařské umění.
Na start druhé etapy jsme se nakonec dostali až ve 4:30. Našim prvním úkolem bylo ošetřit a transportovat raněného ze dna přepadu Plumlovské přehrady. Splnění úkolu nám pořádně stěžovala hloubka výpusti, její povrch a částečně také šero. Atmosféru reálného zásahu opět velmi dobře dotvářely dvě figurantky, které svými slovními výstupy velmi překvapovaly i nás. Tato disciplína se nám vydařila ze všech nejméně .Tomu také odpovídalo bodové hodnocení od rozhodčích. Se slzou v oku nad naším výkonem jsme vyrazili k další disciplíně , kterou byla dopravní nehoda osobního vozidla se třemi zraněnými. Na rozdíl od předchozí disciplíny byla tahle naší nejlepší.
Jako předposlední disciplínu si pro nás pořadatelé připravili stavbu protipovodňové hráze.Tato disciplína pro nás vhledem ke zkušenostem z naší noční soutěže byla procházka růžovým sadem. Po nařízené kouřové přestávce jsme se vydali splnit poslední úkol celého závodu.
Naším posledním úkolem byla záchrana dvou osob z hořícího přízemního objektu. Z kontejneru plného kouře, hustého tak, že by se dal krájet jsme museli vynést dvě figuríny a uhasit náhle vzniklý skutečný požár. Jak to vypadalo u některých disciplín jde nejlépe vidět na fotografiích.
A jak jsme nakonec dopadli? V průběhu závodu a předběžných ústních hodnoceních rozhodčích jsme pomýšleli na místa nejvyšší. Konec konců v roce 2008 jsme skončili na 2 místě ,tak že trocha zdravého sebevědomí byla myslím na místě a navíc jsme za ty dva roky na rozšíření svých znalostí zapracovali. Provedení některých disciplín nám sice vzalo trochu sebevědomí, ale naděje umírá poslední. Bohužel nejen my jsme na sobě zapracovali. Zapracovala všechna družstva. Takže po sečtení všech výsledků se vítězem soutěže stalo celkovým součtem bodů 150,5 družstvo JSDH Vrahovice. Nám naše znalosti a zručnost stačily "pouze" na šesté místo součtem 143 bodů . O vyrovnanosti všech družstev svědčí to, že ztráta 7.5 bodů nás posunula až na 6 místo.
A na závěr nezbývá než poděkovat jak soutěžícím za reprezentaci našeho sboru, tak pořadatelům za výborně připravenou soutěž.
Leoš Janáček
velitel družstva

autonehoda (1).JPGnebezpečná látka (2).JPGpožár lesa (1).JPGpožár.JPG

Okrskové kolo Prosenice

V sobotu 8.5. se na fotbalovém hřišti v Prosenicích konalo okrskové kolo v hasičském sportu pro okrsky Prosenice a Pavlovice.
Za podmračeného dopoledne se do Radslavic sjelo 11 mužských a 2 ženská družstva.
Za naši jednotku nastoupily k plnění soutěžních disciplín 2 týmy. Muži (Radslavice A), kteří přijeli s cílem postoupit do 1. Kola a tým dorostenců Radslavice B), kteří jakožto jistí účastníci 1. Kola brali tuto soutěž jako ostrý test své připravenosti.
K samotné soutěži nastoupilo vzhledem k dalším povinnostem jako první družstvo mužů, kteří hodlali udělat první krok k postupu při požárním útoku. Tento krok, byl bohužel nakonec díky problémům na rozdělovači pouze krůčkem, který jsme již bohužel nestihli dotáhnout do úspěšného cíle. Čas útoku 40,42 s. nám nedával před druhou disciplínou, běhu na 100 metrů překážek, mnoho nadějí, ale i zázraky se dějí a proto jsme se pokusili o nemožné. Přestože náš čas 85,2 s. byl suverénně nejrychlejší, nepodařilo se ztrátu na nejlepší stáhnout a v konečném pořadí, jsme obsadili v našem okrsku 3. místo, celkově pak v celé soutěži místi čtvrté.
To dorostenci zvládli soutěž bez většího zaváhání a po časech 28,27 s. při útoku a 90,2 s. v běhu na 100 metrů celou soutěž ovládli. Díky dorostencům se podařilo vybojovat pro SDH Radslavice i kýžené postupové místo na 1. Kolo, které ale tým bez váhání přepustil borcům z Tučína, se vklínili mezi mužstvo dorostů a mužů na 2 místo a tudíž si postup zasloužilo víc, než naši muži.
V kategorii žen, se lépe vedlo děvčatům z Tučína, které uspěly s celkovým časem130,67 s a nechaly tak za sebou ženy ze Šišmy.
V běhu na 100 m překážek, se mezi jednotlivci nejlépe dařilo Tomáši Říhovi z Radslavic A, jenž zvítězil časem 20,3 vteřiny, mezi ženami zvítězila Lenka Kociánová z Tučína s časem 23,4.
Další součástí dne byla soutěž v požárním útoku o putovní pohár starosty Prosenic, ve kterém se nejlépe vedlo mužstvu ze Sobíšek a ženstvu z Tučína.
Všem vitězům Gratulujeme a týmům postupujícím do 1 . kola, kterými jsou muži i ženy z Tučína za okrsek Pavlovice a muži ze Sobíšek za okrsek Prosenice, přejeme hodně štěstí v následujícím sportovním zápolení, které se uskuteční 22.5. v Provodovicích

Prosenice1.jpgProsenice2.jpgProsenice31.jpgProsenice4.jpg

Střelcká soutěž

Dne 8.5.2010 se na střelnici v Radslavicích konal již 35. Ročník střelecké soutěže společenských a zájmových organizací ve střelbě z malorážky 5+10 ran, soutěž družstev a jednotlivců, které se již tradičně zúčastnily i 2 týmy SDH Radslavice.
Tým SDH patří tradičně k velkým favoritům soutěže, a i letos tato očekávání naplnil, kdy v konkurenci 10 týmů obsadil tým SDH 1 ve složení Svatopluk Libigr, Jíří a Leoš Janáčkovi a Martin Klar první místo. Celkovým nástřelem 234 bodů obhájili své loňské prvenství o pouhé dva body před dalším silným soupeřem MS Katová. Navíc Svaťa Libigr ukořistil i 3 místo v jednotlivcích za výkon 79 bodů.
Tým SDH ve složení Stanislav Jemelík, Roman Pavelka a Michal Rakovan skončil s celkovým nástřelem 161 bodů sedmé místo.

Železný hasič 2010

V sobotu 17 dubna se tým ve složení Leoš Janáček , Tomáš Říha a Michal Veselý zúčastnil druhého ročníku soutěže Železný hasič, kterou v krásném prostředí Tovačovského zámku připravili hasiči SDH Tovačov. Pro závodníky byla připravena náročná trať, která důkladně prověřila fyzickou připravenost soutěžících.
Za krásného jarního počasí a za podpory diváků bylo úkolem soutěžících překonat v kompletní zásahové výstroji hasiče (třivrstvý zásahový kabát ,kalhoty ,zásahová obuv ,přilba , rukavice a dýchací přístroj) připravené překážky.Po celou dobu závodu nesměl závodník žádnou část výstroje sundat včetně dýchacího přístroje.
Po kontrole výstroje a nasazení dýchacího přístroje byl závodník odstartován výstřelem k plnění disciplín. Po startu vystoupil na lešení po žebříku, vytáhl dva kanystry naplněné vodou (každý zvlášť), odložil je na vyznačené místo a sestouil z lešení po žebříku. Dále překoná překážku přeskoč, podlez, přeskoč a běží k jednomu zavodněnému hadicovému vedení C52 s napojenou proudnicí a roztáhne ho na vzdálenost 20m, kde proudnici odloží na metu. Po úspěšném odložení proudnice závodník pokračoval k připravenému závaží, které musel pomocí úderů palicí přemístit po kolejnici na vyznačenou vzdálenost .Jakmile závodník závaží dopravil na vyhrazené místo, obložil na vyznačené místo kladivo a byl předním předposlední úkol, kterým bylo přenesení dvou hadic na vzdálenost cca 30m a jejich odložení na metu. Jako poslední disciplínu pořadatelé připravil výstup do schodech . Na již tak dost vyčerpané závodníky čekal výstup po 81 schodech do druhého patra zámecké věže, kde na ně čekal vytoužený cíl.Těm nejlepším trvalo absolvování všech disciplín méně než 2 minuty.
Pro vyčerpané závodníky byl v cíli připraven zdravotník s dostatečnou zásobou kyslíku pro případ kolapsu z vyčerpání.Naštěstí jeho služeb nikdo ze závodníků nemusel využít.
Konečné umístění nebylo pro naše borce až tak rozhodující, protože vyhrál každy, kdo úspěšně zvládl všechny disciplíny ale pro pořádek- Naše fyzická zdatnost a šikovnost nám vynesla následující pořadí.Z celkového počtu 49 startujících závodníků obsadil Leoš Janáček 21 místo, Tomáš Říha 25 místo a konečně Michal Veselý 40 místo.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii

web.JPGweb2.JPG[2].jpgweb3.JPG[3].jpgweb4.JPG[2].jpg

RADSLAVSKÁ PŘILBA 2010

Dne 27. Března 2010, se v Radslavicích uskutečnil již 9. ročník soutěže hasičské všestranosti Radslavská přilba, za účasti dvaadvaceti soutěžních týmů, z nichž dvě družstava DHZ Sveržov a DHZ Raslavice přijela ze Slovenska a OSP Chrzelice a OSP Zielina, vážily cestu z Polska.
Soutěž, která tradičně začínala svou odpolední částí v Koutě, se rychle přehoupla do noční fáze, ve které se týmy rozjely do okolních obcí, ve kterých byly nachystány disciplíny, jenž prověřily jak fyzickou, tak teoretickou připravenost soutěžících, pro plnění svého hasičského poslání.
Nejlépe se s těmito nástrahami dokázali popasovat borci z JSDH Osek nad Bečvou, kteří zároveň obhájili loňské prvenství. Na druhém místě skončili chlapci ze spřáteleného Sveržova. No a třetí místo patřilo domácímu mužstvu z Radslavic.
Na závěr, je potřeba pogratulovat všem, kteří se zúčastnili, neboť nezáleží toliko na výsledku, jako na získaných zkušenostech. Doufáme proto, že se se všemi uvidíme i příště, při jubilejním 10. ročníku soutěže hasičské všestranosti Radslavská přilba.
Na úplný závěr chceme poděkovat všem sponzorům a zúčastněným obcím a organizátorům, kteří se podíleli na připravě soutěže, ať už poskytnutím zázemí, prostředky, či pracovní silou. . Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.
DĚKUJEME SDH Radslavice

P1010103.JPGP1010114.JPGP1010147.JPGP1010163.JPG

Varování občanů

Pozor na špatný stav a nesprávné užívání komínových těles

Komín je zpravidla svislá konstrukce s jedním nebo více otvory. Tyto otvory slouží k odvodu kouře z tepelných spotřebičů. Komíny a kouřovody se musí udržovat v takovém stavebně technickém stavu, aby byla zajištěna požární bezpečnost při provozu připojených tepelných spotřebičů, zejména musí být zajištěna celistvost a neprodyšnost komínového pláště. Dále je nutné zajišťovat čištění a kontrolu komínů způsobem a ve lhůtách stanovených zvláštním právním předpisem, vyhláška 111/1981 Sb. o čištění komínů.

Více na:

http://radslavice.cz/hasici/index.php?nid=5660&lid=CZ&oid=1320480

cenkovice-4b5c36b06811e_550x366.jpg

vánoce a silvestr

svicka.jpg
Po roce opět nastaly Vánoce. Přáním nás všech je, aby vánoční svátky a poslední dny v roce byly klidné a strávené v pohodě. Proto bychom rádi našim občanům dali několik rad od hasičů, jak se během vánočního období vyvarovat požárům.
Nastala zima a topná sezóna je v plném proudu. Při používání topidel je dobré dát si pozor na jejich správnou instalaci a údržbu. Pokud ještě topíte v kamnech nebo krbech, které se staly zejména v posledních letech moderním způsobem vytápění, odkládejte popel do popelnic nebo jiných kovových nádob. Zajistěte si vymetení sazí v komíně a jejich vybrání. Pokud topíte plynem, překontrolujte si, zda máte platné revize na plynových spotřebičích a zda správně fungují. Při instalaci nového tepelného spotřebiče věnujte náležitou pozornost dodržení bezpečných vzdáleností od hořlavých materiálů.
V posledních letech jsou poměrně časté požáry adventních věnců a hasiči se s těmito požáry setkávají každý rok. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří. Rizikovou skupinou jsou v tomto případě zejména starší lidé, kteří jsou zvyklí na klasické svíčky. S nástupem elektrických žárovek se četnost takovýchto událostí snížila.
To samozřejmě platí i pro vánoční stromky. Někdo má rád klasické svíčky na stromečku, případně prskavky. Jedná se však o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Tam, kde se používají elektrické svíčky, vám radím kupovat raději značkové výrobky, budete mít větší jistotu, že nedojde k požáru od elektrické instalace.
Čeká nás také bujaré vítání roku 2010. Co by to ale bylo za oslavu bez petard a rachejtlí? Zábavnou pyrotechniku skladujte tak, aby nebyla v dosahu dětí a na místech, kde nemůže dojít k její iniciaci. Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě. Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár. Pokud chcete mít větší ohňostroj, svěřte jeho uspořádání odborníkům.

Příjemné prožití svátků vánočních, veselého, ale bezpečného Silvestra i úspěsný a nehořlavý nový rok 2010 Vám přejí Vaši radslavští hasiči.

venec.jpg

Valná hromada

Sbor dobrovolných hasiču, zve všechny své členy a příznivce na VÝROČNÍ VALNOU HROMADU, která se uskuteční v sobotu 26. prosince 2009 od 10,00 hod. v Domě hasičů

Program:
* zahájení a procedurální záležitosti
* zprávy o činnosti a hospodaření sboru v rove 2009
* návrh plánu činnosti a rozpočtu 2010
* volby orgánů sboru a delegátů SH ČMS
* diskuse¨
* usnesení, závěr, společý oběd

V průběhu VVH bude promítnuta pezentace činnosti sboru v roce 2009
Účast ve slavnostním stejnokroji

Poznávací zájezd Chrzelice

V sobotu 24.října 2009 jsme navštívili náš partnerský sbor O.S.P. Chrzelice. Dvaceti osmi členná výprava vyrazila objednaným autobusem a s jednou mezizastávkou dorazila v dohodnutý čas k hasičské zbrojnici v Chrzelizích. Po srdečném proslovu presidenta sboru "Juzka" a dalších vítacích ceremoniích se uskutečnila prohlídka objektu hasičské zbrojnice včetně výstupu na sušící věž a prohlídka a zkouška výzbroje a mobilní techniky, završená vytvořením společné fotografie. Po té jsme vyrazili na obchůzku za krásami obce se zastávkami u významných staveb a objektů, vyplněnými informacemi z historie. Po obědě naše kroky směřovali do bývalé školy, dnes domu kultury a sportu, v němž jsme kromě prohlídky interiéru navštívili expozici historie a budoucnost zámku v Chrzelicích. Inspirací k aktivnějšímu využití návštěvy byla vynikající ukázka chrzelické mládeže v jízdě na monocyklech. Naše následná snaha o alespoň krátkou jízdu se naštěstí obešla bez vážnějších následků na našem zdraví. Nastalý déšť umožnil i vzdělávací část naší exkurze - zhlédnutí připravených prezentací o historii obou sborů a jejich dnešnímu zapojení do celostátních systémů hašení požárů a řešení mimořádných událostí. Emotivním a zcela jistě všemi zúčastněnými nejsledovanějším prvkem návštěvy jistě bylo vystoupení předškolních dětí - malých strážáčků. Následná volná diskuse se vzájemným seznamovaním byla před odjezdem završena vytvořením druhé společné fotografie. Následné nutné roztláčení autobusu bylo tou správnou třešničkou na pomyslném dortu, v tomto případě příjemně stráveném dnu v kruhu našich polských přátel.
Akce byla třetí aktivitou projektu "Poznáním historie k rozvoji budoucí spolupráce SDH Radslavice a O.S.P. Chrzelice," podpořeného z Fondu mikroprojektů operačního programu Česko Polské spolupráce 2008 - 2013.

P1000839 web[1].jpgP1000816 web.jpgP1000842 web[1].jpgP1000917 web.jpg

Máme nové zásahové vozidlo

V pondělí 29.června 2009 dopoledne převzala Obec Radslavice na požární stanici v Lipníku nad Bečvou bezúplatným převodem od HZS Ol.kraje cisternovou automobilovou stříkačku CAS 25 LIAZ. Členové sboru se s ním krátce seznámili téhož dne v podvečer. Po nezbytných administrativních úkonech, spojených s přepisem vozidla, pojištěním apod. budou na vozidle provedeny drobné úpravy nutné k umístění výstroje a výzbroje jednotky. Následovat bude zaškolení řidičů i členů jednotky a poté zařazení do výjezdu místo stávající, letos třicetileté, CAS 25 Škoda 706 RTHP

2009_0629_predani_cisteren03.jpg2009_0629_predani_cisteren04.jpgLiaz 018.jpgDSC02836.JPG

Výchovně zábavné dopoledne se Základní školou v Radslavicich

Na úterý 26. května, si naši hasiči připravili pro místní základní školu preventivně výchovnou akci.
Děti tak ráno místo do školních lavic dorazily na dopravní hřiště, kde pro ně čtveřice dobrovolných hasičů nachystala několik hodin zábavy, ale i poučení.
Hasičské dopoledne začalo naučnou přednáškou na téma: "tísňová volání", kde se děti dozvědely, kam volat a co dělat v případě krizové situace. Poté nastoupil profesionální hasič, který pohovořil o tom, jak se stát hasičem, co tato práce obnáší a předvedl kompletní ustrojení hasiče jdoucího k zásahu. Navíc přinesl na ukázku ochranný protichemický oblek, který se používá při úniku chemikál,ií, v jaderných elektrárnách apod.
Potom už byly připraveny různé dovednostní disciplíny včetně prohlídky našich vozů, ukázky stříhací techniky a každé dítě si vyzkoušelo jak funguje proudnice TurboJet. Při této příležitosti byly zhotoveny pro každého fotografie na památku.
Dále pro zpestření dopoledne byly uspořádány závody dětí, ve stříkání ze džberové stříkačky na plechovky a v kuželkách.
Na závěr dopoledne bylo provedeno vyhodnocení soutěže, předány diplomy nejšikovnějším dětem, poděkováno za účast a každému rozdány zmrzlina a vystřihovánka hasičského vozu.
Na úplný konec, ještě chlapci předvedli sílu vodního děla a ukázku práce s proudnicí TurboJet a její skutečné síly, kterou si behem odpoledne mohl v upravených podmínkách vyzkoušet úplně každý.
Doufáme, že tato spolupráce s ZŠ Radslavice nebyla poslední, neboť radostné úsměvy a slova chvály z úst samotných dětí nás naplnily pocitem dobře odvedené práce

we1.JPGweb2.JPG[1].jpgweb3.JPG[2].jpgweb4.JPG[1].jpg

OKRESNÍ KOLO PROVODOVICE

V sobotu 23.5. se v Provodovicích uskutečnilo okresní kolo v požárním sportu, do kterého se kvalifikovalo i mužstvo SDH Radslavice + ¨místní tým dorostů.
Zatímco muži odjížděli na soutěž bez velkých ambicí na výsledek blížící se umístění do 5. místa a spíše pokukovali po umístění do 10. místa, naši dorosti se jeli reálně poprat o případný postup do krajsekého kola.
V samotné soutěži, která celá probíhala na tartanovém povrchu se muži v konkurenci 15-i týmů marně snažili o vytoužené 10 místo a skončili na 12-é pozici, když loňské prvenství obhájili muži z Olšovce, které do krajského kola doplní muži z Milotic nad Bečvou.
Dorostencům se bohužel nezadařilo už v úvodních testech a i přes veškerou snahu při běhu na 100 m a požárním útoku to stačilo pouze na 3. místo ze 4 týmů.
I tak je na našich mladých vidět velká chuť do další práce a při jejich perspektivě určitě nebude dlouho trvat a kýžené úspěchy se dostaví

web1[1].jpgweb2[1].jpgveb3.jpgveb4.jpg

Okrsková soutěž 2009 Radslavice

V sobotu 8.5. se na fotbalovém hřišti v Radslavicích konalo okrskové kolo v hasičském sportu pro okrsky Prosenice a Pavlovice.
Za slunečného odpoledne se do Radslavic sjelo 10 mužských a 2 ženská družstva.
V boji o postup do 1. kola hasičských soutěží musela zúčastněná družstva podstoupit disciplíny požární útok a běh na 100 metrů překážek. S těmito se nejlépe vypořádali muži z Radslavic, kdy po dílčích vítězstvích v obou disciplínách, se mohli radovat z celkového prvenství s náskokem 3 vteřin před družstvem Radslavice B, které bylo složeno z týmu místních dorostenců. Na 3. místě se umístili hoši ze Sobíšek, kteří celkovým časem 120,38 s. zaostali za vítězi o pouhých 7 vteřin.
V kategorii žen, se lépe vedlo děvčatům z Tučína, které uspěly s celkovým časem149,82 s a nechaly tak za sebou ženy ze Šišmy.
V běhu na 100 m překážek, se mezi jednotlivci nejlépe dařilo Michalovi Gadlenovi z Radslavic B, jenž zvítězil časem 20,72 vteřiny a odsunul tak na druhé místo pětinásobného vítěze Aldu Mikulíka a mezi ženami zvítězila Petra Jemelková z Tučína s časem 24,01.
Další součástí dne byla soutěž v požárním útoku o putovní pohár starosty Prosenic, ve kterém se nejlépe vedlo Tučínu a to jak mužům, tak i ženám
Všem vitězům Gratulujeme a týmům postupujícím do 1 . kola, kterými jsou muži z Radslavic a ženy z Tučína za okrsek Pavlovice a muži ze Sobíšek za okrsek Prosenice, přejeme hodně štěstí v následujícím sportovním zápolení

VÝSLEDKY OKRSKOVÉHO KOLA

web1.JPGweb2.JPGweb3.JPGweb4.JPG

Železný hasič 2009 Tovačov

Železný hasič Tovačov 2009

V sobotu 18 dubna se team ve složení Leoš Janáček , Martin Klar , Aleš Mikulík a Michal Veselý zúčastnil nultého ročníku soutěže v disciplínách TFA Železný hasič, kterou v krásném prostředí Tovačovského zámku připravili hasiči s SDH Tovačov. Pro závodníky byla připravena náročná trať, která důkladně prověřila fyzickou připravenost soutěžících.
Za krásného jarního počasí a za podpory diváků bylo úkolem soutěžících překonat v kompletní zásahové výstroji hasiče (třivrstvý zásahový kabát ,kalhoty ,zásahová obuv ,přilba , rukavice a dýchací přístroj) připravené překážky.Po celou dobu závodu nesměl závodník žádnou část výstroje sundat včetně dýchacího přístroje.
Po kontrole výstroje a nasazení dýchacího přístroje byl závodník odstartován výstřelem k plnění disciplín.Jeho úkolem po startu bylo vylézt po dvou dílech nastavovacího žebříku na připravené lešení a pomocí lana vytáhnout dva plné kanystry každý o obsahu 20 l .Po vytažení obou sestoupil závodník opět po dvou dílech nastavovacího žebříku z lešení a pokračoval k další překážce .Na této překážce bylo úkolem závodníka přeskočit, podlézt a zase přeskočit připravenou překážku.Po splnění tohoto zdánlivě jednoduchého úkolu závodník pokračoval ladným během k zavodněné hadici C s proudnicí, kterou musel roztáhnout na vzdálenost cca 20m a proudnici odložit na vyznačenou metu.Po úspěšném odložení proudnice závodník pokračoval k připravenému závaží, které musel pomocí úderů palicí přemístit po kolejnici na vyznačenou vzdálenost .Jakmile závodník závaží dopravil na vyhrazené místo, obložil na vyznačené místo kladivo a byl předním předposlední úkol, kterým bylo přenesení dvou hadic na vzdálenost cca 30m a jejich odložení na metu. Jako poslední disciplínu pořadatelé připravil výstup do schodech . Na již tak dost vyčerpané závodníky čekal výstup po 81 schodech do druhého patra zámecké věže, kde na ně čekal vytoužený cíl.Těm nejlepším trvalo absolvování všech disciplín méně než 2 minuty.
Pro vyčerpané závodníky byl v cíli připraven zdravotník s dostatečnou zásobou kyslíku pro případ kolapsu z vyčerpání.Naštěstí jeho služeb nikdo ze závodníků nemusel využít.
Časy závodníků byly měřeny pomocí elektronické časomíry a aby si pocity závodníků mohli alespoň obrazem vychutnat i přihlížející diváci byl doběh do cíle snímán kamerou a přenášen na televizní obrazovku umístěnou u výsledkové listiny.
A jak jsme vlastně dopadli ? Naše fyzická zdatnost a šikovnost nám vynesla následující pořadí.Z celkového počtu 50 startujících závodníků obsadil Leoš Janáček 16 místo ,Aleš Mikulík 19 místo ,Martin Klar 26 místo a konečně Michal Veselý 34 místo.
Pro zvědavé je v galerii připraveno pár fotografií a na www.tfa-czech.cz si mohou přečíst co to vlastně to TFA je.

www.tfa-czech.cz

net1.JPG[1].jpgnet2.JPG[1].jpgnet3.JPG[1].jpgnet4.JPG[1].jpg

Taktické cvičení IZS

Dne 17.4.2009 se v logistickém centru firmy EMOS v Přerově uskutečnilo taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému Olomouckého Kraje, kterého se zúčastnila vedle HZS OK Přerov, HZS sbor správy železniční dopravy, HZS Meopta, policie ČR, zdravotní záchranné služby Ol, kraje a řady jednotek SDH zařazené do 1. až 3. st. požárního poplachu i naše jednotka SDH v Radslavicích.
Námětem byl fingovaný požár skladovaného materiálu ve firmě EMOS, kde navíc po evakuaci osob byla zjištěna absence jednoho skladníka.
Po příjezdu hasičů je vyslána průzkumná skupina, která vyhledá a vynese pohřešovanou osobu, kde ji předali do péče zdravotníků. Ostatní jednotky se podílely na zneškodnění požáru, dálkové dopravě vody a kyvadlové dopravě vody cisternami.
Cílem cvičení bylo procvičit součinnost základních složek při společném zásahu a prakticky vyzkoušet možnosti komunikace základních složek IZS pomocí radiostanic.
Po skončení cvičení bylo provedeno přítomnými důstojníky HZS OK vyhodnocení akce jako kladné a byl dán pokyn pro návrat jednotek na své základny

net1.JPGnet2.JPGnet3.JPGnet4.JPG

Radslavská Přilba 2009

Dne 29. Března 2009, se v Radslavicích uskutečnil již 8. ročník soutěže hasičské všestranosti Radslavská přilba, za účasti třiadvaceti soutěžních týmů, z nichž dvě družstava DHZ Sveržov a DHZ Zlaté přijela ze slovenska a OSP Chrzelice vážily cestu z Polska. Nutno také podotknouti, že se soutěže zúčastnilo i jedno ryze ženské družstvo z SDH Havířov - město.
Soutěž, která tradičně začínala svou odpolední částí v Koutě, se rychle přehoupla do noční fáze, ve které se týmy rozjely do okolních obcí, ve kterých byly nachystány disciplíny, jenž prověřily jak fyzickou, tak teoretickou připravenost soutěžících, pro plnění svého hasičského poslání.
Nejlépe se s těmito nástrahami dokázali popasovat borci z JSDH Osek nad Bečvou, kteří nasbírali nejnižší počet bodů. Na druhém místě skončili chlapci z Dřevohostic, které při rovnosti bodů s vítězným Osekem odsunul na druhou pozici až menší počet dílčích vítězství v jednotlivých disciplínách. No a třetí místo patřilo domácímu mužstvu z Radslavic.
Na závěr, je potřeba pogratulovat všem, kteří se zúčastnili, neboť nezáleží toliko na výsledku, jako na získaných zkušenostech. Doufáme proto, že se se všemi uvidíme i příště, při 9. ročníku soutěže hasičské všestranosti Radslavská přilba.
Na úplný závěr chceme poděkovat všem sponzorům a zúčastněným obcím a organizátorům, kteří se podíleli na připravě soutěže, ať už poskytnutím zázemí, prostředky, či pracovní silou. . Bez této pomoci, by se tato akce realizovala jen těžce.
DĚKUJEME SDH Radslavice

P1010302.JPGP1010391.JPGP1010422.JPGP1010435.JPG

Menu

http://www.kr-olomoucky.cz

www.radslavice.cz

http://www.uno-ok.cz/

 

prilba web nápis a.jpg

logo koňka nápis.jpg

Chrzelice logo web.jpg

najdete_nas_na_facebooku.jpg

Logo_nadace_samolepka.jpg

lanex.png

Logo 160.jpg

logo web[1].jpg
 

radslavice_bottom.png